Skocz do zawartości

Napięcie plecionki


Ferot1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem plecionke 300m 0,12 mm za 30 zl, spinninguje od początku roku, wcześniej grunt i spławik lata temu.

Łowie wędką 4 - 21 g wyrzuty 2,4 m, pytanie czy plecionka ma być idealnie napięta do przynęty, albo to jest wina plecionki albo moja, łowie przewaznie przynętami z głowkami jig w przedziale 8g - 16 g załej przynęty. Plecionka robi taki łuk do przynęty, nie jest napięta. Jak to rozwiązać ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sztywnym wędzisku i prowadzeniu przynęty łuk na plecionce może powstać (według mnie), wyłącznie gdy wieje halny z wysoko uniesionym wędziskiem lub rzuca się w górę nurtu i wolno skręca. 

Pierwszy przykład to oczywiście żart ale możliwy. Drugi jest dość częstym błędem a siła nurtu jest na tyle duża, że pcha przynętę w stronę wędkarza i robi luz na plecionce lub żyłce.

Mogą też być płynące śmieci po powierzchni i łuk wydaje się tylko luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Spinningujesz w wodzie stojącej czy bieżącej? Ten łuk powstaje w płaszczyznie pionowej, czyli od szczytówki do styku z lustrem wody, czy w płaszczyźnie poziomej, czyli łuk biegnący po powierzchni wody z lewej lub prawej strony, od szczytówki w kierunku przynęty?

1 godzinę temu, Ferot1234 napisał:

spinninguje od początku roku,

 

1 godzinę temu, Ferot1234 napisał:

łowie przewaznie przynętami z głowkami jig w przedziale 8g - 16 g 

Z czystej ciekawości zapytam jeszcze, na jakie gatunki drapieżników polujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowię w różnych warunkach. Bardzo często mam wiatr z boku, a jednak potrafię do minimum zniwelować wybrzuszanie plecionki przez boczny wiatr. Całkowicie się nie da, ale do niezbędnego minimum i owszem. Wystarczy, że mam już "we krwi" wypracowany schemat i zanim przynęta wpadnie do wody, to już zamykam kabłąk,  a jak przynęta spadnie, to robię szybkie trzy obroty korbką, a z wielkiego brzucha pozostaje zaledwie brzusio. Jednak ten  "mój" brzusio pozwala mi kontrolować przynętę. I tyle! ;)

W nurcie rzeki brzuszysko ma prawo bytu. Jedynie łowiąc całkowicie pod prąd rzeki go nie będzie.

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie wędkuje na jeziorach, zalewach i starorzeczach. Łuk powstaje w płaszczyźnie pionowej.

Poluje na okonia - 7 g czeburaszka i głowki jig  6.8 cm guma to już jest 10g, czasem lżej czasem ciężej jak nie ma lasu na dnie. Kilka już się udało 25 cm największy.

Kilka razy byłem na początku roku na rzekach w poszukiwaniu pstrąga, 2 sztuki na woblerka się udało. Też plecionka tworzyła łuk.

Nie jest tak czasami przez niską jakość plecionki ? Może wchłania wodę i jest ciężka przez to, choć w pierwszych rzuta mam tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ferot1234 napisał:

Nie jest tak czasami przez niską jakość plecionki ? Może wchłania wodę i jest ciężka przez to, choć w pierwszych rzuta mam tak samo.

Może tak być, ale mimo wszystko przynęta + główka o łącznej masie 10g lub więcej, powinna wystarczająco napinać linkę. Większy luz (zwis) powstaje zwykle przy zastosowaniu przynęt stawiających w wodzie niewielki opór, prowadzonych na nieproporcjonalnie grubej lince. Wcale bym się nie zdziwił gdyby ta plecionka 0,12mm, miała w rzeczywistości np. 0,18mm. Za 30zł cudów nie ma się co spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Ozet napisał:

Wcale bym się nie zdziwił gdyby ta plecionka 0,12mm, miała w rzeczywistości np. 0,18mm.

A do tego jeszcze płaska, jak wstążka.

Poza tym żyłka też się wybrzusza. Ta robi brzuch do powierzchni wody. Oczywiście, czym bliżej nas, tym mniejszy i aż do zaniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem używasz zbyt grubej plecionki. Do przynęt 5-15g używam linki nie grubszej niż 0,08 (JMC8X: testy wykazały, że grubość zbliżona do żyłki 0,16mm, faktyczna wytrzymałość na zerwanie 4,4kg). Im grubsza plecionka, tym cięższa, a jeszcze gdy nasiąknie wodą, to będzie "zwis", a przy bocznym wietrze spadochron.

O wysokości trzymania wędki (szczytówka do góry, czy do dołu) nie napiszę, bo to warunkuje również sposób prowadzenia przynęty płycej lub głębiej, a to często determinuje charakter łowiska, gatunek poławianej ryby, metoda, a wreszcie rodzaj przynęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziwna sytuacja żeby na plecionce robił się taki "balon" w mojej ocenie coś nie gra, jak słusznie koledzy zauważyli prawdopodobnie plecionka zdecydowanie grubsza niż wskazuje producent, jednak mimo wszystko musiałby być duży uciąg albo naprawde silny wiatr. Może łowisko jest bardzo płytki i dlatego po rzucie masz takie wrażenie. Mimo wszystko podczas np opadania przynęty takiego zjawiska być nie powinno. Spróbuj troszkę cięższej główki jeśli CW kija jest wystarczające i zobacz czy będzie różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu, jeśli jest silny nurt - jak napisałeś "duży uciąg" - który będzie stawiał opór przynęcie, to nie ma mowy o "balonie", linka będzie się samoistnie napinała, chyba że prowadzisz ją zbyt wolno z prądem. Boczny "balon" może powstać wówczas gdy prowadzisz przynętę w poprzek nurtu i w tym przypadku gruba linka będzie stawiała opór tworzący wybrzuszenie. @Ferot pisał o "zwisie" linki, a to mi wygląda, iż powodem jest zbyt gruba, ciężka plecionka, na dodatek szybko nasiąkająca, o czym świadczyłaby proporcja ceny do ilości kupionej plecionki - 300m za 30zł nawet nie dotknąłbym. :( Podejrzewam, że te deklarowane 0,12mm, faktycznie oscyluje w granicach 0,18-0,20, a to już sznurek do wieszania bielizny.

@Ferot, wywal to ścierwo do kosza i kup JMC Adventure 0,08 lub nieco droższą, ale dobrą, osobiście jej nie używałem, ale  ostatnio zbierającą pozytywne oceny DRAGON Invisible Braid 0,08. Dla Twoich potrzeb w zupełności wystarczająca grubość.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. Niby temat tanich wyrobów chińskich jest oczywisty a jednak zaliczyliśmy kolejną lekcję wartą zapamiętania a właściwie dwie. 

Pierwsza już wspomniana a druga to:

Ferot, tak na przyszłość. Gdy wrzucasz temat na forum to nie śpiesz się z jego rozwiązaniem. Jest tu kilku naprawdę bardzo aktywnych spinningistów, którzy mają znakomity bagaż doświadczeń i jeśli coś radzą, to na pewno na tym nie stracisz. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2019 o 07:13, Ferot1234 napisał:

Problem już rozwiązany, kupiłem Spider wire 0,10 mm stealth smooth i łuki przestały się robić :)

Dzięki Panowie

Błąd! Każdy uczy się na swoich błędach, a szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...