Skocz do zawartości

Struganie woblerów


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, uniwersalnej rady dobrej na każdego woblera chyba nie da się udzielić....

Ale co nieco napisać można.

Jak dasz dużo ołowiu w okolicy ogona a mało z przodu, akcja będzie taka, że wobler nie będzie zamiatał ogonem albo całkiem zgaśnie mu praca. Dlatego ostrożnie z wyważaniem tyłu.

najlepiej dać trochę z przodu koło steru, nieco więcej w okolicy oczka środkowego pod kotwicę, i nieco z tyłu żeby ogon nie wymiatał strzałami długimi w boki...

Trudno konkretnie ustalić granicę i ilość, proponuję ci więc zrobić serię takich samych lub podobnych woblerów, np 10 szt, ale w każdym nieco odmiennie rozłożyć obciążenie. Da ci to wielki obraz różnic w konfiguracjach i taka praktyka da ci więcej odpowiedzi na nurtujące pytania niż sporo postów :)

jednakże postaram się wrzucić kilka fotek i schematów oraz opisać czego mniej więcej możesz się po nich spodziewać w pracy woblera.

No i szczerze mówiąc, teoria teorią, ale strugaj :) Wprawa przychodzi z doświadczeniem, a te przychodzi z każdym wystruganym korpusem i zmontowanym woblerem. Dobrze jest uczyć się robienia woblerów na bieżąco sprawdzając teorię w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie właśnie przeglądam forum i widzę, że szukasz woblerów na okonie mam takie aktualnie na aukcji allegro gdybyś był nimi zainteresowany poproszę o wiadomość na salmon-studio@wp.pl

a ile za okoniowego by sobie kolega życzył ? :)

Witam!

Mam problem z lakierem. Lakierowałem przez namaczanie w rozwodnionym Vidaronie akrylowym.

Przy próbach lakier zbielał i zrobił się miękki. Po pewnym czasie wraca do normy.

Czy ktoś miał do czynienia z tym lakierem? Może zmienić na jakiegoś Herz Lacka czy inny lakier do parkietów?

Polecam domalux do parkietów jest bardzo wydajny choć drogi będziesz z niego bardzo zadowolony

Witam. Nie wiem jak rozłozyć ołów w woblerach, bardziej przy sterze czy raczej gdzies na srodku? Jak na razie jestem poczatkujacy w tworzeniu woblerów, ale pierw chce wszystko dokładnie wiedzieć, a potem sie za to zabrac. Dzieki za wszelkie info!

Najlepiej jeśli podasz wielkość jakiego woblera chcesz zrobić lub jakie woblery dlatego , że projektując woblera powinieneś najlepiej uwzględnić jego wielkość umieszczenie drutu polecam nierdzewny i dopeiro myśleć o tym jaką chcesz uzyskać pracę gdzie nim będziesz łowiłi na jakie ryby się nastawiasz + głebokość łowienia waga docelowa i cena samego obciążenia ile ejsteś w stanie zapłacić chodzi mi oczywiście o to ile przygotowałeś na projekt by zrobić sobie projekt jakiegoś fajnego woblera polecam robić minimum po 10 sztuk + praca jest jeszcze bardzo zależna od tego jaki masz ster tzn szeroki lub wąski + kąt jego ustawienia gdybyś podał mi wszystkie te dane bardzo chętnie odpowiem Ci na pytanie i pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

są dostępne na allegro pod adresem Salmon-Studio   Proszę je srawdzić naprawdę nie kosztują wiele robię je już bardziej z tradycji niż chęci zysku mój Tata i Brat mnie uczyli jak się je robi laaaaata temu a ja je już niemal 10 lat robię regularnie więc nawet przyszłościowo bardzo chętnie pomogę myslę, że raczej nie powinno być problemów z odpowiedziami choć sam również nadal się uczę i jeszcze wiele przede mną

Edytowane przez hege
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc rękodzieła, niektórych z was, również chciałbym się pochwalić. W wolnej chwili strugam woblerki z lipy i od początku do końca wykonuję je w 100% ręcznie. Ostatnio zacząłem wykonywać małe karpiki, ponieważ ta kolorystyka i kształt sprawdził mi się nad wodą. Pozdrawiam.

 

Dołączona grafika
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Hege tak mam woblerki na okonie pstrągi jazie i klenie są dostępne na allegro jako zestawy na zdjęciach widać, że są bez sterów a to dlatego że często miałem wiadomości od klientów że albo za płytko zchodzą albo za głęboko wiadomo, każdy może sobie wkleić ster tak jak sam chce i nie ma problemu a do każdego woblera dołączony jest ster i wtedy każdy jest zadowolony a woblery na szczupaka są już przygotowane pod formowanie tzn są to repliki moich woblerów które przez lata okazały się najłowniejsze i dlatego wybrałem te by na ich podstawie zrobić formy będzie okoń 12cm do 20 gram, jerk bezsterowy 11cm do 40 gram i płoć 11,5 do 20gram ponadto mam w swoim arsenale classica robię ten model i łowię na niego z dużymi sukcesami od prawie 10 lat żuczka 26mm i żabkę 27mm i wszystkie są dopracowane zgodnie ze swoim zastosowaniem. Te na okonie pstrągi jazie i klenie znajdziesz na allegro a te na szczupaki dopiero kiedy będą ukończone w 100 % przygotowanie woblera matki trwa bardzo dużo czasu żeby zrobić to dobrze, a im lepiej przygotowany korpus z którego robi się forma tym lepsze późniejsze modele wychodzące z formy więc się nie śpieszę i wolę porządnie wszystko zrobić nim zrobię samą formę, a i zapomniałem jeszcze mam ciernika 4,5 cm oczywiście też z formy około 15 godzin pracy nad korpusem całe szlifowanie formowanie sprawdzanie mierzenie itd długo by pisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Od miesiąca bawię się we własne przynęty i stwierdziłem że wrzucę fotki żeby poddać się waszej krytyce :) Zaczynałem z balsa ale tydzień temu przerzuciłem się na lipę i jak dla mnie to fajniejszy materiał. Dziś właśnie popełniłem 4 wobki pod szczupaka. Męczę się jeszcze z wycinaniem sterów i malowaniem. Kupiłem 5 puszek podstawowych kolorów i jak się okazało gryzą się z lakierem i wszystko mi spływa. Chyba kasa w błoto. Całe szczęście brałem małe puszki :) Jak pomaluje część to wrzucę swoje wypociny. Pozdrawiampost-511-0-44203800-1361484268_thumb.jpgpost-511-0-42667300-1361484311_thumb.jpgpost-511-0-01994900-1361484353_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze malowanie :) Grzbiet spray a reszta pędzelek. Na początku miałem założenie że porobie sobie przynęt żebym miał co rwać, traz chyba bardziej mi bedzie szkoda moich niż tych kupnych :) 4 szt na szczupaka plus jeden na bolenia. Jeszcze dwie lub trzy warstwy lakieru i koniec :) tzn za następne się biorę.

post-511-0-44044400-1361824502_thumb.jpg

post-511-0-17388600-1361824540_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na kalkomanie do drukarek laserowych przysiadłem i obrobiłem kilka rysunków ryb pod kształt mojego woblera. Narazie wyszło mi coś takiego. Szczupak jest średni i za ciemny ale cały czas szukam takiego do wersji hot :) Wszelkie wskazówki mile widziane.

post-511-0-49382200-1362509381_thumb.png

Edytowane przez Hubi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej materii zielony jestem ,ale koleś z koła łowi ukleje i wykorzystuje je do woblerów (skóra i łuska), jednak więcej nie wiem.

Koledzy spiningiści , zaś mówią ,że te jego woblery są cholernie łowne.na 100% łowi klenie i  bolki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

Szczupak ma za małą małą gębę! Oczywiście żartuję :D , bo to szczegół bez wpływu na skuteczność, ale jaśniejszy to faktycznie mógłby być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piankowa domowa produkcja w toku. Zmarnowałem trochę towaru żeby dojść do tego jaką ilości pianki lac do formy, jak ją mieszać i z jaką siłą zaciskać formę. Te ciemniejsze dwie sztuki dałem dla przykładu, złe mieszanie pianki i wobki słabo spienione. Jestem mile zaskoczony tą pianką. Wydaje się być bardzo wytrzymała. Moim zdaniem mocniejsza od lipy. Dopasowalem już obciążenie i wstępne testy z wciśniętym sterem wypadły pomyślnie. Modlę się żeby szczupłym smakowały :)

post-511-0-94312900-1363294368_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie podam Ci nazwy bo porostu jej nie znam. Kupiłem przez internet jako pianka dwuskładnikowa do woblerów. Ciężko jest się czegoś konkretnego dowiedzieć od wytwórców wobków z pianki. Jak już ktoś dojdzie do wprawy do niechętnie dzieli się wiedzą na forum. Trzeba trochę poszperać. Jak ktoś chętny to już mam zebranych materiałów.

Edytowane przez Hubi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubi ,a jaka jest tajemnica na temat pianki,roznia sie tylko nazwa , w zaleznosci kto jest producentem i kto konfekcjonuje piankie .Produkty wystepuja  jako Izopianol skladnik A i Izocyn skladnik B i rozdzielacz Izopian 0, taka nazwe mialy skladniki z Zachemu z Bydgoszczy, Teraz produkuja to samo tylko nie Zachem a Purinova w Bydgoszczy skladnik A nazywa sie tak samo  skladnik B Purocyn a rozdzielacz Izopian 0 .Na wobki ja uzywalem takiej jak znane firmy zajmujace sie wyrobem wobkow czyli Izopianol 30/60 i twardziejsza Izopianol 50/110 i innych do woblerow nie ma pianek. bo te tylko nadaja sie .Czs zelowania jest podobny obu + - 5 sek taki sam jest czas startu. Przygotowanie do produkcji z pianki  w temperaturze 18 - 22 st.C,mieszamy a +b w stosunku 1 : 1 obietosciowo, czas mieszania 10 sek  przy spienianiu recznym- mieszadelko ok 1200 obr/min To kiedys byl temat Tabu, a teraz w dobie internetu , wszystko mozna wyszukac w necie co potrzeba do robienia wobkow. ..Pozadrawiam.

Edytowane przez wobler1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace skończone ! :) Wobki 9cm, tonące 17 gr, pływające 15 gr. Pracą przypominają Salmo Skinner. Mocno wychylają się na boki z lekkim ruchem ogona.

Teraz tylko czekać na maj i męczyć wygłodniałe szczupsony :)

post-511-0-12262600-1364382207_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...