Skocz do zawartości

Jaki kij i jaki kołowrotek dla początkującego?


volin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym wędkarzem. Chciałbym się zapytać jaki kij i jaki kołowrotek wybrać do łowienia gruntowego method feeder i classic feeder, ponieważ na gruncie się uczyłem i na nim pozostanę. Łowię tylko na jeziorach a najczęściej na jednym, karp, płoć, leszcz. Mój budżet to 400zł na sam kij i kołowrotek. Dobrze by było aby kij nie przekraczał 100cm długości transportowej. Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIJ długości 3,6 m cw 80 g w miarę uniwersalny dla Twoich potrzeb.

Kołowrotek z przednim hamulcem pod uwagę brałem głównie cenę i wymagania kij jak i metod tak by zmieścić się w kwocie.

Niestety feedery jakich używa się zarówno do metody jak i klasyka to kije składowe więc w długości transportowej 100 cm nie zmieścisz się z całą pewnością.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryukon1975 napisał:

KIJ długości 3,6 m cw 80 g w miarę uniwersalny dla Twoich potrzeb.

Kołowrotek z przednim hamulcem pod uwagę brałem głównie cenę i wymagania kij jak i metod tak by zmieścić się w kwocie.

Niestety feedery jakich używa się zarówno do metody jak i klasyka to kije składowe więc w długości transportowej 100 cm nie zmieścisz się z całą pewnością.

Do metody i klasyka nie ma przystosowanych teleskopówek? Jeżeli bym chciał łowić z dźwiękowym sygnalizatorem brań to potrzebuje kołowrotka z wolnym biegiem? Na kołowrotku używać żyłkę czy plecionkę? Co lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do łowienia z sygnalizatorem nie potrzeba badziewia tak zwanego wolnego biegu. To jest nastepny element do popsucia sie.

Ja np. odkręcam przedni chamulec jak odchodzę od zestawu. A zacinajac lapiesz za szpule i dokrecasz w locie...

Sygnalizator możesz dać wtedy tak normalnie slyszysz tylko odjazd ryby, lub z przodu wedki slyszysz wtedy każde puknięcie .

2. Ja uważam że żyłka jest lepsza od plecionki, wybacza wiecej błędów .

Każdy powie co innego.

Edytowane przez Grzegorz Andrzejczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę wątek od 4 rano i kilka razy mnie korciło, ale teraz już nie mogę się powstrzymać. Kolego Volin, pisałeś, że:

"jaki kij i jaki kołowrotek wybrać do łowienia gruntowego method feeder i classic feeder, ponieważ na gruncie się uczyłem i na nim pozostanę".

Nie wiem z jakich źródeł korzystałeś ale taki podział istnieje wyłącznie u marketingowców, którzy wszystko dzielą na czworo aby więcej sprzedać. Przy okazji wciskają kit, który ludzie chwytają jak karpik słodką bułkę. Wędziska, jako różne, do tych technik nie istnieją. Te nazwy wynikają z konstrukcji zestawu a wędzisko pozostaje to samo. Co więcej zestawy te można użyć z każdym wędziskiem o odpowiednim cw i zastosować jakiś wskaźnik brań, nie musi to być koniecznie wędzisko typu feeder.

A żeby było śmieszniej, jeśli koszyk, sprężyna lub koszyk do method zaczepiony jest na agrafce i krętliku, to zmiana zestawu trwa całe 5 sekund. :) 

Poczytaj o podstawach gruntowych, skorzystaj z literatury sprzed 20-30 lat albo i starszych, to wszystko Ci się wyjaśni i ułoży, dosłownie samo. To na "jutro". Na dziś mógłbyś dokładnie przejrzeć dział "Gruntówka", w którym umieściłeś swój post, bo ciągłe przepisywanie tego samego zniechęca.

Na grunt można użyć teleskop, istnieją takie wędziska jednak przy takich obciążeniach o wiele lepszym będzie wędzisko składane. Problemem jest, co zaznaczyłeś, długość transportowa. Może napiszesz dlaczego ma być do 100 cm to może znajdzie się rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Docio napisał:

Na grunt można użyć teleskop, istnieją takie wędziska jednak przy takich obciążeniach o wiele lepszym będzie wędzisko składane. Problemem jest, co zaznaczyłeś, długość transportowa. Może napiszesz dlaczego ma być do 100 cm to może znajdzie się rozwiązanie.

Niestety ale transport publiczny :/ Cóż muszę się jednak przekonać do typowego feedera. Może ty Docio polecisz jakiś sprzęcik w przedziale 400-500 zł kijek z kołowrotkiem. A co do podstaw gruntowych to zabieram się za czytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, volin napisał:

Niestety ale transport publiczny :/ Cóż muszę się jednak przekonać do typowego feedera. Może ty Docio polecisz jakiś sprzęcik w przedziale 400-500 zł kijek z kołowrotkiem. A co do podstaw gruntowych to zabieram się za czytanie ;)

Nie rozumiem do końca. Jakieś ograniczenie długości w transporcie publicznym? Pytam bo to zagadnienie od dawna dla mnie obce ale koledzy jeżdżą autobusami, pociągami i tramwajami z pokrowcami po 150 cm długości i nic nie wspominali o trudnościach.

Sprzętu można poszukać o ile napiszesz wyraźnie jakiej wielkości ryby spodziewasz się łowić. To, że w wodzie stojącej już wiem. Wędzisko gruntowe dobiera się do wielkości obciążenia zestawu, przewidywanej wielkości ryb oraz odległości na jakiej chce się umieścić zestaw.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak posiadam taki sprzęt i cena jakosc jest super, a 25 cm to chyba nie problem.

https://allegro.pl/oferta/mikado-ultraviolet-feeder-360-90-gratisy-7561409516?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-ryobi-arctica-fd-4000-dragon-7461612748?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Krenciol mam tylko ze z kongera i tak jak kolega wyżej pisze feeder to feeder .

Ruznice polegaja na zakończeniu zestawu.

Mała rada jak kupuhesz 2 feedery to o różnej dlugosci, ja mam 2x 3.60 i mam male problemy z ich ustawieniem nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2020 o 12:11, volin napisał:

Do metody i klasyka nie ma przystosowanych teleskopówek? Jeżeli bym chciał łowić z dźwiękowym sygnalizatorem brań to potrzebuje kołowrotka z wolnym biegiem? Na kołowrotku używać żyłkę czy plecionkę? Co lepsze?

Jeśli masz ochotę przeprowadzić rewolucję w sprzęcie próbuj. Ja pozostanę przy tym co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2020 o 22:37, volin napisał:

Czy jakiś teleskop do klasyka i do metody by się znalazł do 200zł?

 

Poprzez feeder rozumiemy wędzisko z DS jako sygnalizatorem brań. Tak się u nas przyjęło. Dlatego powstała grupa wędzisk zwanych feederami. Należy się z tym pogodzić i nie zmieni tego fakt że słowo feeder wywodzi się od zestawu z koszykiem. Jeśli gdzieś napiszesz czy powiesz feeder każdy odbierze to jako metodę z kijem DS.

Zmieniając kij na teleskop musisz użyć innego sygnalizatora. W ten sposób powstanie całkiem inna wędka. Trudno będzie osiągnąć tak dużą czułość sygnalizacji brań jak na kiju z DS szczególnie podczas łowienia mniejszych ryb.

Dodam że jak poszukasz to znajdziesz kij z DS w teleskopie.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2020 o 07:16, Grzegorz Andrzejczyk napisał:

 

I nie wybrzydzaj dla początkującego to i bambus dobry...  

Dobry nawet bardzo dobry tylko gdzie dzisiaj kupić odpowiedni do planowanego uzytkowania w stanie zdatnym do reanimacji?
B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wartburg napisał:

Dobry nawet bardzo dobry tylko gdzie dzisiaj kupić odpowiedni do planowanego uzytkowania w stanie zdatnym do reanimacji?
B)

Dlaczego do reanimacji? Nówka sztuka w Wietnamie. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...