Skocz do zawartości

Zbiorniki retencyjne w Gdańsku


grzybek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zrobiliśmy z żoną spacerek po Dolinie Radości w Oliwie.

Przy leśnej drodze spotykaliśmy wijący się wśród lasu Potok Oliwski i mijaliśmy kilka zbiorników retencyjnych.

Zbiorniki (stawy) wyglądały na płytkie, martwe

 

post-1419-0-04421800-1410712103_thumb.jpg

 

Kiedy podeszliśmy pod jaz spiętrzający wodę udało mi się sfocić kilka całkiem fajnych ryb :o

 

post-1419-0-23479300-1410712214_thumb.jpg

 

Jest to zbiornik pod opieką jakiegoś koła w Oliwie (jeśli dobrze pamiętam).

Sfociłem numer i adres koła ale nie chce mi zejść z fona.

 

post-1419-0-63608800-1410712465_thumb.jpg

 

Rozróżniłem jakieś 40cm pstrągi i 80cm jesiotry albo sterlety, nie jestem pewien.

 

post-1419-0-21143400-1410712387_thumb.jpg

 

Jakieś bogate koło, może warto tam się przepisać?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to widać są jesiotry! Dziwne, w takim zamulonym stawie mają co jeść? Jadłem kupionego na Mazurach z hodowli to jechał mułem. W hodowli muszą mieć specjalną karmę, bo żerują z dna. W naturze łowią je w dużych rzekach na mattwą rybę z gruntu.

Czytałem jakieś info o introdukcji jesiotra w którejś z olsztyńskich (chyba, nie zapamiętałem) rzek. Narybek można kupić za wcale przystępną cenę i bawić się w swojej hodowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bawią się w wielkopolsce. Całe jeziora pod opieką lokalnych kół przechodzą powtórną transformację. Wpierw "dziadki" chciały wyłacznie karpia. Od kilku lat karp "trzepany" jest niemiłosiernie i wprowadzane gatunki "ludzkie". W jeziorach, w których są odpowiednie warunki introdukowany jest jesiotr i to z powodzeniem. Po kilku pierwszych latach bezwzględnego wypuszczania teraz już chyba można zabierać, niemniej łowić wolno.

 

@Andrzej tutaj masz odpowiedź na swoje wątpliwości. :) Nie musisz się przepisywać o ile opłaciłeś składki.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że mamy tyle zbiorników :) 30!

W jednym z art wymienia się nawet liczbę 46 bajorek

 

Składki opłaciłem choć prawie wcale nie łowię na wodach PZW, szykowała się kolejna fucha na jednej z nowych marin.

W końcu płacę "tylko" 50%.

 

A propos tych jesiotrów czytałem, że spore egzemplarze wyłowili rybacy w Bałtyku.

Edytowane przez grzybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zbiorniki, to bardzo trudne łowiska, ryby mają tam żarcia pod dostatkiem. Druga sprawa to taka że woda jest tam zimna i ryby chodzą pod samą powierzchnią czerpiąc przyjemność z opalania się, dodatkowo są bardzo płochliwe. Są, ale złowić to wielki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staw Młyński niedawno został odnowiony.

Słyszałem, że można tam było trafić fajnego pstrąga - uciekiniera z hodowli powyżej.

Te pstrągi widocznie często uciekają i dopływają aż do mostku w parku w Jelitkowie.

Syn kolegi, który tam mieszka łowił je wędką.

 

W trakcie czyszczenia jazu stawu przed młynem (bezpośrednio przy ulicy) pracownicy znajdowali węgorza :D

 

Kiedyś, jako dzieciak łowiłem te pstrągi na terenie Polskiej Akademii Nauk, w zabetonowanym korycie.

 

Poniżej też są fajne zbiorniki jak choćby ten przy Chłopskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesiotry są i w naszym zalewie i to już duże sztuki, dobrze powyżej metra. A zwiały z jakiejś hodowli w górze Pilicy podczas powodzi w 97 r. Ja osobiście nie miałem okazji złowić, ale kolega podczas wspólnego pływania miał jednego. Podobno niesmaczna ryba (opinia kolegi).

Inny wędkarz jednego dnia złowił 2 szt 9 kg i 12 kg, ale też miał małe jesiotry. Czyżby więc się tutaj rozmnażały?

 

jesiotr

 

jesiotr

 

i maluch jesiotra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo wędkarzy widuję przy abiorniku na rogu Pomorskiej i Chłopskiej, również na Słowackiego przy starym szpitalu ( ten nowy zbiornik ). Niestety, rewitalizacja "oczyściła" z ryb zbiornik w Jelitkowie przy pętli, więc i ten przy młynie w Oliwie jest pewnie pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do słowackiego to jest to stary zbiornik dawno temu byl tam piekny szczupak mozna bylo wyciagnac spore okazy lina, obecnie drobnica czasai sie trafi jakis szczupak ale raczej bez rewelacji. Dzisiaj probowalem szczescia na zbiorniku przy ulicy pomorskiej ( po prawej stronie za skrzyzowaniem z ulica chlopska ) bylo tam kilku wedkarzy i cos tam wyciagli ja nie mialem tyle szcescia ...

Zbiornik przy młynie w oliwie przy spacerowej po oczyszczeniu pustynia praktycznei zero ryby :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


co do słowackiego to jest to stary zbiornik

 

Ta woda nie miała szczęścia, co pare lat osuszali lub napełniali teren między wałami. Przez pewnien czas były tam nawet ogródki działkowe. Teraz widać tam wędkarzy, nie dalej jak dziś jeden siedział ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro sie przejde na slowackiego na zbiornik wiec opisze co i jak pewnego czasu dobre wynniki byly na ogrodowej tzw."zabi staw" piekne liny i karasie , a na slwoackiego najwiekszym mankamentem jest glebokosc :( maxymalnie 1,5 metra :(, a to prawda byly ogrodki dzialkowe ale staw zostal powiekszony wlasnie o ten teren ogrodkow przy budowie nowej slowackiego

ktos probowal moze szczescia na potoku oliwskim ? w dolinie radosci ? slyszalem ze z hodowli wyzej u pana Ajtela czasami potrafia uciec pstragi i jesiotry , domyslam sie ze to zdjecie tych rybek to wlasnie z jego stawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyslam sie ze to zdjecie tych rybek to wlasnie z jego stawu

 

 

 

No nareszcie :D  wreszcie skumałeś dowcip @ lisek ;)

Wybacz, zażartowałem sobie.

To rzeczywiście zdjęcie z hodowli powyżej tego stawu.

Nie sądziłem, że ktokolwiek da się na to nabrać a jednak udało się :)

Przynajmniej sprowokowałem Cię do wędkarskiej wyprawy i opisania ciekawych łowisk retencyjnych.

 

Specjalnie dla Ciebie i innych mieszczan Gdańska zapodam zagadkę.

To jeden ze zbiorników na Potoku Oliwskim... ktokolwiek wie gdzie to jest, poznaje?

post-1419-0-39816900-1411404123_thumb.jpg

 

post-1419-0-57178100-1411404148_thumb.jpg

 

Bardzo urokliwe miejsce, mam nadzieję, że je znasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry zarcik  :) co prawda   juz wczesniej sie wybieralem na  obadanie tego  stawu na bytowskiej :)  ale  przyznaje sie zart sie udal , jedyne co mnei zastanawialo ze   przy jazie na bytowskiej ejst calkiem inne podloze ;) niz na  zdjeciu ,  a co do  zdjecia   zagadki   to oczywista sprawa   park oliwski    (nowo otwarta czesc) , bylem zbadalem   niestety    calkowity zakaz łowienia  ze wzgledu na  ptactwo :((    a co do potoku oliwskiego  i  rybek na bytowskiej  to   tam naprawde mozna zlapac pstragi  co do jesiotra to nie jestem pewny  pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natepny moj cel   to zbiornik retencyjny pomiedzy mlynskim  stawem na spacerowej  a  zbiornikiem  na  bytowskiej przy kuzni  ,  trzeba  wejsc od  strony zajazdu olivka  lub   isc przez potok , wnie wiem jak tam  z rybkami  ale    jak sprawdze to nie bede wiedzial :) pozdrawiam  

Edytowane przez lisek593
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


co do zdjecia zagadki to oczywista sprawa park oliwski

 

Tak, masz rację oczywiście.

Nie często chodzę tamtą stroną i sam byłem urzeczony odkryciem.

Jest to zbiornik "Opacki" nie udostępniony do wędkowania.

 

Pamiętam karpie, które pływały ciut wyżej, w głównym zbiorniku parku :)

Chyba jeszcze w zeszłym roku widziałem dwa szczupaki i okonia, którego najpewniej wpuścili wędkarze.

 

Domyślam się, że rybom ciężko przetrwać tam zimowe zalodzenia.

Szkoda :(

 

Jest dużo więcej ciekawych zbiorników w Gdańsku.

Zasiedlają je fajne ryby, przede wszystkim liny.

Im najłatwiej przetrwać mróz i brak tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w parku oliwkskim w tym   roku widzialem w glownym  zbiorniku  ( tym  z betonowym murkiem)    piekne karpie  i  spore okonie   ciekawi  mnei tylko jak one tam  przetrwaja zime, jak  glebokosc tego stawu wynosi max metr ,  kto zna dobry zbiornik na liny w gdansku  okolice wrzeszcza  oliwy  zaspa przymorze  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że trudno będzie rybom przetrzymać zimę w tak płytkim zbiorniku.

Mimo wszystko przeżywają na pewno liny, karasie...

Na Twoim miejscu szukałbym tych ryb bardziej na południu Gdańska.

Morena, V Wzgórz, Staw Wróbla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio odwiedziłem zbiornik retencyjny na Morenie

 

post-1419-0-90123700-1413966055_thumb.jpg

 

Kaczki urzędowały na wodzie, rybek nie widziałem choć pamiętam czas gdy kolega złowił tam medalowego lina.

 

post-1419-0-32633800-1413966210_thumb.jpg

 

post-1419-0-31268000-1413966230_thumb.jpg

 

post-1419-0-72791000-1413966254_thumb.jpg

 

post-1419-0-31496800-1413966271_thumb.jpg

 

Ładnie zagospodarowany zbiornik ale czy jest tam jakieś rybsko?

Spotkałem dwóch wędkarzy ale nie chciałem przeszkadzać.

Nie pytałem o wyniki a spławik na baciku stał nieruchomo.

Pewnie kiedy woda cieplejsza to i rybki jakieś da się złowić.

Ładne, urokliwe bajorko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...