Skocz do zawartości

Petycja wędkarzy w sprawie górnych wymiarów ochronnych


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panowie i Panie. W ostatnim numerze WŚ Znajduje się petycja w sprawie wprowadzenia górnych wymiarów ochronnych 6 drapieżników najczęściej występujących w naszych wodach. Ja się pod tym podpisałem i wysłałem, gdyż uważam takie działania za słuszne. Spining mam we krwi i ważne jest dla mnie, by drapieżników, szczególnie tych dużych, nie brakowało w naszych wodach...

http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/151-ws-012012/1827-gorne-wymiary-ochronne

Pod tym linkiem znajdziecie petycje w wersji on line, na tej samej stronie są podane treści tej petycji oraz inne sposoby je złożenia. Zachęcam do dyskusji- czy według was to dobry pomysł? Czy przejdzie? Czy dzięki temu coś się zmieni w naszym wspaniałym hobby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jakoś specjalnie nie przemawia do mnie p. Kolendowicz, znany z tego, że szerokim łukiem omija krajowe łowiska.

Pomysł pojawia się w dyskusjach wędkarzy od jakiegoś czasu i z tego co wiem ma też swoich zwolenników w samym PZW. I to na samej górze. Sama idea warta jest pochylenia się, ale szczerze mówiąc po co wprowadzać górne wymiary skoro są kłopoty z wyegzekwowaniem tych dolnych. Powstanie kolejny martwy przepis, o którym wszyscy będą wiedzieli, ze coś takiego jest ale nikt nie będzie się stosował.

Tak czy inaczej w końcu pojawią się takie zapisy w RAPR a daj Bóg i w ustawie. I coś czuję, że długo nie będziemy czekali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zaś lepiej jest robić cokolwiek, co może dać choćby niewielki, lecz pozytywny skutek, aniżeli nie robić zupełnie nic...Wtedy nic się nie może zmienić...I nie sądzę by ten przepis stał się martwym. Nie w dobie takiego rozwoju wędkarstwa jako sportu, a nie jako mięsiarstwa. Ale może to tylko kwestia wiary i tego, co każdy z nas na ten temat czuje? Może Wind masz rację, ale ja i tak wolę coś robić i brać udział w takich akcjach. Jeśli nic się nie zmieni w systemie przez to, to chociaż mnie sumienie nie będzie gryzło, że nie było prób poprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł pojawia się w dyskusjach wędkarzy od jakiegoś czasu i z tego co wiem ma też swoich zwolenników w samym PZW. I to na samej górze.

Akcje tego typu pojawiają się od czasu do czasu i jak napisałem, prędzej czy później takie zapisy się pojawią. Tyle tylko, że skoro służby kontrolne pracują tak jak pracują ( 4 lata na wodach PZW to 4 kontrole, z tego 2 w tym roku) a kłusownictwo i mięsiarstwo kwitnie więc skoro nie przestrzega się dolnych wymiarów to na pewno nikt się nie przejmie górnymi. Poza tym jeżeli pozwolimy zabierać np. szczupaki wielkości powiedzmy 50-80cm to i tak niewielkie szanse na dorośnięcie tych niedobitków do rozmiarów powyżej 80cm. Idąc dalej, szczupak znany jest z kanibalizmu, więc jeżeli pojawi się duża populacja większych osobników to nie pozwolą one przetrwać mniejszym. Ale to naturalny porządek rzeczy, więc pewnie jakiś wpływ na to będą miały górne wymiary ale nieduży. Jednak zawsze to jakiś wpływ jest.

Szczerze mówiąc jedynym racjonalnym pomysłem na odrodzenie populacji dużych ryb, przez duuuże D, jest wprowadzenie zakazu połowu danego gatunku przez co najmniej 10 lat.

Mówisz "sport wędkarski" ... hmm .. popatrz jak wyglądają łowiska np. szwedzkie po wizytach polskich "sportowców" :) . Coraz bliżej im do naszych.

Jeśli nic się nie zmieni w systemie przez to, to chociaż mnie sumienie nie będzie gryzło, że nie było prób poprawy...

To system wymaga zmian, system który powoduje, że SSR jest tylko "ozdobą" i niewielkie ma możliwości a PSR jest jak Yeti, każdy wie, że istnieje a niewielu widziało. Na pewno nie zmieni się systemu przez pojedyńcze akcje, system trzeba zmienić od wewnątrz, robić permanentnie i każdej płaszczyźnie, od ochrony wód i rybostanu poprzez edukacje ekologiczną, zmiany w prawie i sposobie prowadzenia gospodarki rybackiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pod tym podpisuję jak najbardziej chrońmy stare duze osobniki ponieważ to one są najlepszymi reproduktorami i to one podtrzymują liczebność gatunku a jeśli chcemy zmieniać system na lepsze to zacznijmy od małych kroczków i takim pierwszym kroczkiem niech będzie wprowadzenie górnego wymiaru ochronnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pod tym podpisuję jak najbardziej chrońmy stare duze osobniki ponieważ to one są najlepszymi reproduktorami i to one podtrzymują liczebność gatunku a jeśli chcemy zmieniać system na lepsze to zacznijmy od małych kroczków i takim pierwszym kroczkiem niech będzie wprowadzenie górnego wymiaru ochronnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wind wspominał o tym, że system jest jaki jest a PSR to Yeti. Bez najmniejszych obaw można się z tym zgodzić. Mięsiarstwo i bezprawie swoją drogą, gdyż są to dwa odmienne problemy. A górne wymiary ochronne to coś innego. To już sprawa i zagadnienie dla tych wędkarzy, dla których bieganie z kijem nad rzeką to sport a nie sposób na pozyskanie mięsa. No, sport z elementem kulinarnym od czasu do czasu...

Bo oczywiście dla tych z nas, dla których C&R jest zasadą żelazną i nie zabieramy ryb z łowiska, może zostać wprowadzony całkowity zakaz zabierania ryb i nie będziemy mieli z tym problemu. Ale dla ludzi, którzy czasem wezmą sztukę na kolację...Górny wymiar to dobra sprawa. Chronione będą te najcenniejsze genetycznie osobniki.

Z drugiej zaś strony cała ta akcja z górnymi wymiarami ochronnymi zaczyna mieć coraz większe echo, ostatnio pojawiły się w prasie nawet wzmianki o tym, że interesują się tym organizacje ekologiczne. Cała sprawa widocznie zaczyna nabierać tempa i rozgłosu, i wygląda na to, że coś się zmieni.

Nagłośnienie ważności ochrony dużych osobników ryb drapieżnych ma tez jedną wielką zaletę- ta akcja uświadamia wielu ludzi na temat tego, jak ważna jest zdrowa i liczebna populacja danego gatunku, w której będą duże osobniki reprodukcyjne. Podejrzewam, że nie każdy zdawał sobie z tego sprawę przed licznymi publikacjami w prasie wędkarskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...