Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam upatrzony kołowrotek Mikado Extend 6007 chciałbym dowiedziec sie co sądzicie o Tym modelu i jaki kij mogłbym do niego dobrac. chciałbym sprobowac zacząc swoja przygode z kołowrotkiem typu long cast. Nie mam az tak wielkiego budżetu mysle że kołowrotek do 200zł i podobnie wędzisko. Także chiałbym sie dowiedziec czegoś na temat zyłek bądz pleciaonek co lepiej stosowac jaka grubosc.

bede głównie łowił na jeziorach bądz stawach. chodzi mi o dalsze odległosci.  POzdrawiam wszystkich mam nadzieje że dośc opisałem temat:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kołowrotek może być dobry do techniki "Match" ale na pewno nie do feedera lub innej gruntówki z techniką method feeder. 

To moje "może" wynika wyłącznie z mojej awersji do tej firmy i wcale nie musi mieć pokrycia w tym zakupie ale na pewno pokrycie ma przełożenie (5,2:1), które zdecydowanie nie pasuje do dużych obciążeń lecz do szybkiego ściągania lekkich zestawów lub przynęt.

Odnośnie żyłek lub plecionek odpowiedź również jest prosta. średnicę dobierasz do obciążenia a ilość teoretycznego nawoju podana jest na szpuli. To znaczy, że z praktyki wnioskuję, iż kołowrotek jest o dwa numery za duży. Jest wielkości 600 a do feedera, nawet ciężkiego na rzekę z cw do 150g w zupełności wystarczy wielkość 400. Wytrzymałość plecionki jest zdecydowanie większa od żyłki i w efekcie wyjdzie, że potrzeba jej 4 x więcej niż żyłki, a to już zalatuje lekkim absurdem.

Do feedera szukałbym raczej czegoś o jak najbardziej zbliżonych parametrów do tego choć wolałbym jeszcze mniejsze przełożenie <4,0:1, co jest chyba możliwe jedynie w multiplikatorach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piszesz o kompletowaniu zestawu nic nie wspominając o wędzisku. Pierwszą rzecz napisałeś czyli charakter łowisk. Do warunków łowiska i planowanych ryb jakie się chce w nim łowić dobieram wędzisko.

Druga rzecz. Do parametrów technicznych wędziska dobiera się odpowiedni kołowrotek. Odpowiedni to znaczy odpowiadający szczególnie ciężarowi wyrzutowemu czyli mocy jaka będzie mu potrzebna do operowania jakby nie patrzeć ciężkimi zestawami. Kołowrotek który wybrałeś osobiście mi mocno nie odpowiada. Jest to prosty kołowrotek z przednim hamulcem i tu jak najbardziej zgadzam się z wyborem jednak w tym przedziale cenowym szukałbym w innych firmach. Najprawdopodobniej Ryobi, jest tam szeroki wybór takich kołowrotków.

Jednak żeby coś wybrać trzeba wiedzieć do jakiego wędziska. Długość, ciężar wyrzutowy. Dopiero później można szukać. Więc jeśli chcesz uzyskać pomoc musisz zacząć od wyboru wędziska. Trudno wybrać duży kołowrotek o masie 500 g który później będzie współpracował z feederkiem 3,3 m i cw 60 g. Z drugiej strony przy feederze o długości 3,9 m i cw 150 g na trudnym łowisku i dużych rybach to żadne halo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, ryukon1975 napisał:

Kołowrotek który wybrałeś osobiście mi mocno nie odpowiada. Jest to prosty kołowrotek z przednim hamulcem

A ja dodam jeszcze, że ten kołowrotek ma również swoją ciemną stronę. Wciąga żyłkę pod szpulę, hamulec potrafi się sam dokręcić, a na dodatek mocno szumi. Znalezienie takich informacji zajęło mi zaledwie kilkanaście sekund. Bo takie jest Mykadło... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi