Jump to content
Sign in to follow this  
szczupaczysko

Szczupak w środowisku naturalnym

Recommended Posts

Garść filmów pokazujących szczupaki i ich zachowanie widziane spod wody. Wszystkie filmy zostały wykonane podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu - bez użyciu butli do nurkowania. Najlepiej oglądać je w w najwyższej jakości (jeśli sprzęt tylko obsłuży), ze względu na refleksy świetlne, z którymi Youtube sobie nie radzi w niższych rozdzielczościach. W części filmów są  zamieszczone opisy, lecz są one przeważnie dość lakoniczne. Bardziej obszerne komentarze obserwacji, także pod kątem informacji dla wędkarzy jeżeli są to są umieszczone w opisach pod filmami już na kanale Youtube.

Garść pięknych filmów mojego znajomego, który specjalizuje sie w podglądaniu i filmowaniu szczupaków i sumów:

Z jeziora Trześniowskiego:

Ciąg dalszy filmów ze szczupakami (bo w jednym poście nie da się 'odpalić' więcej odtwarzaczy.) Także i te filmy zostały wykonane podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu - bez użyciu butli do nurkowania. Najlepiej oglądać je w w najwyższej jakości (jeśli sprzęt tylko obsłuży), ze względu na refleksy świetlne, z którymi Youtube sobie nie radzi w niższych rozdzielczościach.

Marcowe szczupaki na trzcinowisku sfilmowane przez innego z moich znajomych:

I inny jego piękny film pokazujący szczupaki w lecie (sierpień)
https://www.youtube.com/watch?v=Z2Nx4idOYf0

Ładna sztuka w zalanym kamieniołomie:

Film zrobiony przeze mnie w połowie wrzesnia na głębokości 10 metrów w odległości około 500 metrów od najbliższego brzegu. W roli głównej zębata 'metrówka'.

Film zrobiony przeze mnie wczesną wiosną, pokazujący zdolności maskujące szczupaków:

Najedzony, odpoczywający w trzcinach. Zrobiony przeze mnie na górce pośrodku dużego jeziora:

Duży szczupak, który znalazł mnie sam - pilując swojego rewiru:

Wszyscy chyba zaniemówili i tak trwają w oczarowaniu widokami. Podziwiam i ja piękne kaczodzioby, kolory i światła. Przeżywałem te podwodne wyprawy również i ja za młodu, ale filmowanie i podwodne foto było wtedy nieosiągalnym sprzętem " profi".

A zaczęło się od tego, że będąc małym brzdącem wszedłem do jeziora za braćmi którzy się kąpali. Przewróciła mnie fala do góry nogami i zobaczyłem czarowny podwodny świat pełen soczystych barw i drgających promieni słońca. Obraz ten utkwił w mej pamięci na zawsze. Dziiękuję za piękne a również pouczające chwile !!!

Bardzo ciekawe podwodne nagrania.
Chciałbym na pobliskiej żwirowni  poobserwować jak jest ukształtowane dno i jakie ryby pływają.
Ile trzeba zapłacić za kamerę podwodną z monitorem i akcesoriami żeby była wystarczająca?

Guest Piter

Ile trzeba zapłacić za kamerę podwodną z monitorem i akcesoriami żeby była wystarczająca?

no właśnie! Edited by Piter

Kamera kamerze nierówna, tym bardziej gdy pada nic nie precyzujące słowo "wystarczająca" dla odczuć przyszłego użytkownika. Można zacząć od półprofesjonalnego sprzętu dla płetwonurków, poprzez "profesjonalne" kamery wędkarskie i sprzęt podstawowy do podglądania ryb, a skończyć na obudowach wodoszczelnych dla zwykłych kamer i aparatów fotograficznych, które obecnie też umieją robić filmy. Dodatkowo w innych niż półprofesjonalne i lepsze trzeba uwzględnić zasilanie doświetlenia pod wodą i tu nalezy uwzględnić kabel łaczący kamerę ze źródłem zasilania oraz coś pływającego co to źródło będzie utrzymywać na powierzchni wody.

Tłumaczenia dużo, czytania o wiele mniej, polecam wujka Google z tagiem "kamera podwodna".

P{oszukaj w necie.Kamerę można zrobić samemu, koszt to kilkaset zł.Z tego co się orientowałem to za monitor robi telewizorek jakich używają taryfiarze w taksówkach,do tego jakaś walizeczka, bateria żelowa, przewód łączący kamerę i monitor.Kamerę kupujesz kopółkową z dobrą czułością(duży wybór, koszt ok 200zł) ale najpierw polecam dużo o nich poczytać.Najpoważniejsza robota jest z wykonaniem obudowy wodoszczelnej, nie zapomnieć o jakimś wkładzie higroskopijnym przeciw parowaniu.To tak ogólnie.Tych kamer często używają karpiarze.Siedzą na brzegu i gapią się w monitor :D .Takie teraz wędkowanie :D .

Filmy robione przezmoich znajomych to przewaznie filmy robione kamerkami serii GoPro teraz HD 3+ najczesciej. Ona trochę kosztuje (cena bardzo szeroka w zależności od wybranych akcesoriów), no i ma zasadniczą wadę - krótko pracuje na jednorazowym ladowaniu akumulatora. Ja używam do kręcenia swoich materiałów kamer firmy midland - XTC200, a od 3 miesięcy również nieco lepszej midland XTC280. W swoich filmach na końcu każdego piszę jaką kamerką był robiony materiał. Tekamery (xtc200 i xtc280) oferują wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny. XTC200 można kupić już za 300 pln, a XTC280 za 600 pln (trzeba poszukać w internecie najlepszych ofert). I w tych cenach są już z obudowami podwodnymi. Dodam, że ich czas pracy na naładowanym akumulatorze jest 3 krotnie dłuższy niź czas pracy Go Pro HD 3+ Black Edition