Skocz do zawartości

Okoń ( Perca fluviatilis)


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląd:

Okoń to ryba należąca do rodziny okoniowatych. W niektórych opisach książkowych spotkać się można ze stwierdzeniem, iż jest to ryba słodkowodna, jednak w rzeczywistości okonie dobrze znoszą niskie zasolenie wody.

Okonie cechuje ich charakterystyczny wygląd, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce z żadną inną rybą.

Okonie mają coś podobnego do grzbietu czy garba, szczególnie te większe, przez co często nazywane są garbusami. Ich kolejny przydomek, czyli pasiaki, wziął się od ich ubarwienia- ciało okoni pokrywają łuski w kolorach od jasnej pomarańczy czy żółci po głęboką czerń. Brzuch mają jasny, boki w odcieniach zieleni a grzbiet i paski na bokach w odcieniach czerni.

Na grzbiecie okonia widoczne są dwie płetwy- pierwsza jest uzbrojona w kolce, które już nie jedną rękę skaleczyły, druga natomiast jest miękka i bezpieczniejsza dla dłoni podbierających wędkarzy.

Płetwy brzuszne znajdują się zaraz pod płetwami piersiowymi.

Całe ciało garbusów pokrywają łuski bardzo mocno osadzone w skórze, a dodatkowo ich ciało pokryte jest grzebykowatymi ząbkami( nie wiem jak to inaczej nazwać) przez co "drapią" w dłoń, są po prostu szorstkie w dotyku.

Paszcza tego pięknego drapieżnika jest stosunkowo duża kiedy już postanowi ją otworzyć, dzięki czemu okoń nie ma problemu z odżywaniem się dużymi smakołykami. W tej paszczy jest całkiem sporo drobnych ząbków, które są jednak bardzo ostre więc nie poleca się nikomu wkładać tam palców dla dobra zarówno własnego jak i ryby.

Wzrost i rozmnażanie:

Okonie dorastają do 50-60 cm długości ciała, podobno gdzieś ktoś widział i większe ale wiadomo jak to jest- brak dowodów i pozostają one w sferze marzeń wędkarskich...Wagowo bywa różnie- jedne podręczniki podają że okonie dorastają do 3kg a inne, że do 5kg tak więc trudno jest to jednoznacznie określić jednak chyba bliżej jest tej niższej granicy.

Pasiaki to ryby, które rosną bardzo wolno.

Ryba ta należy do ryb stadnych, jednakże z wiekiem stada się rozdzielają i te największe sztuki pływają albo w samotności albo po kilka sztuk. W Naszych realiach jednak spotkanie stada kilku okoni 50+ jest praktycznie nie możliwe, a spotkanie stada ryb 40cm+ jest możliwe, ale w nie wielu miejscach w kraju.

Tarło tych ryb odbywa się z reguły w kwietniu i maju, jednak jest to uzależnione od zbiornika i może mieć miejsce miesiąc wcześniej lub później. Podczas tarła samica składa między 25 000 a ok 300 000 ziaren ikry pokrytej śluzem, które tworzą łańcuszki i przyczepiają się do roślin.

Młode okonie odżywiają się różnymi robaczkami, zwierzątkami, żabkami i wszystkim co się rusza albo i nie rusza. Kiedy małe garbuski podrosną do kilku cm zaczynają pożerać inne małe rybki: okonki, płoteczki, uklejki, karaseczki, kiełbiki, jazgarki...W między czasie dalej nie pogardza pijawką, ślimaczkiem czy żabcią. Dorosłe osobniki wolą jednak odżywiać się rybkami, gdyż mają z tego więcej energii niż pójdzie im na polowanie.

Wymiar ochronny dla tego gatunku to 15 cm jak podaje RAPR, okresu ochronnego niestety brak przez co każdego roku ginie sporo tarlaków...

post-3-0-77646400-1325798123_thumb.jpg

Na zdjęciu widać charakterystyczne ubarwienie okonia.

Jeśli ktoś dysponuje dobrymi zdjęciami tego gatunku to zachęcam do wrzucania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wzrost okoni jest zagadką. To że rośnie wolno, to wiem. Łowię ich mnóstwo na moich dzikich łowiskach, ale złowić większego jak dłoń jest problemem. Warunki mają bo zbiornik duży i głęboki, nie brakuje drobnicy. Mam wrażenie jakby nie mogły przekroczyć bariery 20cm. Ciekawostką było dla mnie wpuszczenie 10 okoni sąsiadowi do małego stawu takich po 17 cm, w którym nie było żadnego drapieżnika, tylko linki i karasie. Po około półtora roku brat złowił na czerwonego robaka takiego 25cm i grubego. Czyli przyrost ładny, może zmiana zbiornika ich przyrost jakby odblokowała i mała ilość tych okoni miała znaczenie, nie było zjawiska skarłowacenia. Wracając już do moich dzikich stawów liny i karasie też rosną wolno, ale widać sztuki grubo ponad kg, chociażby podczas tarła, a okoni mimo że najwięcej w rybostanie to nie widać dużych, ale wierze że są :) . Złowiłem największego okonia który miał 32 cm, na czerwonego robaka. Odczucie miałem dziwne bo łowiąc sporo lat, nieprzekraczające sztuki 23cm, a tu nagle taki 32cm wziął to jakoś nie regularnie i duże przebicie z takich niespełna dłoniaczków. To takie moje spostrzeżenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Gość Muchozol

U mnie są ładne pasiaki...czasami można z jednego dołka wyjac ze 30 szt takich w przedziale 20-25 cm.....ale są miejsca gdzie są sztuki ponad 40 cm....mój rekord to 43 cm na zalewie w bolminie niedaleko kielc.......a tu fotka 30-taka z białej nidy w mniszku....post-190-0-45151700-1330888456_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...