Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy/wyjaśnienia - Spinning plus kołowrotek do 500zł


ugabanda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od 2 lat znów zacząłem przygodę z wędkarstwem. Powoli sobie wszystko przypominam. Tak więc jutro z rana postanowiłem znów wyskoczyć na rybki, ile można w końcu oglądać Olina Gutowskiego w programie jak to jest złowione. Zamierzam jutro pospinningować, chociaż nie mam do tego jakiegoś wypaśniego sprzętu.Tu się rodzi zapytanie z tematu. chcę kupic na przyszły sezon spinning plus kołowrotek, jak już podałem w temacie chcę sie zmieścić w 500zł. Ale kto wie może w przyszłym roku będzie większa kwota dostępna, narazie pozostajemy przy 500zł - taka realna cena za dobry sprzęt.

 

Przegładam na allegro wędziska spinningowe, czytam na forum co piszecie i mam problem -chociaż powoli chyba zaczynam to rozumieć.

 

O co chodzi z długościa kija i ciężarem wyrzutowym. Ja rozumiem to tak im mniejszy cięzar wyrzutowy tym mniejsze rybki łowimy a im większy tym większe rybki. A co z wyrzutami typu 100 - 200.

Długość wędki rozumiem, że wedki do 2.40m to na łodke a powyżej czyli od 2.70m to na ląd.Widzę i czytam też, że nie ma wędek uniwersalnyc, czyli musiał bym miec conajmniej ze dwa spinningi.

Dodam, że na początek chodzi mi o spining na większe okazy typu szczupak, sandacz, sum. Okonie mnie nie bawią. tylko duże okazy. Łowić na początek będę z brzegu.Czy może mi ktoś to wytłumaczyc i powiedzieć jakie parametry powinna mieć tak wędka i jaka powinna być długa. przynęty jakie będe urzywał - nie wiem bo dopiero zaczynam przygode ze spinningiem i jak narazie prubuję wszystkiego od gum po blachy do woblerów.Prosiłbym też o poważne odpowiedzi, jeśli ktoś nie wie co napisać to niech nic nie pisze, mi wystarczy kilka celnych poprawnych odpowiedzi od kilku osób które sie na tym znaja i mi to wytłumacza, Nie chce kupic pierwszej leprzej wędki :)Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Edytowane przez ugabanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z długościa kija i ciężarem wyrzutowym. Ja rozumiem to tak im mniejszy cięzar wyrzutowy tym mniejsze rybki łowimy a im większy tym większe rybki. A co z wyrzutami typu 100 - 200.Długość wędki rozumiem, że wedki do 2.40m to na łodke a powyżej czyli od 2.70m to na ląd.

Im mniejsze cw tym wędzisko słabsze oraz przynęty powinny mieścić się w tej gramaturze. Dotyczy to zarówno dolnej granicy cw jak i górnej, gdyż w tym zakresie wędzisko pracuje poprawnie. np wędzisko z cw 10-40g wymaga przynęt z tego zakresu. Stosując przynęty lżejsze bardzo trudno będzie je poprawnie prowadzić, gdyż wedzisko dla nich będzie niczym kij od szczotki. Przynęty cięższe mogą już przy pierwszym rzucie uszkodzić wędzisko. Cały czas piszę, że mogą, bo tak już jest, że niektóre wędziska mają większą tolerancję niż opisaną i "się udaje", co nie znaczy, że jest to bezpieczne.

CW określa też samą wytrzymałość wędziska. Nie jest to unormowane a wręcz umowne i to bardzo. Przykładem niech będzie szczupak, taki standardowy z naszych łowisk od 1 do 3kg. Standardowo przyjmuje się, że wedzisko z cw do 40g jest wystarczające gdyż schematycznie do tej wagi produkowane są przeróżne przynęty szczupakowe. Są jednak udowodnione odstępstwa połowu na przynęty mniejsze jak i osobna grupa, która już formalnie istnieje, do połowu na slidery. To bardzo ciężkie przynęty dla których cw powinno być do 60g mimo, że waga zamierzonych do połowu ryb nie zmienia się. Podobnie jest z dużymi rybami mimo, że przynęty pozostają te same. I tu dochodzimy do suma dla którego sprawdzają się powszechnie znane przynęty 10-30g ale wielkość tych ryb wymusza na łowiącym zastosowanie wędziska z cw minimum 100g. Wynika to z bezpieczeństwa dla wędkującego oraz dla samej ryby o ile bezwzględnie nie ma się zamiaru jej zabrać.

 

Z długością wedziska jest tak jak kolega opisał ale też teoretycznie. Krótszym wędziskiem lepiej i łatwiej operować a sama łódź łatwo się przemieszcza po podniesieniu kotwicy. Dłuższym wędziskiem o wiele łatwiej kontrolować ucieczki ryby i sam hol lecz na niektórych łodziach mogą być przyczyną zagrożenia dla innych osób na łodzi.

 

To odpowiedź na Twoje pytania w wersji podstawowej. Uwierz jednak, że na wpływ wyboru wędziska ma więcej elementów choćby samo łowisko, w którym niektóre przynęty w ogóle nie maja szans skusić jakiejkolwiek ryby. Np przy połowie sumów rzecznych w nurcie, w rzekach jak Warta, Odra, Wisła itp wędkarze stosują wędziska z cw 150g a sama przynęta to najczęściej guma z główką 100g. Znam też wędkarzy łowiących szczupaki na wędziska z cw do 60g na standardowe przynęty tylko po to aby jak najszybciej wyholować rybę i wypuścić ją w bardzo dobrej kondycji. Wielu wędkarzy nie wie, że kwadrans emocjonującego holu jest z reguły skazaniem ryby na śmierć. Ryba to istota żywa, która będzie się bronić do końca swoich sił a jej oddychanie nie jest niezależne od kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat na dolne cw.wogóle nie zwracam uwagi.Na swoich zarośniętych i płytkich łowiskach,gdzie "pies z kulawą nogą"nie zagląda,stosuję spin 10-30g,przynęty na główkach 3g.Po prostu w określonych warunkach przyrody, muszę holować szczupaka bezkompromisowo.Co do sprzętu,proponuję Ci,przejrzeć to forum,ew.inne.Praktycznie nic nie wiemy o charakterystyce Twoich łowisk,aby konkretnie doradzić Ci konkretny model/firmę spina.A jeszcze dochodzą indywidualne upodobania wędkarza,bo jak to mówią "jeden woli córkę,a drugi teściową ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...