Skocz do zawartości

Wymiar ochronny szczupaka.


Tammyy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To odpowiedz mi na pytanie w takim układzie dlaczego jest napisane szczupak do 50 cm, a nie ma jasnego zapisu "można zabrać rybę od wymiaru 51 cm? W tedy wiadomo by było, iż ryba z wymiarem 50 czy 50,4 cm jest objęta wymiarem ochronnym. I w tedy nie było by rozmowy na ten temat. 

 

Z przyjemnością Ci odpowiem. ;) Tylko na Boga, nie przeinaczaj tego, co już napisałem ja i Alex! Jeśli czegoś nie pojmujesz, pytaj, a na pewno otrzymasz odpowiedź. 

 

Nikt Ci tutaj nie napisał, że ryba ma mieć 51, bo tak wynika z regulaminu oraz z ustawy/rozporządzenia. Czytaj ze zrozumieniem! Masz napisane jak byk, literami jak krowy, że najbezpieczniej chować do torby szczupaka, który ma 51 cm (wg Alka) lub 50,8 cm (wg mnie). Czemu? Bo ryba kurczy się po zabiciu. Piszemy obaj od samego początku, że wymiar ochronny określony jest jasno i precyzyjnie - do 50 cm. A to oznacza, że prawidłowo, podczas kontroli, powinna mieć - tak na chłopski rozum - 50 cm + koński paznokieć. 

Nie przyjmujesz do wiadomości? Twoja brocha i Twoja odpowiedzialność! AMEN!

 

 

 

A nie będę swojej wypowiedzi próbował podpierać osobą 3cia, czyli w tym przypadku strażnikiem. Zastanawiał się jak on to widzi. Co mnie to tak naprawdę interesuje? 

 

Zainteresuje Cię dopiero, jak strażnik wyjmie z torby własną, służbową miarę/przymiar i zmierzy po swojemu. Wtedy Ci kopara wpadnie w trawę, ale już będzie za późno. Takie "arkana" znają ci, którzy biorą udział w różnych zawodach wędkarskich, że podczas odprawy sędziowskiej, sędzia radzi, by sprawdzić swoje własne miary z przymiarem sędziowskim. Właśnie po to, żeby nie było wstydu i dyskwalifikacji (ale to tylko w tym przypadku, bo w realu to już dupa blada!).  

 

Ps: Żeby już nie powielać postów, dopisuję:

 

Zastanówmy się razem, co oznacza zapis DO 50 cm? Czy ryba mająca podczas mierzenia 49,999 cm, jest wymiarowa? Jeśli dojdziecie do słusznego wniosku, że nie, to już dalej pojmiecie, iż ryba o wymiarze 50,000 cm, wciąż jest pod ochroną prawa. Bo tak mówi PRZEPIS!

 

I jeszcze jedno! Jeśli nawet jedna, dwie, czy trzy osoby, nie akceptują tych wywodów, to z Bogiem sprawa - ważne, żeby inni zrozumieli i mieli się na baczności. Strzeżonego, Pan Bóg strzeże... 

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Jotes, że piszesz o tej miarze. :) A pamiętasz jak kilka lat temu, przy zmianie ustawy proponowałem aby w cenie licencji była obowiązkowa miarka i wypychacz? Właśnie dlatego, że nie jest to ujednolicone. A miary to już czysta wolna amerykanka. Miałem w ręku (w markecie budowlanym) kilka różnych i nie było ani jednej pary, każda się od innej różniła. Jedna, made in China, przebijała wszystkie, gdyż na metrze było prawie 5cm mniej w porównaniu do tej co plasowała się pośrodku. Pozostałe miały różnice nie przekraczające 1cm ale fakt różnic był faktem dokonanym. Z tymi chińskimi wyrobami to w ogóle wszystko jakieś mniejsze. Ubrania, niby oznaczone uniwersalnie a mniejsze. Buty, niby 44 a faktycznie najwyżej 42.

Jak to było u klasyka, Polak ma polski organizm przystosowany do picia polskiej wódki a nie chińskiej żmijówki. ;)

 

A co do wymiaru ochronnego, to proponuję porzucić jakiekolwiek przykłady z życia wzięte lecz złapać się za słownik języka polskiego. :) Określenie "od - do" lub "do" zawsze obejmuje wartość początkową jak i końcową. Tak jest ze wszystkim oprócz telewizji, która musi być zrozumiała dla wszystkich odbiorców, czyli w większości...no nie napiszę. ;) Tylko w tv określa się termin konkursu z datą i dopowiedzeniem "włącznie". Tylko w tv, bo już w radiu podaje się "do północy i datę". Nawet w ostatnich wyborach, gdy lokale były otwarte bodaj do 22:00, to tłumaczono, że jak ktoś wejdzie równo o pełnej godzinie to ma prawo głosu. Mandaty też są w większości widełkowe i jak jest od 50 do 300, to jest tak a nie od 51 do 299.

 

I ostatni przykład. Jak macie wymiar ochronny widełkowy do 50 i od 90 to też sprawa prosta. Zarówno ryba o wymiarze 50cm jak i ta o wymiarze 90cm podlega ochronie. Inne z długością pomiędzy tymi wartościami można zabrać.

 

Aha. Nie trzeba się ze mną zgadzać i z góry oświadczam, że jest mi obojętne kto jak interpretuje. :) 

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz jak kilka lat temu, przy zmianie ustawy proponowałem aby w cenie licencji była obowiązkowa miarka i wypychacz?

 

A jakie to ma znaczenie? Czy to usprawiedliwia, albo chociaż minimalizuje ludzką pazerność na rybie mięso? Zbawi kogoś wzięcie ryby o 1 głupi centymetr większą, niż wymiar ochronny? Czy może zmniejszy ludzkiego joba na widok szczupaka uwalanego w piachu? Ustawodawca tego wymaga/dopuszcza? PSR, Policję, etc gu...zik to obchodzi, jaką miarą mierzyłeś - odpowiedzialność powstanie dopiero po zmierzeniu ich miarą! Ja nie potrzebuję od nikogo łachy, bo mnie stać na własną miarę, a od PZW wymagam jedynie rybnych wód - i basta!

 

Ps: Chinolskie miary kupią po 2 zł, a mi będą wciskać po 2 dychy? Dzięki za taką dobroć! :)

 

No! dopisałem. ;)

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściąga:

Wymiary ochronne rybAmur wymiar ochronny: brak Belona wymiar ochronny: brak Dorsz wymiar ochronny: brak

Podany przepis dotyczy wód PZW, na które ogłupiały dorsz może się zapuścić. Na wodach morskich od 01.01.2015 dorsz ma wymiar ochronny 35 cm, śledź 16 cm (10 kg), sandacz 45 cm-, szczupak troć i węgorz 50 cm, łosoś 60 cm. ( Rozp. Min. Rol. i Rozwoju Wsi z dn. 06.07.2015) Pstrąg tęczowy miał wymiar ochr. 40 cm ale zniknął z tego rozporządzenia.

Piszę to ku uwadze goszczących u nas kolegów ze śródlądzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A co do wymiaru ochronnego, to proponuję porzucić jakiekolwiek przykłady z życia wzięte lecz złapać się za słownik języka polskiego. :) Określenie "od - do" lub "do" zawsze obejmuje wartość początkową jak i końcową. Tak jest ze wszystkim oprócz telewizji, która musi być zrozumiała dla wszystkich odbiorców, czyli w większości...no nie napiszę. ;) Tylko w tv określa się termin konkursu z datą i dopowiedzeniem "włącznie". Tylko w tv, bo już w radiu podaje się "do północy i datę". Nawet w ostatnich wyborach, gdy lokale były otwarte bodaj do 22:00, to tłumaczono, że jak ktoś wejdzie równo o pełnej godzinie to ma prawo głosu. Mandaty też są w większości widełkowe i jak jest od 50 do 300, to jest tak a nie od 51 do 299.

 

I ostatni przykład. Jak macie wymiar ochronny widełkowy do 50 i od 90 to też sprawa prosta. Zarówno ryba o wymiarze 50cm jak i ta o wymiarze 90cm podlega ochronie. Inne z długością pomiędzy tymi wartościami można zabrać.

 

Aha. Nie trzeba się ze mną zgadzać i z góry oświadczam, że jest mi obojętne kto jak interpretuje. :)

Zbyszku - na przekór Tobie - zgadzam się z Tobą. ;)  Tym bardziej, że tu nie chodzi o interpretację, a o przepis który należy stosować expressis verbis, bo jest jasny i jednoznaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam @Pawel, ale na moje "wymiarowy" szczupak ma 50 cm minimum...

Tak, czy inaczej gratuluję udanego wypadu...

 

WYMIAR OCHRONNY SZCZUPAKA NA WODACH OTW TO JEDNAK  45 CM. REGULUJE TO Ustawą o Rybactwie Śródlądowym, A TA MÓWI ŻE WYMIAR OCHRONNY USTALA ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście powyższego moja prośba z początku tematu, a zacytowana poniżej,

 


Panowie, wstrzymajcie konie i poproszę konkretny zapis o wymiarze szczupaka 50 cm.

 

nabiera sensu, którego oczekiwałem na początku.

Swoją drogą zanim podniosłem temat sprawdziłem dokładnie na stronie OTW zapisy regulaminowe i żadnej wzmianki o szczupaku tam nie znalazłem.

Stąd moje początkowe przeświadczenie, że 45cm będzie całkiem do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego postu nie widziałem ale informacja o połowie w wodach GR Ostróda rozwiązałoby sprawę na samym początku, choć nie wyeliminowało dyskusji o interpretacji wymiarów ochronnych. :)

A przy okazji, OTW nie posiada wód lecz współpracuje z GR Ostróda.

I jeszcze jedno. Ustawa, jako podstawowy dokument, posiada sporo różniących się zasadniczo zapisów niż znany wszystkim RAPR PZW. Podobnie jest z wieloma GR, które posiadają własne zapisy regulaminowe i nie podanie łowiska zawsze może zakończyć się błędną interpretacją czytającego.

Każdy ma jakieś swoje wody, na których łowi najczęściej, i to do nich jego pamięć się dostosowuje. W pamięci istnieją dane o wymiarach i okresach ochronnych, które mogą dość mocno różnić się od tych, które pamiętają łowiący w innych wodach.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Paweł usunął swój post, który był przyczynkiem do tej dyskusji, ale jeśli dobrze pamiętam wyraźnie zaznaczył, że to łowisko OTW.

Aleks, gdybym ściśle trzymał się tabelki, którą podesłałeś dostałbym po uszach przynajmniej w dwóch przypadkach.

Na pewno wiesz, gdzie znaleźć odpowiednie rozporządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanówmy się razem, co oznacza zapis DO 50 cm?

 

Odpowiedź zawarta jest w tym dokumencie.

 

A tutaj cytat:

 

 

§ 6. Niedozwolony jest połów ryb i raków, których długość mierzona od początku głowy do

najdalszego krańca płetwy albo tarczy ogonowej nie przekracza wymiaru ochronnego, który wynosi

dla:

 

Jasno, precyzyjnie i z odpowiednim naciskiem, że MA przekraczać ustalony wymiar ochronny.  A po chłopsku, 50 cm plus koński paznokieć, 15 cm plus grubość szczeciny dzika, 25 cm plus ...czny kłak..  :D

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy, pisze się/jest napisane, szczupak: wymiar ochronny do 45 cm (rozp. MRiRW), a 50 cm RAPR. Ponieważ do tego wymiaru rybka jest chroniona, by zapewnić jakieś minimum różnorodności rybostanu. Czyli nie wyczesać wszystkiego z wody i rybka miała jakieś możliwości rozmnażania się o odbudowy populacji.

 

I nie ma co kłócić się o mm, bo taki dylemat wędkarz ma może raz na rok a nawet rzadziej. I myślę że normalny/wyrozumiały strażnik nie ukaże za szczupaka mierzącego równo 50,00 cm

Edytowane przez Artur z Kętrzyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...