Jump to content
Gustaw Morawski

Pierwsze woblery - kilka problemów.

Recommended Posts

Epoxy 30min Gloss Coat rozmazało mi akrylowe farby na większej przynęcie. Czytałem gdzieś, że warstwa lakieru bezbarwnego w sprayu pomaga w przypadku lakierów, czy w przypadku epoxy też to pomoże? Przetestowałem ją jednak w wodzie - wolno tonąca, połowę czasu w wodzie zachowywała się dobrze, a połowę świrowała, odbijała, wyskakiwała. Co mnie bardzo zdziwiło to schodziła bardzo głęboko, bardzo szybko. Czy zachowanie w wodzie jest spowodowane złym rozmieszczeniem ciężaru, krzywym sterem, czy może czymś jeszcze? Będę wdzięczny za rady.  :)

69556277_650965458730725_8235682605639401472_n.jpg

69874995_460918564512635_6773688287975440384_n.jpg

69499948_391552158169690_642992072051130368_n.jpg

Edited by Gustaw Morawski

Tu poczytaj! Klej epoxydowy pije wodę i dlatego w pewnym momencie zaczął ci wariować. Każdy klej należy polakierować!

10 minutes ago, Jotes said:

Tu poczytaj! Klej epoxydowy pije wodę i dlatego w pewnym momencie zaczął ci wariować. Każdy klej należy polakierować!

Szukałem już, nigdzie wzmianki o żywicy. Myśli Pan, że lakier do włosów kobiety by wystarczył jako warstwa ochronna dla farby?

Ale tylko ten do włosów łonowych. A czy w calutkim internecie znalazłeś choćby wzmiankę o lakierze do włosów i zastosowaniu go do produkcji woblerów?

Rany boskie! Bierzesz się za robienie woblerów, ale jesteś całkowicie zielony i masz 10 m węża w kieszeni? Porzuć to, porzuć. 

Godzinę temu, Jotes napisał:

Ale tylko ten do włosów łonowych.

:cheers:

Chłopak nie wie, że lakier do włosów nie tężeje i jest zawsze lepki. Wiedzy brak kompletnie, zamiast czytać to szuka gotowych odpowiedzi.

Ale z tym "wężem" to mam wątpliwości. Przeczuwam,  że chłopak faktycznie nie ma kasy, co poniekąd widać na zdjęciu. Może mu trochę pomogę logistycznie, tak aby nie wydać majątku.

Jeden z moich kolegów postanowił spróbować strugania w lipie. Pochlastał sobie palce niemiłosiernie ale się nauczył. Wiedział, że od lat robię dla siebie spławiki i postanowił mnie podpytać co i jak. Wyczucie tematu było banalne, gdyż sukces w struganiu był ogólnie pojętą "tajemnicą". :) No to mu powiedziałem. Lakier do podłóg rozrzedzony 1:1 z właściwym dla niego rozcieńczalnikiem jako grunt aby zatkał pory w drewnie. Zamoczyć, powiesić i niech ścieka, oczko później się oczyści jakimś szydłem lub innym kłujakiem. Kupić farby i lakier jednego producenta i szukać lub dopytać u producenta informacji o konfliktach lakierowania warstwy pomalowanej. Jeśli nie ma nie zastanawiać się i kupować. Pomalować wedle własnej fantazji, odczekać do wyschnięcia dobę lub dwie i lakierować. To najtańsze rozwiązanie jakie istnieje, bo nie ma żadnych kombinacji.

W Twoim przypadku jest już połowa zrobiona. Musisz kupić farby i lakier, tyle, że białej więcej, która posłuży jako podkład. Jak się pogryzie to całość spłynie i będzie czysty wobek, jak nie to będziesz miał podwójny podkład, który pomalujesz, polakierujesz i przestaniesz sadzić na forum pomysły z lakierem do włosów, bo za chwilę dojdzie wybór tuszu do rzęs jako kolor oczek albo jakiś lakier do paznokci do...sam nie wiem czego.

OFF TOPIC 
/sory /
Lakier do paznokci bywa użyteczny :)

Do spławików

43950936_2154164937948474_3654910082476408832_n.jpg

Ja zamiast lakierów używam żywicy epoksydowej. Robię jak napisał Docio - zanurzam wobler w wymieszanej żywicy z utwardzaczem i wieszam do wyschnięcia za oczko przy sterze. Lakiery te w sprayu potrafią się kleić nawet po miesiącu i te z półek sklepowych raczej się nie nadają. Dużo lepsze są lakiery z mieszalni samochodowej tylko musi być mieszany dwuskładnikowy.

Drodzy Janusze,
czytajcie ze zrozumieniem. Lakier do włosów jako warstwa ochronna farby przed żywicą - nie jako ostateczna powłoka. Widzę, Panowie, że we dwóch jesteście tutaj szeryfami, na drodze pewnie też, mimo tego, że jestem wdzięczny za kilka rad, które mi daliście - to jestem zdumiony waszym podejściem, waszymi komentarzami co do mojej osoby. Zamiast wypowiadać się z taką nonszalancją to proponuję następnym razem siedzieć cicho. Przeczytałem co miałem przeczytać w internecie, obejrzałem co miałem obejrzeć - mimo tego nadal mam parę pytań i pomysłów, dobrych lub złych. To czy zarabiam minimalną krajową, czy zarabiam 50zł na godzinę to nie ma nic do rzeczy - wolę na początek zamknąć się w stówie i robić te woblery dla przyjemności.

Takim zachowaniem utrwalacie Panowie stereotyp, że starsze pokolenie jest niewychowane i nieuprzejme. Moi 12 letni uczniowie wiedzą jak zachować się w internecie lepiej od was. Nie jest to jedyne forum, np. na reddicie ludzie pomagają sobie nawzajem. Nie śmieją się z braku doświadczenia kogoś kto dopiero zaczyna nowe hobby. Naprawdę ręcę opadają kiedy jakiś dziad z wąsami piszę teksty typu "chyba do włosów łonowych".

DLA TYCH CO SIĘ INTERESUJĄ:
Zrobiłem test, mgiełka lakieru do włosów skutecznie ochroniła farby akrylowe przed żwyicą epoksydową 30min. Farby już się nie rozmazują.

35 minut temu, Gustaw Morawski napisał:

Naprawdę ręcę opadają kiedy jakiś dziad z wąsami piszę teksty typu "chyba do włosów łonowych".

Ten dziad zadał ci też pytanie, na które nie raczyłeś odpowiedzieć:

7 godzin temu, Jotes napisał:

A czy w calutkim internecie znalazłeś choćby wzmiankę o lakierze do włosów i zastosowaniu go do produkcji woblerów?

A to mógłby być klucz do zrozumienia dla ciebie. Ale chyba zadałeś to pytanie tylko swoim uczniom, a zalinkowanego przeze mnie tematu gigantycznych rozmiarów nie przeczytałeś. A było tam nawet o tym, jak zabezpieczyć farby sporządzane domowym sposobem z prawdziwej kawy. Nie chwaląc się moje i Docia porady też tam się znajdują (i wielu innych strugaczy woblerów).

45 minut temu, Gustaw Morawski napisał:

Takim zachowaniem utrwalacie Panowie stereotyp, że starsze pokolenie jest niewychowane i nieuprzejme.

No! Przyganiał kocioł garnkowi. Szkoda mi tych dwunastolatków...

EOT!

Jotes spokojnie, szkoda nerwów. Kolega przypomina mi pewnego gościa, co też szukał gotowych odpowiedzi zamiast czytać i uczyć się, a było to tak:

- Czemu Powstanie Warszawskie wybuchło zanim zaczęła się wojna?

- Jak to?

- No bo rocznica powstania byłą miesiąc temu a wybuchu wojny jest dziś.

Poczekamy i doczekamy się kolejnego pytania z oczekiwaniem na gotową odpowiedź w stylu - powłoka lakieru na woblerze odpadła i lata na nim luźno jak ją umocować lub twarda zewnętrzna powłoka woblera pęka w pajęczynki jak ją naprawić.

26 minutes ago, Docio said:

powłoka lakieru na woblerze odpadła i lata na nim luźno jak ją umocować lub twarda zewnętrzna powłoka woblera pęka w pajęczynki jak ją naprawić.

I to jest cenna informacja, dziękuję. Internet jest przeogromny, tak samo temat lurebuildingu. Zwykłe przeglądarki nie prowadzą do celu tak łatwo. Artykułów jest od groma i można czytać i czytać dniami, a i tak nie natrafić na szukane pytanie. Po to są fora, i tym podobne, aby ludzie z wiedzą mogli się nią dzielić. Aby nie tracił każdy dziesięciu godzin na szukanie informacji (dość specyficznej), którą ktoś może się podzielić, pomóc. Jeśli kogoś razi powtarzanie się, wystarczy nie komentować, a jeśli już to kulturalnie, bez szczeniackiego języka, ewentualnie zgłosić się do administratora portalu o usunięcie wątku i odesłanie do oryginalnego artykułu. Wiek nie daje racji do nie szanowania obcych ludzi.

Podobnie jest z chodzeniem do lekarza, liczymy na szybką poradę i wiedzę Pana doktora, mimo tego, że moglibyśmy spędzić cztery lata na czytanie książek biologicznych i medycznych i sami odkryć co nam dolega.

Pisałem, że lakier do włosów nie tężeje. Nie tworzy jednolitej skrystalizowanej powłoki z mocnymi wiązaniami pomiędzy polimerami. Za to krystalizuje jak sól lub cukier w cząsteczki i odpada od byle wstrząsu. W przeciwnym wypadku kobiety wraz z lakierem traciłyby włosy. Wystarczy pomyśleć nad tym co się czyta, jak Kolega napisał - czytać ze zrozumieniem. Lure building tego nie obejmuje za to sporo jest w kosmetologii. 

A stary zrzędliwy dziad doda jeszcze, że to co Wartburg napisał jest prawdą, tylko chyba nie napisał wszystkiego, gdy na zdjęciu widzę lampę UV. :) To też kosmetologia a lakier mocny jak diabli.

Wg. mnie lakier do włosów się nie nadaje z prostego powodu - zawiera alkohol. Czasem warto na woblerze markerem zrobić kilka muśnięć czy innych wywijasów dla lepszego efektu, a lakier do włosów po prostu to rozpuści. Nie rozumiem po co chcesz zabezpieczać farbę akrylową przed maczaniem w żywicy? Przecież dobra żywica nie rozpuści farby i od niej się nie odparzy.  Kup taką do zalewania form z dłuższym czasem twardnienia - będzie bardziej neutralna dla farb.

Potwierdzę jeszcze radę Zbyszka - lakiery hybrydowe utwardzane UV również się sprawdzają, jedynym minusem jest ich mniejsza przyczepność od żywicy co może powodować odpryskami w powłoce - plus jednak jest taki że te ubytki łatwo uzupełnić, a w przypadku żywicy już jest to bardziej czasochłonne.

55 minutes ago, jungu said:

Wg. mnie lakier do włosów się nie nadaje z prostego powodu - zawiera alkohol. Czasem warto na woblerze markerem zrobić kilka muśnięć czy innych wywijasów dla lepszego efektu, a lakier do włosów po prostu to rozpuści. Nie rozumiem po co chcesz zabezpieczać farbę akrylową przed maczaniem w żywicy? Przecież dobra żywica nie rozpuści farby i od niej się nie odparzy.  Kup taką do zalewania form z dłuższym czasem twardnienia - będzie bardziej neutralna dla farb.

Potwierdzę jeszcze radę Zbyszka - lakiery hybrydowe utwardzane UV również się sprawdzają, jedynym minusem jest ich mniejsza przyczepność od żywicy co może powodować odpryskami w powłoce - plus jednak jest taki że te ubytki łatwo uzupełnić, a w przypadku żywicy już jest to bardziej czasochłonne.

Mam już zakupioną żywicę z modelarni Gloss Coat, niestety rozmywa mi farby akrylowe. Dlatego też muszę kupić coś na powłokę ochronną dla farb, spróbuję z bezbarwnym lakierem w sprayu z leroy merlin, może to pomoże.

3 minuty temu, Gustaw Morawski napisał:

spróbuję z bezbarwnym lakierem w sprayu z leroy merlin

Odradzam! Te lakiery są "miękkie" i długo się utwardzają, a po pozostawieniu na słońcu potrafią się kleić, więc pod twardą żywicą epoksydową będziesz miał miękką powłokę, która po czasie się rozwarstwi.  Udaj się lepiej do mieszalni lakierów samochodowych i poproś aby nabili Ci w puszkę jakiś twardy lakier na bazie rozpuszczalnika i tym lakierem pomaluj kilka bardzo cienkich warstw bo jedna gruba również może Ci naruszyć farbę akrylową.

6 minutes ago, jungu said:

Odradzam! Te lakiery są "miękkie" i długo się utwardzają, a po pozostawieniu na słońcu potrafią się kleić, więc pod twardą żywicą epoksydową będziesz miał miękką powłokę, która po czasie się rozwarstwi.  Udaj się lepiej do mieszalni lakierów samochodowych i poproś aby nabili Ci w puszkę jakiś twardy lakier na bazie rozpuszczalnika i tym lakierem pomaluj kilka bardzo cienkich warstw bo jedna gruba również może Ci naruszyć farbę akrylową.

Nawet mam taką niedaleko! A może akrylowe bezbarwne 2 warsty? Te kolory się rozmyły bardzo delikatnie, może dwie warsty bezbarwnego akrylu by się rozmazały zamiast kolorowych? :D

9 minut temu, Gustaw Morawski napisał:

A może akrylowe bezbarwne 2 warsty?

A na jakiej bazie są te akryle ? Bo są na bazie wody i rozpuszczalnika - te pierwsze się nie nadają bo po dłuższym kontakcie z wodą stają się lekko "mleczne"

1 hour ago, jungu said:

A na jakiej bazie są te akryle ? Bo są na bazie wody i rozpuszczalnika - te pierwsze się nie nadają bo po dłuższym kontakcie z wodą stają się lekko "mleczne"

rozpuszczalnikowe :D