Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. zwykły michał

  Konopie gotowane (niekoniecznie pierwszej świeżości)

  Jadłem kiedyś kebaba po którym strach było iść do kibla przez kilka dni. Pieczenie w ustach trwało bardzo długo a układ pokarmowy ma trzy końce Kapsaicyna słabo rozluszcza się w wodzie. Po dodaniu do wody byłby widoczny biały osad na dnie naczynia. Gotowanie papryki w wodzie będzie mało wydajne ale rozpuszcza się w tłuszczach i dlatego można jeść pikantne potrawy. Oprócz tego jest związkiem lotnym i dlatego kichamy od zapachu papryki. Dodawanie papryki do zanęty nie sprawi że będzie bardzo ostra. Nawilżanie zanęty zimną wodą doprowadzi do tego że nie rozpuści się wiele. Rozpuszczą się też inne związki które będę miały właściwości wabiace ryby. Część rozpuści się w tłuszczach a inne w wodzie. Wypróbuję i nie omieszkam napisać. Kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie ale są też inne związki. Coś w tym musi być Robiłem doświadczenie z uwalnianiem kapsaicyny z tabletek i wychodziło na to że w czystej wodzie o temp 37C jest słabo rozpuszczalna. Nie pamiętam ile dokładnie ale wydaje mi się że mniej niż 1% Taki wynik po 15 min i nic nie zmieniło się po 3 godzinach. Jeśli ktoś ma taką potrzebę to dobrze rozpuszcza się w etanolu Wódka powinna pomóc na przepłukanie ust po nadmiernym spożyciu. Sam nie próbowałem.
 3. Ja wydłubałęm dokłądnie nasiona potem wykonałem wzmiankowane czynności.....
 4. hihi. Jotes kiedys zezarl dwie papryczki chili, takie po 10-12 cm, wygral zaklad o flache, a zaraz potem poszedl sie wysiusiac. No, to bylo makabryczne doswiadczenie, bo ok pol godz musial spedzic nad umywalka i zimna woda. Nie zrobcie sobie tego!
 5. Michał zrobisz jak chcesz, nie mam na to wpływu, jednak... Kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, więc tworzy zawiesinę, która może się przemieszczać z ruchem wody a nie rozcieńczać. Jest składnikiem gazów pieprzowych do samoobrony cywilów, który psiknięty w stronę twarzy wywołuje lekką duszność, pieczenie wilgotnych i odsłoniętych części skóry oraz łzawienie. Takie samo psiknięcie psu może go zabić. Nie wiem jakie oddziaływanie ma na ryby jednak one tak jak psy i ludzie posiadają nocyceptory, które powodują u nas te wszystkie objawy. Do kapsaicyny można się częściowo przyzwyczaić, służby specjalne są trenowane, Jotes jest już tak zaprawiony, że ilość, która nas już torturuje jemu co najwyżej przeczyści zatoki.
 6. Potwierdzam. Ja właściwie do każdego jedzenia obficie dokładam sobie ostre papryczki piri piri, jalapeno i malutkie chili. Podobno mają też właściwości zabezpieczające człowieka przed rakiem. Ja zawsze mam w lodówce takie smakołyki. Michał wypróbuj na rybach i daj cynk. Te lotne cząsteczki, które mogą drażnić, to pod wodą powinny się zwyczajnie rozmyć niosąc ze sobą chmurę zapachowo - smakową, wabiącą ryby.
 7. Yesterday
 8. Wartburg

  Co nowego kupiliście?

  Używaną maszynkę do mięsa, szaber po rodzinie. Postanowiłem używać zanęt wyłącznie własnej produkcji.
 9. zwykły michał

  Konopie gotowane (niekoniecznie pierwszej świeżości)

  Używam czystej kapsaicyny w pracy, często mam do czynienia z bardzooo ostrą papryką. Zapach stezonych kapsaicynoidow jest jedyny w swoim rodzaju, uczucie nie ma sobie równych Mam tutaj na myśli czołówkę światową w swojej dziedzinie określana na 8 lub 9/10 możliwych punktów. Zdrowy rozsądek podpowiada coś innego a można spotkać ostre przynęty w sklepach wędkarskich. Coś w tym musi być. Większość przypraw podrażnia nos albo oczy. Ryby o tym nie wiedzą i biorą na przynęty z czosnkiem, kminkiem, cynamonem lub kolendrą. Układ nerwowy ssaków i ryb jest na tyle różny że to co my odczuwamy jako dyskomfort może być kompletnie obojętne. Poza tym przyprawy zawierają naturalne antybiotyki i to przyciąga ryby.
 10. Michał nie rób tego. Prosić lub straszyć można do woli ale ja postaram odwołać się do Twojego rozsądku argumentami naukowymi w postaci linków. chilli kapsaicyna nocyceptor Tu poproszę o dość dokładne przeczytanie w tej właśnie kolejności i refleksję w odniesieniu do śluzówki, oczu, skrzeli...
 11. zwykły michał

  Konopie gotowane (niekoniecznie pierwszej świeżości)

  Od siebie dołożył bym parzoną kaszę kukurydzianą i trochę ziarna. Zawsze mnie ciekawiło używanie ostrych przypraw na ryby. Przymierzam się do spróbowania chilli.
 12. zwykły michał

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Wysłałem. Gdyby ktoś był zainteresowany mogę zrobić więcej
 13. Docio

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Mam małą prośbę al napiszę od początku choć długo się przed tym opierałem. Nie miałem okazji pomacać tej nowej serii ale opis wyraźnie kłóci mi się ze zdjęciami. W opisie jest napisane, ze to kontynuacja doskonałej wcześniejszej serii. I to prawda, Jaxon Genesis zasłynął ze swojej wręcz nieprzebitej wytrzymałości i bardzo niskiej ceny gdyż to był szklak usztywniony oplotem kevlarowym. Teraz piszą o węglu i tu mi się całkowicie nie zgadza kolor tych wędzisk. Gdybyś mógł zrobić zdjęcia tak z 15 - 20 cm od blanku i przesłać mi, to byłbym niezmiernie wdzięczny. Zdjęcia z kilku miejsc, przy uchwycie, łączeniu i przelotce.
 14. Docio

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Nie ma lżejszej formy feedera. Feeder jest jeden a reszta to robota marketingowców. Pierwszy feeder miał cw do 20 g! Ważne aby wędkarz wiedział do czego mu wędzisko potrzebne, jeśli nie wie to szuka. Gdy szuka i pyta do dostał dobre rady i nie ma potrzeby kombinowania. Zapytam wprost. Co zrobisz z taką wykałaczką do 40 g gdy sama sprężyna waży ok 10 g a zanęta w niej 15 g (mała) lub 25 g (standardowa). Chcesz zarzucać na ok 40 m a więc dynamicznie. Przy dynamicznym rzucie masa podlega przeciążeniu ok 2 G. Jeśli wędzisko jest z wytrzymałością na styk to może złamać się już przy rzucie i widziałem takie rzeczy nad wodą kilkukrotnie. Brania pokazuje sama szczytówka a nie wędzisko. Równie dobrze mógłbyś przyczepić samą szczytówkę do kija od miotły i też byś widział dobrze brania. Inną sprawą jest sam hol ale Tobie chodzi o widoczność brać. Mocniejszym wędziskiem spokojnie obsłużysz cięższe zestawy i różne wody, do tego swoboda wyboru samych zestawów, nawet tych mocniejszych i spokój w głowie jeśli w łowisku występują już okazałe sztuki - wędzisko wytrzyma i nie będziesz musiał biegać wzdłuż brzegu za rybą jak zdarzyło się to niektórym spinningistom gdy na spinning light z główną 0,14 mm nieoczekiwanie wziął pięćdziesiątak boleń lub sandacz.
 15. stawny

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Jest jeszcze picker lżejsza forma feedera do 40 g.
 16. zwykły michał

  jaka to ryba?

  Nie uwierzy bo wie lepiej
 17. Jotes

  jaka to ryba?

  A to na poparcie słów Docia. I podpowiedź: Szanowny oportunisto Cezary - to JEST okoń, choć o zupełnie innym ubarwieniu!
 18. Docio

  jaka to ryba?

  Dolne też. A skoro ponownie zacząłeś to dopisz dlaczego się nie zgadzasz ze stwierdzeniem - to jest jaź. Na razie podsumowałeś życzliwą pomoc jako bzdurną opartą na niewiedzy osób piszących. Sam nic nie zaprezentowałeś i nadal epatujesz jedynie swoim "świętym przekonaniem", że to nie jaź, bo sam nie masz pojęcia o uwarunkowaniach ichtiologicznych odbiegających od atlasowych rycin. A ze swojej strony napiszę jedno - spójrz na linię boczną i biegiem do biblioteki douczyć się a nie obrażać innych.
 19. Cezary

  jaka to ryba?

  może to porównanie coś podpowie
 20. Drobny dodatek do przemyśleń, Jako iz czasy kiedy do telewizora na rzece dawało sie płatki i było po sprawie mineli; ostatnimi laty testowałęm zanęty firmowe czasami tuningowane, z mizernymi raczej efektami od tego roku koniec, na środku stołu straszy maszynka do mięsa zbiórka suchego chleba dla konia ogłoszona po sąsiadach i wiadra pozostałych składnikow zakupione na gołębiaku, Pierwsze testy konopie mielone w zanęcie i dosypane gożdzików skuteczne na rzece-leszcz. W planach badania "pszenicy na otro" na pobliskich gliniankach
 21. Last week
 22. zwykły michał

  Problemy nowicjusza ze spławikiem

  Zacznij od wyrobienia karty wedkarskiej. Znajdziesz kompanow na ryby i nikt nie będzie się nabijal Nie wspominasz o przyponie a warto używać że o żyłce głównej nie wspomnę. Haczyk wiąże się na cieńszej żyłce niż główna. Mniejszy haczyk, rozmiar 12 na żyłce 0.12 lub 0.14 mm i białe robaki a nie kukurydza. Kukurydza może być na zanęte razem z gotowanymi konopiami. Spławik jest za duży. Kup jakiś lekki waggler 1g lub 2g. 80% obciążenia przy spławiku a jedna srucina na dowazenie powyżej przyponu, druga ze 20 cm wyżej. Grunt ustaw kilka cm nad dnem i wystaw ze 2 cm antenki. Tyle można napisać w dużym skrócie.
 23. wind

  Co nowego kupiliście?

  Mój arsenał powiększył się ostatnio o nowego kijka, bolonkę Jaxon Intensa Beta 6m. Dziś pierwsze testy nad Wisłą Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.
 24. wind

  Gruntowe 2019

  Dziś korzystając z luźniejszego popołudnia wybraliśmy się z Pawłem nad Wisłę do Kiezmarka. Połowiliśmy oczywiście certy, niektóre całkiem fajne. Przy okazji przetestowaliśmy najnowsze zabawki - bolonki
 25. Docio

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Kijek wręcz legendarny, ten Golden Lion, i można śmiało poprzeć twój zamiar. Zapomnij o koszyczkach. Podszarpywanie koszyczka na zamulonym dnie aby opróżnić go z zanęty, to podnoszenie osadów, a to z kolei nie kusi lecz odstrasza ryby, które najzwyczajniej chronią skrzela przed zabrudzeniem. Zapomnij o koszyczkach zastosuj sprężyny zanętowe a jak dobrze poszukasz to sprężyny małe. Z zanętą dojdziesz do wprawy i sprężyna będzie się opróżniać od uderzenia w wodę a zanęta spokojnie sama opadnie i będziesz miał zanęcone. Od początku doprawiaj firmówki w grubsze frakcje jak kuku, pęczak lub makaron gwiazdki. Da Ci to większą możliwość zastosowania przynęt. Jeśli faktycznie w łowisku masz metr mułu, to obojętne czy to będzie to koszyk, czy sprężyna, będą one grzęznąć w mule a przy okazji ściągać za sobą przypon. Pamiętaj aby zastosować dłuższy przypon, nawet metr. Nawet zapobieżenie wszelkim przeciwnością nie zapobiegnie podnoszeniu osadów i tym samym odstraszaniu ryb. Podsumowując. Łowisko z taką ilością mułu jest dość niewłaściwe dla metod typowych dla ciężkiej denki. Nie ma cudów, podczas łowienia ryby będą bardziej płoszone niż wabione. Według mnie odpowiednią techniką na takie łowisko jest match.
 26. stawny

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Wszystko ok. tylko ja mam dno z osadami do 1m. Tam koszyczki od 10-20 może max 25g. Na rzece raczej łowić nie zamierzam. Mikado Golden Lion feeder do 100g widziałem. Miałem bata mikado i byłem zadowolony. Jeśli do 100g bez podania wartości jest, to może to 300 cm. bo koszyk 10 15 20 pewno obsłuży.
 27. Amatorskie Wędkarstwo Mazowieckie Zapraszam na kanał yt link na górze ogladamy i zostawiamy suby i łapki pozdrawiam ...
 28. zwykły michał

  Jaka wędka na początek przygody z Gruntówką?

  Na Twoim miejscu kupił bym feedera do 40 lub 60g. Spokojnie będziesz mógł łowić nawet dalej niż 40 m, podepniesz koszyk albo zwykły ciężarek. Połowisz takim kijem nawet w mniejszej rzece. Kupowanie topornej wędki tylko Cię zniechęci do drgajacej szczytówki. Mam i polecam Jaxon Genesis Pro, kosztuje więcej niż wymienione przez Ciebie ale nie ustępuje wędkom o wiele droższym. Mój kij to method feeder do 60g, 3.3 m Przyjemnie holuje się ryby, jest powtarzalność rzutów. Jedyne czego mi brakuje to czucie brania na rękojeści ale to może być wina podpórki. Gąbka amortyzuje drgania? Możliwości holu prezentowałem niedawno w sekcji gruntowej na 2019
 1. Load more activity
×