Skocz do zawartości

twistery zmieniają kolor


hieronim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

spiorunuje już parę ładnych lat na Wiśle (odcinek Kiczyce Jaz-Stronień) ale to co mi się przytrafiło w tym roku(konkretnie do 2 miesięcy) to zdążyło się pierwszy raz .łowie na twistery najczęściej mann,s 5cm i nagle w tym roku po wrzuceniu nowego twisyera do wody on zmienia kolor np.miodowy z pieprzem robi się jasno brązowy ,seledyn -żółkną itd (dołączam zdjęcie).Mam pytanie możne ktoś się z czymś takim spotkał i wie co może być przyczyą

post-1815-0-46544800-1385050369_thumb.jpg

Edytowane przez hege
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest na Warcie.Moim zdaniem dzieje się tak ze względu na silne zasolenie niektórych naszych rzek(Wisła,Odra,Warta na pewno,coś o tym wiem,o innych rzekach nie będę się wypowiada,bo zwyczajnie nie znam sytuacji)Nie tylko wszelakie gumy blakną,ale i wahadła niklowane po dwóch dniach łapią rdzę.Tak na marginesie,gumy w różnych kolorach dobrze jest przechowywać w osobnych przegródkach,aby nie "łapały"innych kolorów.Chociaż jak zauważyłem często sandacz lubi takie "brudaski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, nie znam żadnej słonej wody, która by spowodowała rdzewienie w ciągu 48 godzin, czy nawet 72. Związki chemiczne agresywne wobec metalu już jak najbardziej.

Z gumkami jest jeszcze ciekawsza sprawa bo wygląda na to, że ciemniejszy kolor miały jedynie "narzucony" z wierzchu a oryginalnie tworzywo jest jasnego koloru. Przeniknięcie przezroczystego tworzywa na wskroś i jego odbarwienie, przez cokolwiek, to bardzo trudna sprawa. Powierzchniowo jak najbardziej może stać się nieprzezroczysty, mleczny lub ściemnieć, ale w drugą stronę nie jest mi to znane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może z tymi wahadłówkami trochę poszedłem na skróty.Docio,włóż do torebki foliowej kilka gumek (tych wędkarskich,typu twister,ripper czy inne kopyto)w kolorze seledynowym na przykład,dodaj kilka mlecznych lub perłowych.Od czasu do czasu przemieszaj.Na pewno wszystkie będą w tym przykładzie seledynowe i to nie tylko powierzchowo.Ale lepiej nie mieszać,bo w/w sandacz lubi gumki w takie nieregularne "ciapki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że gumki potrafią wejść w reakcję z niektórymi tworzywami a także, że wchodzą w reakcję gumki różnych firm. To całkowite transparentne przebarwienie jest bardzo interesujące, gdyż z musi odbywać się pomiędzy łańcuchami polimerowymi. Aż trudno uwierzyć, że to w ogóle możliwe jednak nie mam powodu nie wierzyć.

A przy okazji, długo trzeba czekać aż jakaś gumka przebarwi się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumki nie tylko potrafią się wymieszać kolorami, już po mniej więcej 24 h widać lekkie przebarwienie w zależności od intensywności koloru. Najszybciej chyba miesza się biały z seledynem. Gumy mogą też kruszeć lub zrobić się lepkie, ale tylko te trzymane w pudełkach. Ja od dawna przechowuję wszystkie paprochy w osobnych torebkach strunowych - te w ogóle nie tracą właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zasyfienie wody jakims świństwem. wiadomo, że mateirał z jakiego są robione gumki reaguje dość mocno - np jak zacyznałeme przygodę ze spinningowaniem na twister y irippery to koledzy przestrzegali żeby nie kłaśc ich luzem w przegródce skrzynnki tylko np wlozyc do pudła od zapałek czy czegos takiego. Ale nie przejmuj się, w końcu to taniocha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja miałem lepiej, łowiłem na spina w kanale w Kołobrzegu polowałem na okonia małym riperem ciemno szarym (RELAX), a zrobił się mi jasno szary po godzinie młucenia wody, i tak nic na niego nie miałem. Zasolenie chyba faktycznie jak w innych wodach wpływa na jakość kolorystyczną, ale jednak woda stojąca mi koloru nie zabrała z gumisia.

 

 

Dziś przeglądałem moje gumki, i niestety wszystkie się pobarwiły, 30 gumek poszło do żyda, jednak błystka to błystka ;) eh

Edytowane przez stawny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...