Jump to content

Recommended Posts

Witam, posiadam kołowrotek Shimano Catana FC 1000 i chciałem sobie założyć żyłkę z fluorocarbonu (York Invisio 0,30). Niestety wszędzie, gdzie szukałem było napisane, że żyłka musi mieć grubość 0,30, a ja jeszcze nigdy nie korzystałem z żyłek fluorocarbonowych, lecz słyszałem, że są bardzo sztywne i fajnie by prezentowały przynętę. I teraz mam taki problem, bo żyłka spada mi sama z kołowrotka, bardzo szoruje o przelotki. Czy wybrać taką samą lecz grubość 0,20, czy zakupić inną o grubości 0,30? 

Zależy jak grubo łowisz ,u mnie najlżej jest 0,16 -0,18 . 0,30  do haka i ołowiu ,chociaż dziś zawiązałem na 0,18 całość ...i tak zero brań :-(

Edited by baqo

Guest Ozet

Ludwik napisał:

Witam, posiadam kołowrotek Shimano Catana FC 1000 i chciałem sobie założyć żyłkę z fluorocarbonu (York Invisio 0,30).

Witaj. Na szpuli każdego kołowrotka podane są optymalne średnice żyłki, stosownie do jego wielkości. Oznacza to, że w podanym zakresie średnic nawój będzie optymalny, równy (przynajmniej teoretycznie), i żyłka będzie płynnie schodzić ze szpuli. Nie ma też wtedy obawy o uszkodzenie kołowrotka, co może się zdarzyć przy żyłce o średnicy powyżej zalecanego zakresu, oraz ustawieniu hamulca prawie na full. Kołowrotek wielkości 1000, ma małą średnicę szpuli, więc gdy nawiniesz żyłkę (fluorocarbon) 0,30mm, stosunkowo sztywną, powstaną ciasne sprężyste zwoje. Stąd właśnie wspomniany przez Ciebie efekt samoczynnego spadania, czy wręcz "strzelania" zwojów żyłki po otwarciu kabłąka. Na początek nawiń mało rozciągliwą żyłkę o średnicy 0,18-0,20mm. Gdyby jednak okazy w Twoim łowisku, zbyt często zrywały zestaw, to kup kołowrotek wielkości 3000-4000, i zastosuj żyłkę 0,30mm, która będzie adekwatna do wielkości i wytrzymałości kołowrotka.