Skocz do zawartości

Zakaz używania przynęt większych niż 5 cm w OM PZW. Jakie są sankcje?


Apostoł
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jaka kara grozi za wędkowanie przynętą powyżej 5 cm ? 

Chodzi mi konkretnie o przepis na podstawie którego ustalana jest kara. Ile ona wynosi minimalnie oraz maksymalnie. 

 

Edytowane przez wind
edycja tytuły wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałem pytania... Jakie 5cm? Przy łowieniu na spinning? Czy może w innej metodzie bo pierwsze słyszę że nie można stosować przynęty większej niż 5cm. Coś się w przepisach pozmieniało? To co już pół kilo wątróbki na hak nie założę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jungu napisał:

Chyba nie zrozumiałem pytania...

Eee tam, po prostu kolega nie widział w życiu nic większego niż 5 cm ... 

Temat przenoszę do innego działu. Może ... humor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o spinning. W okręgu mazowieckim jest zakaz łowienia od 1 stycznia do 30 kwietnia na przynęty sztuczne powyżej 5 cm. Przepis niby miał na celu wyeliminować tych co zabierają ryby, które mają okres ochronny. Nie bardzo wiem w jaki sposób ten przepis ma to zmienić natomiast wędkarzą takim jak ja czyli wędkującym w myśl zasady złów i wypuść bardzo skomplikował życie. Dla tego chcę wiedzieć jaka dokładnie kara za to grozi.


LINK

 

Paragraf drugi, punkt drugi tak, że proszę przywrócić  ten temat tam gdzie był bo ja nie widzę w tym nic śmiesznego.

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Apostoł napisał:

proszę przywrócić  ten temat tam gdzie był bo ja nie widzę w tym nic śmiesznego.

Otrzymałeś odpowiedź jakości adekwatnej do zadanego pytania. Temat przywracam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie tematu pojawiło mi się pytanie:
 

43 minuty temu, Apostoł napisał:

natomiast wędkarzą takim jak ja czyli wędkującym w myśl zasady złów i wypuść bardzo skomplikował życie. Dla tego chcę wiedzieć jaka dokładnie kara za to grozi.

Czy wędkowanie w myśl zasady C&R polega na świadomym i celowym nękaniu ryb w okresie rozrodu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy wędkowanie w myśl zasady C&R polega na świadomym i celowym nękaniu ryb w okresie rozrodu?

Chłopie ja mam woblery na jazia i klenia, które przekraczają te durne 5 cm. Dodatkowo każdy rodzaj przynęty ma inaczej liczone cm. Jest to chory wymysł PZW który jedyne co wnosi to utrudnianie życie normalnym wędkarzą. Nie sugeruj mi polowania na ryby które mają okres ochronny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durnych przepisów "jak mrówków" i co poradzisz? 
Tez bym se postawił   trupa na miętusa....
Jest tu paru fanatyków C&R i nie uprawiają polowań w okresach ochronnych.
Aczkolwiek z moich obserwacji z nad wody niestety  - na dzień dobry nie scyzoryk się w kieszeni otwiera tylko siekiera wyskakuje z bagażnika....
Dla tego "trochę" nerwowa reakcja, czujesz się urażony to przepraszam.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Apostoł napisał:

Chłopie ja mam woblery na jazia i klenia, które przekraczają te durne 5 cm. Dodatkowo każdy rodzaj przynęty ma inaczej liczone cm. (…) 

Nie PZW, tylko idiotów z ZO/Mazowieckiego. Niestety, tam debili nie brakuje.

8 godzin temu, Apostoł napisał:

(…) Jest to chory wymysł PZW który jedyne co wnosi to utrudnianie życie normalnym wędakrzą. (…)

Nie znasz bardziej debilnych przepisów utrudniających życie nie tylko wędkarzom? Poczytaj ustawy uchwalane przez PISmafię!

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Apostoł napisał:

Chłopie ja mam woblery na jazia i klenia, które przekraczają te durne 5 cm. Dodatkowo każdy rodzaj przynęty ma inaczej liczone cm. Jest to chory wymysł PZW który jedyne co wnosi to utrudnianie życie normalnym wędkarzą. Nie sugeruj mi polowania na ryby które mają okres ochronny. 

Rzeczywiście te 5 cm to jest bardzo mało. Nie mierzyłem swoich przynęt, pojechałem nad wodę i tam zacząłem mierzyć i okazuje się, że malutki zdawałoby się Keitech czy obrotówka nr 0 są za długie. Ten jeden centymetr mogli by dorzucić. Zwłaszcza że należy mierzyć je z kotwicami, główkami i chwostem. Jak w linku

 

https://ompzw.pl/galeria/interpretacja-przepisu-dot-dlugosci-przynet-spinningowych?fbclid=IwAR2-roP6PN7_VNrMBVGf2XPe3y8__iLgRk-32HAm9k2zgCaMSOPZ8w6shEQ

 

Co do pytania o przepisy i kary. Znajomy strażnik powiedział mi, że nie mają jednoznacznych wytycznych pod który paragraf to podciągnąć wiec w zależności od strażnika możesz podejść pod

Art.27a ust.1 pkt.2b Technika połowu niezgodna z R.A.P.R.(art..7 ust.2a) 50 zł i więcej

lub

Art.27b ust.1 pkt.1 Połów ryb chronionych ustawą o ochronie przyrody
(art.8 ust.1pkt.1) Powyżej 200 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście, że nie jestem zmuszony do wędkowania w PZW Oszołom Mazowiecki. Ponieważ wypuszczam wszystkie złowione ryby, to nawet jeśli szczupak, lub boleń zasmakują w moich przynętach - a zdarza się to niezmiernie rzadko - to nie mam dylematu ani z długością przynęty, ani z jej pomiarem.:P

Z tym ograniczeniem długości musiał ktoś mieć wizję, albo delirium, przecież jeśli szczupakowi spodoba się, to uderzy nawet w 1" paproszka. Mam wśród mojej amunicji rękodzielniczego woblerka, żabkę 4cm (kotwiczka pod brzuszkiem, więc nie bierze udziału w pomiarze) i skusiły mi się na nią już dwie szczuki (około 50 i 60cm). To samo zdarzyło mi się z 3cm, gumową żabką MANNSA, tym razem był to szczupaczek około 40cm. Szkoda, że ten oszołom, który wymyślił to ograniczenie nie potrafi myśleć.:angry:

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Alexspin napisał:

 Szkoda, że ten oszołom, który wymyślił to ograniczenie nie potrafi myśleć.:angry:

Na dodatek człowieku teraz się zastanawiaj jak z czeburaszką? czy mierzyć z ciężarkiem? Bo skoro przy zwykłej główce jigowej przynętą jest  min ołowiana główka to tu chyba powinno być analogicznie. Wtedy może i przy dropshocie należy do długosci gumy doliczyć długość ciężarka... A co z Carolina czy Texas Rig, gdzie pocisk może sobie latać po lince, jak to zmierzyć? Tyle niewiadomych. Ogólnie ten przepis mi jakość nie wadzi. Mam przynęty które mieszczą się w tych 5 cm, mogę pojechać na inny okręg ale trochę mnie irytują takie niejasności w przepisach. Ludzie którzy je wprowadzali zapewne chcieli dobrze dla ryb ale ich pojęcie o wędkarstwie i metodach zatrzymało się w ubiegłym wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego od dawna jestem za tym by wprowadzić przepis który mówi wprost, że podczas okresu ochronnego nie wolno wędkować na tarliskach ani też zabierać takiej ryby pod groźbą wysokiej kary. Bardziej szanuję wędkarza który idzie wprost na sandacza czy tam szczupaka podczas okresu ochronnego niż gościa co lata z przynęta 10+ cm plus i mówi, że łapie okonie. Złapiesz rybę chronioną odhaczasz i do wody a najlepiej jak zrobisz to w wodzie nie dotykając jej. To takie proste.  Ludzie co wprowadzają u nas przepisy zamiast je upraszczać jeszcze bardziej je komplikują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...