Skocz do zawartości

Porównanie dwóch kształtów haczyków


Nani
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy, ciekawi mnie jak oceniacie poniższe kształty haczyków. Obydwa są fajne ale do jakich zastosowań lepszy będzie ten po prawej a do jakich ten po lewej? Do jakich przynęt lepszy prawy a do jakich lewy i dlaczego?

Haczyk po lewej to Flagman Allround Classic a ten po prawej to Flagman Super Feeder ale to nie ważne, nie chce tu robić reklamy ani pytać o te konkretne haki tylko o kształty bo przecież w tych kształtach każdy producent ma jakieś haczyki. Dodam że obydwu używam na feederze. 

 

jtaFok4.png

Edytowane przez Nani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształty kolanek haków są właściwie dwa. Typ okrągły i limerick. Do tego dochodzi długość trzonka (trzonek krótki, normalny, długi), odgięcie (prawe lub lewe ostrza) i rodzaj łopatki (płaska i oczko). 

Pierwsze (okrągłe) mają lepsze zastosowanie dla przynęt roślinnych ze względu na wielkość powierzchni, która ją otrzymuje. Drugie mają lepsze zastosowanie dla przynęt zwierzęcych, które mają trudniej z niego spaść.

 

Reszta to tak jak kolorowe paski na spławikach lub przedziwne kształty blach i gum.

I może jeszcze jedno. Trzeba niesamowitego szczęścia aby hakiem z zagiętym grotem do środka a bez bocznego odgięcia, zaciąć kiedykolwiek rybę. Takich haków jest mnóstwo a co więcej schodzą i potem wędkarze narzekają, że nie mogą zaciąć ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Docio napisał:

Trzeba niesamowitego szczęścia aby hakiem z zagiętym grotem do środka a bez bocznego odgięcia, zaciąć kiedykolwiek rybę. Takich haków jest mnóstwo a co więcej schodzą i potem wędkarze narzekają, że nie mogą zaciąć ryby.

 

W sumie to co mówisz ma sens ale faktycznie chyba większość haków ma grot wygięty do środka. Te ze zdjęcia też mają chociaż nie jakoś bardzo, są popularne haczyki z grotami zagiętymi pod dużo większym kątem. Te haki są Twoim zdaniem OK czy za bardzo wygięte? Nie mają bocznego wygięcia wcale. Ja jestem amator więc trudno mi powiedzieć czy dobrze zacinają czy nie, jak narazie to trochę ryb na nie zaciąłem, trochę też się nie zacięło ale czasem jak stoje daleko od wędki i spóźniam się z zacięciem to i tak ryba siedzi, głównie co prawda leszcze i krąpie a one podobno łatwo się zacinają. Łowię na rozmiary 10-16.

Jakie haki byłyby lepsze takie uniwersalne do białych robaków, kukurydzy, czasem kawałki rosówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ryba łatwo się zacina, czy nie, nie zależy od gatunku, przesądów, bajów i opowieści lecz od

biologicznego uwarunkowania, typu wody, wcześniejszego przygotowania łowiska i odpowiedniego podania przynęty. Wszystko jest w necie, w artykułach a nie na forach.

Aby poznać lepiej haki wystarczy zapoznać się z ich budową. Zastosowanie i ich skuteczność wynika z połączenia budowy i tego co napisałem w zdaniu powyżej. Aby tylko chciało się poszukać, choćby TU.

Na drugie pytanie już odpowiedziałem w poprzednim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...