Skocz do zawartości

Plątanie zestawu podczas połowu na sprężynę


Święty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów. Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość :)

 

 

Problem jak w temacie. Podczas połowów zestawem gruntowym składającym się ze sprężyny zanętowej połowa rzutów jest nieudana i   ulega splątaniu.

W przeważających przypadkach sprężyna z zanętą "leci" pierwsza skutecznie plątając przypon z haczykiem. Myślałem, że skutecznym rozwiązaniem będzie umieszczenie  śruciny około 15 cm za haczykiem- nie pomogło

 

Jakie macie sugestie aby rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

 

Co mogę doradzić to co widzę wśród moich znajomych jak łowią na sprężynę to oni najpierw nabijają sprężynę a później doklejają przepon z hakiem z przynętą  na sprężynę i ugniatają ją jeszcze raz  ( tania wersja method feeder  :) ) moim zdaniem będzie ok 

 

pozdrawiam 

Edytowane przez Roman12386
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święty pisze:

I czekam również na sugestie innych.

Łatwiej byłoby o sugestie, gdybyś napisał:

a) jakie wędzisko stosujesz do zarzucania zestawu (teleskop, feeder, karpiówka, spinningowe?)

B) długość wędziska oraz jego cw.

c) średnica żyłki głównej

d) jak daleko próbujesz zarzucić zestaw.

Sposób podpowiedziany przez Romana eliminuje skutek Twojego błędu, przyczynę znajdziemy gdy udzielisz niezbędnych informacji.

Edytowane przez Ozet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, można zastosować sprężynę z rurką. Osobiście podejrzewam że Święty ma źle skompletowany (dostrojony) zestaw, albo popełnia błędy w technice rzutu. Możliwe że jedno i drugie, gdyż źle dobrany zestaw wędkowy, zwykle determinuje fatalną technikę zarzucania zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święty pisze:

I czekam również na sugestie innych.

Łatwiej byłoby o sugestie, gdybyś napisał:

a) jakie wędzisko stosujesz do zarzucania zestawu (teleskop, feeder, karpiówka, spinningowe?)

B) długość wędziska oraz jego cw.

c) średnica żyłki głównej

d) jak daleko próbujesz zarzucić zestaw.

Sposób podpowiedziany przez Romana eliminuje skutek Twojego błędu, przyczynę znajdziemy gdy udzielisz niezbędnych informacji.

A więc wędzisko spiningowe 2,7 długości, cw. 5-25. Żyłka główna 0,22, rzuty około 20-25m.

W piątek zastosowałem radę Romka i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To cieszę się bardzo że pomogłem i dobrze doradziłem :) a efekty jakieś w rybach miałeś?


W piątek złowiłem kilka wymiarowych leszczy które wróciły do wody. Byłe też dziś od samego rana jednak leszcze zmieniły "trasę" bo specjalnie nie brały :)

 

 

W piątek złowiłem kilka wymiarowych leszczy które wróciły do wody. Byłe też dziś od samego rana jednak leszcze zmieniły "trasę" bo specjalnie nie brały :)


I co jest najlepsze? Nie brały na spławikówkę rzucaną w miejsce nęcone przez kilka dni, lecz żerowały ok. 25 metrów od brzegu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święty pisze:

A więc wędzisko spiningowe 2,7 długości, cw. 5-25. Żyłka główna 0,22, rzuty około 20-25m. W piątek zastosowałem radę Romka i było ok.

No, no, dość ekstremalne rozwiązanie, spin 5-25g do zarzucania sprężyny z zanętą. Podejrzewam że jest to spinning kompozytowy, bo wątpię aby węgiel wytrzymał przeciążenie podczas zarzucania zestawu. Kompozyt ma tą zaletę, że wiele zniesie. Ale OK, jeżeli to wszystko działa, wędka jeszcze nie "chrupła", to jest duże prawdopodobieństwo że działać będzie nadal. Popracuj tylko nad techniką rzutów, gdyż jak sądzę tutaj tkwi przyczyna częstego plątania (się) zestawu. Jeżeli zarzucasz (być może) energicznie a zestaw przemieszcza się zbyt płasko w stosunku do tafli wody, to spętanie jest niemal pewne. Rzuty powinny być płynne, bez gwałtownych szarpnięć w początkowej fazie. Poprzez trening wyczujesz jaka jest optymalna parabola lotu zestawu, gdy splątań jest możliwie najmniej.

Edytowane przez Ozet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Święty 

 

na twoim miejscu bym zakupił wędkę gruntową albo karpiówkę bo tą wędkę spiningową to prędzej czy później "zajedziesz " w nieoczekiwanym momencie  

Jestem w posiadaniu karpiówki 3,4m cw 25-80 która z "braku laku" służy za lekką spławikówkę. Z uwagi na powyższe parametry spisuje się w tej roli nijak. Więc prawdopodobnie na niej znajdzie się sprężyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu karpiówki 3,4m cw 25-80 która z "braku laku" służy za lekką spławikówkę. Z uwagi na powyższe parametry spisuje się w tej roli nijak. Więc prawdopodobnie na niej znajdzie się sprężyna

  

 

Chyba miałeś na myśli ciężką spławikówkę?

Tą niby karpiówkę możesz przeznaczyć jedynie na lekki grunt . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba miałeś na myśli ciężką spławikówkę?

Tą niby karpiówkę możesz przeznaczyć jedynie na lekki grunt . 

Służy za spławikówkę bo łowię lekkim zestawem. Kupiłem ją na wiosnę tego roku z przeznaczeniem do lekkiego zestawu i to był błąd z uwagi na jej parametry i moją nieznajomość tematu.

Co miałeś na myśli mówiąc, że mogę ja przeznaczyć na lekki grunt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze na lekki grunt to znaczy że możesz stosować koszyczki zanętowe albo koszyczki do Method feeder o małej gramaturze. Jak wiadomo nabita sprężyna zanęto waży w granicach 60-100 gr plus waga sprężyny to troche przekracza wagę dopuszczalną CW. Wiadomo, że nie założysz tam odważnika 200 gr i nie wrzucisz na 50 m do jeziora, bo wędek może nie wytrzymać tego przeciążenia

Edytowane przez Roman12386
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...