Skocz do zawartości

Wody Polskie, kto tak naprawdę trzyma ręka na naszych wodach.


ryukon1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Musiałbyś napisać co rozumiesz przez dzikie łowiska.

Ja rozumiem to jako np dziką nieuregulowaną w stu procentach rzekę czy naturalne jezioro. Wody z naturalnym lub zbliżonym do niego rybostanem.

W kwestii własności mamy bardzo śmieszną sytuację. Właścicielem większości wód jest skarb państwa. Jednak je dzierżawi. Na przykład spółce Wody Polskie która faktycznie jest Izraelska. Wody Polskie czyli Izraelskie dzierżawią je np. PZW. Zaś gdzie kucharek sześć to jest ogólna bieda bo nikt nie ma wyłączności na odpowiedzialność co się na tych wodach dzieje.

Polska to jest dziwny kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu mnie zaskoczyłeś. Mógłbyś podać źródło informacji, że Wody Polskie to spółka izraelska? To byłby chyba jedyny na świecie przypadek, że własnością jakiegoś państwa zarządza spółka z innego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Docio napisał:

I tu mnie zaskoczyłeś. Mógłbyś podać źródło informacji, że Wody Polskie to spółka izraelska? To byłby chyba jedyny na świecie przypadek, że własnością jakiegoś państwa zarządza spółka z innego kraju.

W internecie tego nie znajdziesz, próbować zawsze możesz. Rozmawiałem jednak na ten temat z ludźmi którzy kandydowali nawet do ZG PZW i maja dostęp do takich informacji. Ogólnie trudno takie informacje znaleźć bo władze państwa wstydzą się tego że taka spółka chodzi na obcym kapitale. Lub jak nie wiadomo o co idzie to idzie o kasę. Pod tym linkieem znajdziesz krótką wypowiedź na ten temat kolegi który stał na szczytach władzy PZW i potwierdza to co pisałem. Jego nick cierpliwy1. Cały czas działa bardzo wysoko i w takich tematach które nie interesują zwykłego poławiacza ryb wie bardzo dużo.

Ogólnie gdzieś na pewno takie dokumenty i umowy są tylko gdzie ich szukać?

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryukon1975 napisał:

W internecie tego nie znajdziesz, próbować zawsze możesz. Rozmawiałem jednak na ten temat z ludźmi którzy kandydowali nawet do ZG PZW i maja dostęp do takich informacji. Ogólnie trudno takie informacje znaleźć bo władze państwa wstydzą się tego że taka spółka chodzi na obcym kapitale. Lub jak nie wiadomo o co idzie to idzie o kasę. Pod tym linkieem znajdziesz krótką wypowiedź na ten temat kolegi który stał na szczytach władzy PZW i potwierdza to co pisałem. Jego nick cierpliwy1. Cały czas działa bardzo wysoko i w takich tematach które nie interesują zwykłego poławiacza ryb wie bardzo dużo.

Ogólnie gdzieś na pewno takie dokumenty i umowy są tylko gdzie ich szukać?

To mnie w ogóle nie przekonuje. Ktoś coś słyszał ale na potwierdzenie nic nie ma. Wody Polskie mają swój statut, działają na podstawie ustaw i nie ma nigdzie żadnej furtki aby majątkiem narodowym zarządzała jakakolwiek firma z innego kraju. To wręcz struktura mafijna i gdyby tak było, to przez dwa lata już by to media ujawniły, gdyż nie jest to całkowitą tajemnicą skoro ten człowiek o tym wie. A na dodatek musiałby być w to zamieszany NIK, gdyż przeprowadzał kontrolę nowego organu w 2018 roku i wykazał mnóstwo nieścisłości, ale o "odgórnym" nadzorze ani słowa. Przy tak dużej ilości "wtajemniczonych" osób ktoś puściłby "farbę" i to za sporą kasę - do mediów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Media zaś wody nasze mają daleko. Innym koncernom rząd ładuje miliardami a one nawet nie powinny istnieć. Media o tym coś mówią? Niewiele lub nic zależy od tego do kogo należą. Podatnicy płacą i pomimo że część jest wielce zdziwiona że panuje tu średniowiecze nic się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tymi " Wodami Polskimi" ja znalazłem i to bardzo szybko w necie że właścicielem  " Wody Polskie" jest firma Tahal założona w Izraelu w 1952 roku ale jednocześnie " Wody Polskie" pełna nazwa to: " Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie" i w adresie internetowym mają "gov" czyli to co mają strony rządowe. Ja zdaje sobie sprawę że w necie można znaleźć i prawdę i kłamstwa ale to jakieś dziwne. O ile nie zachodzi tu jakaś zbieżność nazw różnych firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale wychodzi wyraźnie na to że częścią naszej gospodarki zarządza Izrael. Fakt pracują niby nasi ale rządzą inni zyski też biorą oni. To świadczy o stanie tego kraju. Już widzę jak przykładowo Norwegia szuka gospodarzy na swoja wody np. w Afryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to że izraelska firma przejmuje wodociągi to żadna tajemnica. To, że musi współpracować z Wody Polskie, to oczywistość. Jednak wodociągi to nie Skarb Państwa lecz przedsiębiorstwo. Wody Polskie to gospodarstwo państwowe a nie podmiot prawa handlowego i nikt oprócz Państwa nie może być jego właścicielem.

Jeżeli Robs znalazłeś taką informację to dawaj link. To ważna sprawa dla nas wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie. Się zagalopowałem a najprawdopodobniej nie zauważyłem znaku zapytania na końcu tytułu artykułu. Z tego co teraz znalazłem to Tahal kupił  Eko Wark  ze szczecina  która to firma jest teraz w upadłości. Ale to dziwne bo zapowiadali udział w przetargu na projekt Odra a ich strona internetowa wygląda imponująco. Podejrzana sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, wątek zrobił się bardzo ciekawy ale mocno zboczył z głównego toru, zawartego w pytaniu autora.

Z ciekawością przeczytałem artykuł zalinkowany przez @Ozet -a, ale gdy omawiamy twórczość "autorytetu w społeczności antyszczepionkowców" a do tego pojawia się nazwisko niejakiego pana Michalkiewicza, to dla mnie zaczyna to być czymś z pogranicza fantasy i "dzieł" dwudziestolecia międzywojennego u naszych zachodnich sąsiadów.

Co do jakości wody w Gdańsku rzeczywiście jest ona jedna z najlepszych w kraju, sam piję ją prosto z kranu i filtruję jedynie przed gotowaniem. Na ulicach, w urzędach, szkoła i przedszkolach pijemy wodę wprost z wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem wind ale Michalkiewicz jest obecnie najlepszym polskim felietonista, można nie zgadzać się z jego poglądami ale pisze wyśmienicie, sprawa zaczyna przypominać trochę próbę kupienia Wisły  Kraków przez " gang Olsena" . Buńczuczne zapowiedzi a potem ... upadłość firmy Eko Wark która została wykupiona przez Tahal.

 

To chyba już poważniejsze źródło?

Edytowane przez Robs
https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/izraelski-potentat-przejmie-nasze-wodociagi,250,0,2254842.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Robs napisał:

Z całym szacunkiem wind ale Michalkiewicz jest obecnie najlepszym polskim felietonista,

Cóż, nasze forum tym się różni od innych, że możemy się różnić w osądach i poglądach z całym szacunkiem dla drugiego człowieka. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryukon1975 napisał:

Siła internetu. Setki stron w jednym temacie a prawda nie wiadomo w którym. Odpuszczę sobie dochodzenie prawdy tą drogą bo to ślepa uliczka.

Rozum podpowiada, że to niemożliwe :) o ile nie ma jasnej i konkretnej informacji. Liczyłem na informację, że Tahal jest wykonawcą tego a tego w Wody Polskie co zaistniało zgodnie ze statutem a poza przetargiem. Choć i to wywołałoby mnóstwo dymu w informacji, bo nasze firmy wyjątkowo agresywnie reagują na takie działania. 

Osobiście nie uwierzę w taką opcję nadzorczą. Jednak byłbym skłonny uwierzyć we wszechobecny nepotyzm poprzez powiązania kogoś z zarządu z tą spółką. To już jak najbardziej realne ale i tu też byłbym ostrożny. Jakieś dziwne przejęcia musiałyby mieć odzwierciedlenie w papierach, które wymagają co najmniej kilku podpisów i to na kilku szczeblach administracyjnych a nie tylko w tej spółce. Ktoś na pewno "puściłby farbę" i to nawet nie od nich ale ze struktury, która jest wyjątkowo rozległa. Nad spółką jest tylko ministerstwo a pod nią znana nam cała struktura: KZGW, RZGW, Zarządy zlewni i Nadzory wodne. Cokolwiek przekazane niżej "do wykonania" jako sprawa rozwiązana wzbudziłoby co najmniej podejrzenia lub sprzeciw, bo na samym końcu zawsze jest lokalny samorząd, którego się nie zaknebluje.

Z tego co czytałem o zakresie obowiązków Wód Polskich, bliżej im do ministerstwa niż do organu wykonawczego. Mogą zarządzać, wyznaczać a nawet nakazywać, tyle że teoretycznie. Wykonawcą postanowień zawsze jest ktoś inny ze struktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robs napisał:

Z całym szacunkiem wind ale Michalkiewicz jest obecnie najlepszym polskim felietonista, można nie zgadzać się z jego poglądami ale pisze wyśmienicie, sprawa zaczyna przypominać trochę próbę kupienia Wisły  Kraków przez " gang Olsena" . Buńczuczne zapowiedzi a potem ... upadłość firmy Eko Wark która została wykupiona przez Tahal.

 

To chyba już poważniejsze źródło?

Michalkiewicz ma lekkie pióro i styl, który sugeruje czytelnikowi, iż to co czyta, to jego spojrzenie w danej kwestii. Prawdziwy dar do manipulacji masami. Sama merytoryka to wyłącznie własne przemyślenia na podstawie powszechnie znanych faktów, które przedstawione jako powiązane tak naprawdę powiązane być nie muszą lub wręcz nie są. Fakt, że przyjemnie się go czyta ale byłbym ostrożny w kwestii konkluzji, gdyż to w większości czystej wody teorie spiskowe.

Link jak najbardziej poważny lecz dotyczy tego co już pisaliśmy - wodociągów a nie własności wód, czyli majątku narodowego. Przypomnę:

16 godzin temu, ryukon1975 napisał:

W kwestii własności mamy bardzo śmieszną sytuację. Właścicielem większości wód jest skarb państwa. Jednak je dzierżawi. Na przykład spółce Wody Polskie która faktycznie jest Izraelska. Wody Polskie czyli Izraelskie dzierżawią je np. PZW.

To mnie zaskoczyło. Wody Polskie nie dzierżawią wód od Skarbu Państwa ani nie prowadzą poddzierżawy dla PZW. W imieniu Skarbu Państwa organizowane są przetargi na gospodarowanie w obwodach rybackich przez RZGW, który to organ jako jedyny ma prawo takie przetargi organizować i podpisywać umowy. Co ciekawe w ciągu ostatnich 5-ciu lat odbyło się 90% nowych/kolejnych przetargów na okres 20-30 lat. Zerwanie tych umów to nawet nie samobójstwo państwa, nie wiem czy wystarczyłoby budżetu na odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Docio napisał:

Rozum podpowiada, że to niemożliwe :) o ile nie ma jasnej i konkretnej informacji. Liczyłem na informację, że Tahal jest wykonawcą tego a tego w Wody Polskie co zaistniało zgodnie ze statutem a poza przetargiem. Choć i to wywołałoby mnóstwo dymu w informacji, bo nasze firmy wyjątkowo agresywnie reagują na takie działania

O jakim statucie mowa? Tylko mi nie pisz że masz na myśli statut tego śmiesznego związku o którym myślę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci po naszemu. Wszystko piknie ale ja nie jestem adwokatem tylko wędkarzem. W normalnych krajach idę na CPN kupuję pozwolenie i łowię a w Polszy wymagają żebym znał encyklopedię łowienia ryb. Więcej przepisów jak życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko mi się to zdarza ale nie nadążam... Co ma własność wód do dystrybucji zezwoleń? Nie znam ani jednego przepisu, który nakazywałby konkretną dystrybucję zezwoleń przez gospodarującego, więc co ma do tego kraj? Nie znam też ani jednego przepisu ani nawet zalecenia, co ma obejmować zakres egzaminu na Kartę Wędkarską, więc o co chodzi?

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest niemal w każdym państwie, a tam gdzie tak nie jest, wcale nie jest lepiej. Problem nie leży w tym kto zarządza i dysponuje mieniem narodu lecz w kontroli użytkowników, która jest niemal nieobecna. Jednak i to nie jest tematem wątku. Do zadań Wód Polskich nie należy organizowanie przetargów lecz opracowanie sposobu w jaki będzie on przeprowadzany. Przetargi na dzierżawę nadal organizuje RZGW i z tego co wiem nic się nie zmieniło, czyli nadal obowiązują wymogi postawione przez ministerstwo. Natomiast z raportu NIK wynika jasno, że nieścisłości jakie wykryto dotyczą wyłącznie organizacji własnej tej spółki SP oraz dwóch zagadnień jakimi się ona zajmowała przez rok, czyli tematami: powódź oraz susza.

Wystarczy czytać a nie słuchać tego co ktoś sobie wymyśli, a jak znajdzie się jakieś dowody o przekrętach, to do mediów, które wyciągną każdą brudną sprawę tego rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...