Skocz do zawartości

kołowrotek do feedera


Kordian K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jakiś czas temu kupiłem wędzisko Jaxon Wędka Genesis Pro Fedeer 3,60m 30-90g i potrzebuje do niej teraz w miarę dobrego kołowrotka do 300 zł ryby na  jakie poluje to amury od 80 cm i w miare duze karpie, łowie na stawach miałem na oku coś takiego tylko rozmiar 4000 Daiwa Ninja LT Feeder

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz łowić dość duże ryby używając do tego średnio ciężkiego kija o cw do 90 g. Wybierasz do niego mały kołowroteczek o masie 260 g który nadaje się co najwyżej do wędziska spławikowego o cw 15- 25 g. Nie dostrzegam tu żadnej zgodności i przemyślanego planu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kordian K napisał:

Nie troluje :) napisalem bo sie nie znam za bardzo

W takim razie przepraszam. Aby jednak coś doradzić dobrze by było abym poznał uwarunkowania jakimi kierowałeś się w doborze feedera na te amury do 80 cm i duże karpie. W ten sposób poznam Twoje preferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierunkowałem sie raczej moim budżetem a nastawiony bylem na początku na karasie liny karpie takie do do 4 kg tyle ze ostatnio bardzo czesto biora mi amury i to nie jakieś male pipki tylko naprawdę potężne rybska ktorych nie moge wyhamować aktualnym kołowrotkiem stad taki post :) używam koszyczków 30g- do 60 (tych bardzo rzadko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejne pytanie. Czy jesteś świadomy, że zmiana kołowrotek na większy (napisz jaki posiadasz, ten na który łowisz), będzie skutkować zwiększeniem średnicy żyłki i całość nie będzie dobrze spasowana? Może wystarczy jak na ten nawiniesz trochę grubszą żyłkę i dokręcisz hamulec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tutaj ma stary kołowrotek do tego skoro ja i tak chce nowy i nowa żyłkę sobie nawinę, tamten to jest jakiś marcus 30 nawój 0,20/240 0,25/200 0,30/140 przełożenie 5:0:1 jak dla mnie jest to nieistotne bo ten kołowrotek i tak wróci znowu do karpiówki przecież

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego ze nie podajecie mi żadnych konkretów to może znowu sam coś zaproponuje :) skoro tamten był za lekki to co sadzicie o tym? chciałbym to w miarę szybko zamówić bo niedługo jadę na nowe łowisko a z tamtym kołowrotkiem nie poszaleje za bardzo 
https://sklep-wedkarski.waw.pl/kolowrotek-daiwa-black-widow-br-3500-a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że może być ten kołowrotek, choć jest niedopasowany. Denerwujesz się z powodu własnej niewiedzy i napiszę tylko, że w zestawie, w sytuacji podbramkowej najczęściej zrywa się przypon, bo coś musi "puścić". Gdy nawiniesz mocną żyłkę i dodasz mocny przypon, to oby nie "puściło" wędzisko.

A przy okazji. Pisałeś, że kołowrotek "rozwalił" ci się na tych rybkach a teraz piszesz, że dasz go do karpiówki.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak rozwalił się tzn hamulec nie trzyma przy dokręceniu na max tak jakby się wytarł ale do połowu karasi się jeszcze nada czy tam jakiś lżejszych rybek. Mistrzu ja do tego podchodzę lajtowo żadnych nerwów po prostu chciałem się w miare szybko zorientować :D 
I dobrze ze napisalem bo bym kupił ta daiwe z wcześniej co wymieniłem, a i jeszcze jedno dlaczego ten kołowrotek jest niedopasowany ? co jest z nim nie tak ? za mocny jest do tej wędki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, za duży i za mocny. Według mojej wybitnie subiektywnej opinii na tym feederze, na sztywno, możesz spokojnie ciągać rybki do 9,0 kg. Jak dasz żyłkę główną 0,36 a przypon 0,30 to widzę problem. Będziesz musiał naprawdę dokładnie ustawić hamulec, bo coś musi "puścić". Jak już było pisane, ten feeder jest nieco za słaby na takie rybki. Nie wiem jaką masz karpiówkę ale z tym podlinkowanym kołowrotkiem poradziłaby sobie o wiele lepiej z tymi rybkami.

Jeśli będziesz szukał innego kołowrotka to szukaj z przełożeniem ~4.5:1 lub mniejszym. Przełożenie 5.0:1 to już wskaźnik mechanizmu o przeciętnej wytrzymałości. W wielu metodach i technikach jak najbardziej się sprawdzi ale nie w gruncie.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym mam się jeszcze sugerować w dobieraniu kołowrotka ? Rozumiem ze ma miec przedni hamulec i mile widziany wolny bieg tak ? Może ma Pan już jakiś sprawdzony model ? 
ciężko jest znaleźć coś z takim przełozeniem co Pan myśli o tym ? 
https://www.sklep-presto.pl/okuma-custom-black-feeder-clxf-55-fd-7-1bb-zapasowa-szpula-60754-4981539/

Edytowane przez Kordian K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolny bieg nie jest potrzebny do feedera. Sugerować się przełożeniem i najlepiej metalową obudową. Nikt nie robi dostawczaka z plastiku. Przedni hamulec czy tylni, to głównie preferencja indywidualna, choć jakoś te przednie nigdy się nie zacinają.

Sprawdzony model mam, Okuma Travertine ale jest niedostępny na rynku. Gdybym miał szukać to niestety celowałbym w cenę powyżej 400 pln, co właściwie robię poszukując czegoś odpowiedniego do mojego Kongera z cw do 150 g.

Nie, nie jest ciężko znaleźć taki w ofertach ale trzeba samemu trochę popracować.

Nic nie sądzę, nie posiadam takiego ale parametry wskazują, że powinien dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...