Skocz do zawartości

grunt- wędzisko morskie


piottrr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

posiadam kij mistrall red line pilk, używam go aktualnie na grunt i zastanawiam się nad kolejnym kijem z tej samej lini. Co myślicie o połowie gruntowym na kije morskie ? Niby można by kupić kijek karpiowy jednak tutaj długości zaczynają się od 3,3m a wspomniany wyżej ma 2,7, zawsze jakoś przyjemniej łowiło mi się krótszymi wędziskami. Wyrzut przy mocno zarośniętym stanowisku również jest łatwiejszy ( drzewa itp)  Zdarzają mi się też wycieczki na morze więc stąd posiadany kij.

 

Zapewne praca kija ciut słabsza....

 

 

Praktykujecie takie konfiguracje w Waszych połowach ?

 

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez piottrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80-200 g :)  

 

Używam sprężyn, koszyków. Więc zanęta plus kosz daje radę spokojnie rzucić nawet jak jest mniej jak 80

 

opis z strony 

 

długość: 2,40 i 2,70m; długość transportowa: 129 i 140cm; waga: 365 - 395g; ilość elementów: 2; ciężar wyrzutu: 80 - 260 g i 80-200 g; ilość przelotek : 6

  • wędki wykonane z włókna węglowego IM 7  
  • solidne, niezawodne blanki uzbrojone w dobre przelotki SIC Guide
  • solidny uchwyt kołowrotka i dobrej  jakości pianka EVA oznaczją że dobre nie musi być drogie.
  • mocne i niezawodne wędki do połowu dorszy na pilkery o szybkiej akcji z fluo końcówką dla lepszego uwidocznienia brań 
  • przeznaczenie : połowy na Bałtyku i w norweskich fiordach na średniociężkie przynęty. 

 

Edytowane przez piottrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno poleci przed siebie.

Weź pod uwagę że 80g to minimum zalecane do celnego zarzucania. Nigdy nie sprawdzałem ile może ważyć zanęta w koszyku ale nie więcej niż 30-40g. Koszyk może ważyć od 10 do 150g, waga samej sprężyny to kilkanaście gramów. Moim zdaniem będziesz potrzebował dużych koszyków żeby osiągnąć powtarzalne rzuty. Wniosek jest prosty. Można ale trzeba dobrać detale żeby pasowało do siebie.

Sygnalizacja to elektronika czy bombka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektronika + bombka.

 

Na rekordy sie nie nastawiam, wystarczy fakt posiedzenia z kijami w wodzie :) wiec i czy będzie trzeba powtórzyć rzut czy też zadowolić się mniej celnym jest dla mnie mniej mało istotne ;p

 

dociążane sprężyny też posiadam jednak wole lżejsze, mniej hałasu robią 

Edytowane przez piottrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, piottrr said:

Na rekordy sie nie nastawiam, wystarczy fakt posiedzenia z kijami w wodzie :) wiec i czy będzie trzeba powtórzyć rzut czy też zadowolić się mniej celnym jest dla mnie mniej mało istotne ;p

 

dociążane sprężyny też posiadam jednak wole lżejsze, mniej hałasu robią 

Dojdziesz do momentu w którym będzie irytujące. Każdy to przerabial że ryby biorą a nagle rzut nie wychodzi ;)Dlatego dobrze dobrany sprzęt pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa wędka to teoretycznie większy zasięg. Poza tym stworzona do takiego łowienia i łatwiej będzie holować ryby. Sztywny pal z wyrzutem 200g nie zapewni wielu wrażeń z holu kilogramowej ryby że nie wspomnę o mniejszych.

Zastanów się jakie ryby chcesz łowić. Karpiowka to wędka stworzona do łowienia dużych ryb. Może warto kupić feedera? Sprężyna czy koszyk nie będzie miało znaczenia a przyjemność z holu zdecydowanie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest sens skoro nie będe czerpał korzyści z "drgającej  szczytówki" ? bo stawianie wędek na sztors jak w przypadku feederów mi nie leży. Jestem staromodny ;p do połowu na "metode" też jakoś się przekonać nie mogę, jedynie ciekawi mnie pelet popup bo "wiszenie" haka nad koszykiem zanętowym a nie leżenie na dnie wydaje się być ciekawe 

 

Edytowane przez piottrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolnik kładę na kolanie ;) Na dobrej wędce poczujesz branie zanim je zobaczysz.

Są różne szkoły i każdy łowi jak mu wygodnie. Na rzece w której są brzany zakladam selektywną przynętę, stawiam sztorc i włączam wolny bieg. Wczoraj 30 cm okoń wciągnął by wędkę do wody gdyby nie wolny bieg. Muszę zainwestować w lepsze podpórki :)

Edytowane przez zwykły michał
Szyk zdania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, piottrr said:

Jestem staromodny ;p do połowu na "metode" też jakoś się przekonać nie mogę, jedynie ciekawi mnie pelet popup bo "wiszenie" haka nad koszykiem zanętowym a nie leżenie na dnie wydaje się być ciekawe 

Przed pelletem pop up były ziarna ekspandowane. Można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i efekt będzie ten sam. 

Firmy wędkarskie też mają coś takiego w ofercie. Na pewno Traper i Jaxon Aż się prosi żeby zacytować klasyka "powymyślali durackie pellety bo łowić nie umieli" ;)

Edytowane przez zwykły michał
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntówki na sztorc to tylko na rzece. Nad stojącą wodą dla zwykłej gruntówki to bombka lub elektronika. Dla feedera ułożenie pod kątem w stosunku do żyłki. Na YT na pewno znajdziesz kilka filmików z łowieniem za pomocą feedera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...