Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. Ozet

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Nie ma jednego najlepszego zestawu na wszelkie okoliczności łowienia. W różnych warunkach łowiska, ten "najlepszy zestaw" będzie wyglądał inaczej. Najpierw uchyl nam rąbka tajemnicy, gdzie masz zamiar łowić. Czy jest to staw, jezioro, żwirownia, zbiornik zaporowy, kanał, inny akwen? Jaka jest choćby orientacyjna głębokość łowiska w realnej odległości łowienia (10-40m), oraz jakie gatunki ryb są tam dominujące (najczęściej łowione). Wtedy będzie można coś sensownego zaproponować, uwzględniając realia łowiska, gdyż np. zestawy na płytki staw i głęboką żwirownię, będą się różnić zasadniczo. Ale można też jednym zestawem "obskoczyć" różne łowiska, jeżeli w każdym z nich będziesz wybierał miejscówki o zbliżonej charakterystyce. Tak czy inaczej musisz sprecyzować swoje pytanie.
 3. Yesterday
 4. zwykły michał

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  W tym samym dziale jest temat o odległościówce. Będziesz miał co czytać przez kilka godzin.
 5. kinawronski

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Jaki jest najlepszy zestaw końcowy do metody odległościowej tzn jaja żyłka?? Jaki spławik przelotowy jaki haczyk pozdrawiam i jak rozmiescic sruciny
 6. ryukon1975

  Co to za ryba kleń czy jaź ?

  Nie da się tego nauczyć teoretycznie. Tylko praktyka. Trzeba lat by spotkać większość gatunków w praktyce. Mam tu na myśli tylko nasze ryby słodkowodne.
 7. Docio

  COVID 19

  Panie i Panowie, to wszystko pikuś. Osobiście jako pierwszy chcę pogratulować Adminom, za to co robią. Oto dowód, że moc sprawcza słowa pisanego tutaj na forum stoi ponad ustawami, rozporządzeniami i bredzeniem polityków w TV. No to ostatnie jakoś mnie nie dziwi.
 8. hege

  Koronawirus

 9. krystianjanik

  Koronawirus

  Można czy niemożna wędkować?
 10. Docio

  Namiot nad wodą

  Sprzęt turystyczny jest na innym biegunie niż wędkarski, trzeba pasować jak zestaw. Porada co do łóżek może być kosztowna. Jeśli masz namiot turystyczny z podłogą to nawet po pierwszej nocy w podłodze sypialni możesz mieć komplet dziur od nóżek o ile w ogóle łóżka zmieszczą się do sypialni. Jeśli jednak się zmieszczą to czy ktokolwiek zdoła się na nich zmieścić, namioty mają krzywizny a producenci przewidują, że użytkownik będzie spał nisko nad ziemią a nie 30 cm ponad nią.
 11. Grzegorz Karwel

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Dziękuję
 12. schaefer.katrine

  Wędkowanie na Sanie

  Wędkowanie na Sanie to jedno z moich małych marzeń amatorskiego wędkarza.
 13. schaefer.katrine

  Co to za ryba kleń czy jaź ?

  Nigdy nie jestem pewny co do rodzaju złowionej ryby.
 14. schaefer.katrine

  Zanęta

  Muszę jeszcze sporo poczytać na temat odpowiednio przygotowanej zanęty.
 15. schaefer.katrine

  Namiot nad wodą

  Zaczynam przygodę z biwakowaniem i wędkowaniem. Chciałbym zaopatrzyć się w sprzęt, na początek bardziej amatorski, dopóki nie złapię większego bakcyla. Zakupiłem już sprzęt odpowiedni do wędkowania, czteroosobowy namiot bo często na biwak wybieram się z całą moją rodziną, śpiwór. Zostało mi zakupić dwa łóżka polowe. Przeszukałem dużo stron w internecie i moją uwagę przykuły te łóżka polowe . Czy ktoś z was mógłby się podzielić opinią na ich temat? Byłbym bardzo wdzięczny.
 16. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Ad 1. klik Ad 2. klik Google zawsze pomocne - 2 minuty.
 17. Grzegorz Karwel

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  przyznaje się bez bicia i picia, że nieznany a gdzie go można dosatać załatwić kupić?:) ps. 1. Wędkarstwo bez tajemnic Zalewski Tadeusz , Sikora Adam - produkt niedostępny 2. Wędkarstwo gruntowe cz.II Jacek Kolendowicz Tadeusz Zalewski - produkt niedostępny Wigry:
 18. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Moim zdaniem daje to o wiele więcej radochy wędkarskiej niż celowe i wyrachowane nastawianie się na konkretne ryby. W kwestii literatury fora i inne portale są dobre ale należy pamiętać, że to opracowania dość specyficzne, z jakiegoś konkretnego akwenu i w innym wodach mogą być nieskuteczne lub wręcz błędne. Nie ma w nich wiele odnośników do życia ryb, które na pewno są sprawdzalne. W podlinkowanym tekście z SSG jest więcej przydatnych artykułów ale trzeba wejść w link "Działy" i dopiero wybierać teksty. Czas istnienia tego portalu jest już policzony. Autor zdecydował się go zamknąć i stworzyć nową odsłonę, i w sumie nie wiadomo, które teksty będą dostępne. Wiem o tym bo znam go od bardzo dawna. Fora i portale to jedno ale słowo drukowane to zupełnie co innego. O co mi chodzi możesz się dowiedzieć z tego wątku. Warto kupić, warto czytać a książki służą wielu pokoleniom. Ostatnią kwestią jest sprawa lina. Zacząłbym od zaopatrzenia się w plan batymetryczny jeziora, jest to bardzo pomocny przedmiot, przez wielu niedoceniany, a u młodszego pokolenia w ogóle nie znany. Następnie minimalistyczna podstawa dla pierwszych ruchów a potem brać i wybierać co jest spod tego linku. Mogę jedynie dodać, że ten tekst doczekał się przedruków w wędkarskiej prasie zagranicznej.
 19. Grzegorz Karwel

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  20180919_144152.mp4
 20. Grzegorz Karwel

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  nie jestem na tym forum, żeby się spierać bo ani nie mam wiedzy ani innych argumentów poza samouctwem na przestrzeni lat, tylko po to żeby zdobywać wiedzę, w takim razie poproszę o jakiś link (bo biblioteki niestety zamknięte) do wyjaśniającego opisu jak żerują liny i jak je znaleźć Właściwie nie tylko liny ale też np leszcze z chęcią poczytam i postaram się wprowadzić w życie (miejmy nadzieję, że od 1 maja- jak co roku wpuszczą na Wigry i mandatów nie będą wystawiać za bezcelowe wychodzenie z domku). Docio przeczytałem wiele również Twoich tutaj postów i pełen szacunek co do wiedzy. Ja jestem amatorem (największe okazy do tej pory to parę leszczy ok 3-4kg, 4 przypadkowe liny największy ok 3g, pare szczupaków max. ok 4 kg i kiedyś miałem suma na wędce jak wiosło ale zestaw był na szczupaka i umiejętności za małe żeby go wyciągnąć położył się na dnie i wiedza się skończyła co dalej robić ale łódkę pociągał po jeziorku kuzyna 25 minut-więc fajna radocha była). Przyznaje, że głównie łapiemy z tatą zdrynkę przy trzcince(z łódki) wiec mój poziom wiedzy to 1,5 w skali 1-10. Prawda jest taka, że ryby sie łapało więc człowiek się lenił albo nie miał po prostu czasu, żeby pogłebić -zdobyc jakolwiek wiedze - teraz cit czasu jest więc próbuję sie poduczyć. W tamtym roku kupiłem ODLEGŁOŚCIÓWKA GEODYS LIGHT 3,60m 5-20g do tego założyłem kołowrotek ninja 2500a i nagle nawet łapanie zdrynek okazało sie innym doznaniem:) (poza tym mam jeszcze wędki tele: jaxon perseus 3,6 cw 5-25 - sprawdzała się super na leszcze i płocie: jaxon perseus 3,9 cw 25 zakupiona na olx wczoraj i super bo wygląda jak nówka (na marginesie szukam teraz do niej kołowrotka i myśle o tym https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-okuma-carbonite-2m-35rd-7366321366i ) oraz wędka jaxon perseus 3,6 tylko cw 70 kupiona bez sprawdzenia cw w tamtym roku na olx toporna ale pare ładnych leszczy złowiła i fajnego okonia mam na tych 2 jaxonach mam chińskie kołowrotki Tsurinoya Spinning Reel + One Metal Spare Spool Sea Fishing Reel 2000 Series 9BB Carp Fishing Reel Drag Power 6KG ale polecam poki co fajnie kręca + oczywiście spining niższych lotów. Przperaszam wszystkich za uzewnętrznianie ise i wypracownie no i jeszcze raz poprośze te linki jeśli macie. ps. ten już przeczytałem: http://www.ssg.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=187 i bardzo mi sie spodobał. ps. a propo kołowrotka to wyczytałem na tym forum, że ten jest dobry: https://allegro.pl/oferta/penn-slammer-260-penn-olej-smar-gratis-9086851975 ciut drogi ale może i sie skusze skoro ma posłużyć na lata do mojego perseusa 3,9 cw 25 poniżej pare zdjęć z połowów, kwietniowe ukleje małe ale najlepiej smakują
 21. Witam zaczynam przygodę z wędkarstwem i mam problem z wyborem wędek. Połów na stojącej wodzie powyżej 50m, na PVA. Konkretne karpiochy chce łapać. Mam na oku dwie ale nie mogę się zdecydować. Liczę na wasza pomoc. Chodzi dokładnie o te dwie wedki: - FOX EOS 12ft 3.5lb - Delphin Impala Carp 3lbs/360cm Kupuje kolowrotek: FOX EOS 10000 FD (CRL079) Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
 22. Last week
 23. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  To jest sedno ciekawości, elementu, który steruje naszym instynktem poznania. Jednak nie mając podstaw można wyciągnąć całkowicie błędne wnioski a to prosta droga do porażki. Podobieństwo, o którym wspominasz, polega na tym, że duże płocie również odżywiają się na dnie. Różnica pomiędzy nią a leszczem jest jednak zasadnicza. O ile leszcze odżywiają się bentosem o tyle duże płocie, 25+, odżywiają się racicznicą, która jest na dnie. Leszcze mogą żerować nawet na 12 metrach głębokości i jest to jeden z nielicznych gatunków, które w ogóle schodzą poniżej termokliny. A płocie, cóż, tam gdzie racicznica, czyli 5-6 metrów na granicy litoralu i otwartego dna. Dopełniając zagadnienie słowo o wzdrędze. To czym się żywi, znajduje się zasadniczo do 0,5 metra poniżej tafli wody. Uwzględniając powyższe do Twojego pierwszego postu, te niby jeziorko 1,5 ha to właściwie staw z już znaczną ingerencją człowieka. Głębokość 2,5 - 3,0 metra mówi nam, że nie ma właściwej budowy i jest to "wielka wanna", czyli na całej powierzchni jest strefa litoralu. Zestaw jest drugorzędny, określony przez występującą roślinność, ważne w takiej wodzie jest miejsce, które określić można pobieżnie po wizycie nad wodą i uwzględnieniu innych czynników decydujących o życiu ryb. Jednakże wędzisko z cw 10-35g to dość sztywny kij na już całkiem spore ryby, w tym zapewne występujące 1,5-2,0 kg handlówki karpia. Przy zestawie 5 g w ogóle nie będzie pracował, rzuty będą krótkie i niecelne a mocniejsze zacięcie może rozrywać mniejszym rybom pyszczki. W dodatku zestawienie żyłki głównej 0,20 mm i przyponu 0,14 mm zdaje się to potwierdzać, gdyż to typowy zestaw ciężkiej denki a nie na spławik.
 24. zwykły michał

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Dlaczego chcesz wyważać otwarte drzwi?
 25. Robs

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Nie chcę wchodzić między ostrza potężnych szermierzy ale przeczytałem tu że leszcze i płocie są w dwóch różnych grupach odżywiania się a pierwszą grupę od trzeciej w której jest wzdrega dzieli przepaść czyli między grupa pierwsza z leszczem a druga z plocia musi być duża różnica. A na stronie " Wędkarz Polski" pisze że..." sposobem żerowania płocie przypominają leszcze" . Oczywiście jest różnica między między " sposobem żerowania " a odżywianiem się" ale chyba najlepiej uczyć się metodą prób i błędów samemu. Pozdrawiam.
 26. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  "Coś tam" jest dobrym podsumowaniem. A skoro mam Cię oświecić, to powinienem odesłać do literatury drukowanej, jednak wredny nie jestem i coś podpowiem. Po pierwsze, to nie zestaw łowi tylko wędkarz w miejscu, które jest przemyślane pod określone gatunki ryb. Po drugie zestaw jest spasowany w całości, czyli wędzisko i wędka a tu tego nie ma. Po trzecie ryby różnią się nie tylko nazwami ale i sposobem odżywiania. Leszcz, karp, lin od biedy może być w jednej grupie i to na siłę. Płoć w drugiej a wzdręga w trzeciej. Różnica w zestawie dla grupy pierwszej i trzeciej to przepaść, a skoro tego nie wiesz, to nie mam wyboru ale znów muszę odesłać Cię do słowa drukowanego abyś poznał podstawy. Nie wiem ile Ci to zajmie ale chyba już nie za mojego życia, skoro przez wiele lat tego nie opanowałeś. Potwierdzeniem braków w wiedzy jest Twoje pytanie o miejscówki lina, gdyż nie masz pojęcia jak żeruje ten gatunek.
 27. wind

  COVID 19

  I tu jest pies pogrzebany. Decyzję o izolacji w jakikolwiek sposób musisz mieć na piśmie, póki nie dostaniesz kwitu: " siedź na tyłku w chałupie bo jesteś podejrzany o zakażenie " to mogą nam skoczyć " tam gdzie pan może pana majstra .... pocałować" Oczywiście są strefy zamknięte, jak na przykład plaże i wędkarze plażowi nie połowią, na bulwarach nad Wisła również nie, ale skitrać się gdzieś na odludziu w pojedynkę lub dwóch zachowując dystans można. Jak wspomniał wcześniej jeden z kolegów, zdrowy rozsądek i instynkt samozachowawczy. Więc należy je traktować jako decyzje administracyjną, a od każdej decyzji administracyjnej można się odwołać.
 1. Load more activity
×