Skocz do zawartości

Wędka na grunt sumowy do multika


marudnymietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pierwszy raz na forum! 

Pytanie: chcę się zaopatrzyć w wędkę na ciężki grunt na trupka, na sumy, sandacze, szczupaki itd. Do zarzucania z brzegu, ale na Odrze i odnogach, także bardzo duże odległości nie są wymagane. 

Chciałbym, żeby to była wędka pod multik - obiecałem sobie, że kolejna jaką kupię, bedzie pod ten typ kołowrotka. Upatrzyłem sobie już kręcioł Okuma (link), ale za Chiny nie mogę pod to dobrać kija. 

Myślę o czymś 2.4-2.7 i żeby dał radę wyrzucić sporą oliwkę i trupka na te 30m lub więcej. Cu by tu podpasowało najlepiej? Wędka morska? Sumowe niestety nie są dopasowane do multików w większości... 

 

Proszę o pomoc szanownych kolegów i koleżanki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wyrzucaniem to może być troch problem...
lepiej wywieźć z braku pływadła np czymś inspirowanym taką produkcją:
tratwa na smyczy

Przy tej długości używałem Germiny /zabytek klasy dwu-zerowej/ pełnego szklaka po wymianie przelotek i wyprodukowaniu skuwki u tokarza.
Na forum sumowym masz kompendium wiedzy poradniki dla początkujących oraz instrukcje dla blądynek :P
Forum sumowe

Nie rozumiem tezy ciężka grunt do multika, o co chodzi o uchwyt? 
Przy metodach rzutowych miewa to znaczenie ale przy metodach stacjonarnych już niekoniecznie...
osobiście używam dwóch modeli mulików Mitchela raczej z tych bardziej okazałych .. jednego z germiną 2.7; drugiego z ....bambusem zdatnym do miotnia pocisków 200- 350g  :P

Edytowane przez Wartburg
Doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 15:49, marudnymietek napisał:

Cześć, pierwszy raz na forum! 

Pytanie: chcę się zaopatrzyć w wędkę na ciężki grunt na trupka, na sumy, sandacze, szczupaki itd. Do zarzucania z brzegu, ale na Odrze i odnogach, także bardzo duże odległości nie są wymagane. 

Chciałbym, żeby to była wędka pod multik - obiecałem sobie, że kolejna jaką kupię, bedzie pod ten typ kołowrotka. Upatrzyłem sobie już kręcioł Okuma (link), ale za Chiny nie mogę pod to dobrać kija. 

Myślę o czymś 2.4-2.7 i żeby dał radę wyrzucić sporą oliwkę i trupka na te 30m lub więcej. Cu by tu podpasowało najlepiej? Wędka morska? Sumowe niestety nie są dopasowane do multików w większości... 

 

Proszę o pomoc szanownych kolegów i koleżanki!  

łowiłem te bestie ale tylko na trolla , gruba pleciona , ale do rzutu to raczej ciężki kołowrotek karpiowy .. po ch. multi ???  na brzegu miałem na wędkę 2,7 do 200g i nie ze średniej półki :)

Edytowane przez GLONU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wartburg napisał:

Nie rozumiem tezy ciężka grunt do multika, o co chodzi o uchwyt? 

Zapewne o korbkę. Multiki zasadniczo mają ją z prawej, czyli do montowania na wierzchu blanku a nie pod spodem. No chyba, że ktoś jest leworęczny, to  pasuje. Co do reszty...

Autor musiał się naoglądać filmików albo nasłuchać wędkarskich opowieści przy wieczornym ognisku. Gdyby posiadał podstawową wiedzę monograficzną wiedziałby, że sumy, szczupaki i sandacze w wielkiej nizinnej rzece przebywają w diametralnie różnych miejscach. O ile sumów warto szukać w dołach i rynnach głównego nurtu, o tyle pozostałe dwa gatunki wolą zdecydowanie spokojniejszą wodę. No i ta spora oliwka zarzucana na 30 m. Nie wiem ile gram ma ta "spora" ale doskonale pamiętam, że w wiślanych lub narwiańskich rynnach 250 g płynęło jak chciało, że o 30 m rzutu takim klockiem to można jedynie opowiadać przy ognisku, wieczorem...albo zacząć robić zakupy w sklepach na zachód od Odry.

 

1 godzinę temu, GLONU napisał:

łowiłem te bestie ale tylko na trolla

Czyli znów - nie wiem, więc się wypowiem.

Sprzęt na trolla rozwiązuje wiele problemów z obciążeniem ale zarazem jest tak specyficzny, że z brzegu się nie nadaje. Kołowrotki karpiowe są zbyt słabe, zdecydowanie skierowałbym wzrok do segmentu z działu surf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przelotki - multik znajduje się na górze wędziska, więc muszą być odpowiednio rozmieszczone, inaczej żyłka czy pletka będzie tarła o blank. 

Co do samych ryb, to to, że o nich wspomniałem, nie znaczy, że będę do nich siadał w jednym miejscu (chociaż może będę, więcej poniżej). Nie lubię się zagracać i chcę, żeby jeden sprzęt wykonywał różne zadania, np. spinning 10-30 obsługuje mi i okonie i szczupaki i wszystko inne, co może mi się trafić w wodzie. 

Dlatego twierdzę, że odpowiednim sprzętem typu wędzisko 2.7 z mocnym kołowrotkiem (tu: multikiem, bo mam takie widzimisię - chcę się nauczyć to obsługiwać, plus są generalnie mocniejsze, niż zwykłe i mają standardowo wolny bieg) obłowię różne miejsca na wodach, które są dla mnie dostępne i wyciągnę wszystko, co uda mi się zaciąć. 

Jeszcze do lokacji: w jednym miejscu, na które czasem chodzę (Odra, poniżej tamy z silnym nurtem i dużym rozlewiskiem tuż obok), udało mi się wyciągnąć już sandacza, bolenia i małego suma (słyszałem też o okazjonalnym szczupaku, ale tylko słyszałem).

Stąd cała teoria i zapotrzebowanie na konkretny sprzęt. 

Edytowane przez marudnymietek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos przelotek, to na wspomniany zabytek klasy dwu-zerowej założyłem przelotki tak aby żyłka kulturalnie przechodziła z góry kija na dól :P Podpatrzone na forum sumowym,
Co do graciarni, jakoś zdecydowanie poręczniej mi szukać sandacza /srodkowa wisła/ dłuższym i znacznie  delikatniejszym kijem niz kołkiem radzącym sobie z takimi subtelnościami jak pół kostki Bauma.
Nauczenie sie obsługi multika dla popierdującego  dziadka od "zawsze" uzywającego Niewskich Katuszek nie stanowiło zadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marudnymietek napisał:

Chodzi o przelotki - multik znajduje się na górze wędziska, więc muszą być odpowiednio rozmieszczone, inaczej żyłka czy pletka będzie tarła o blank. 

Masz niewielki wybór, albo raczej bardzo niewielki. Nasz rynek zdecydowanie pomija segment Big Game, gdyż najzwyczajniej nie ma na niego zbytu. Potrzebne Ci będzie wędzisko morskie z cw 100-300 ale nie do trollingu, gdyż te wędziska są wytrzymałe ale jednocześnie bardzo miękkie i zarzucenie większego ciężaru grozi kalectwem. Wiem, bo sam tego doświadczyłem a brakowało naprawdę niewiele abym sam sobie wbił w potylicę 150 g rzucając klasycznie od tyłu. Może jakiś krótszy surf też się znajdzie, cw to samo. W każdym bądź razie u nas albo ściągasz w dobrym sklepie na zamówienie, albo od razu szukasz na zachód od Odry albo w Skandynawii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego, na pewno nie jest to szczyt technologii i jakości, ale chyba dobry początek do przetestowania zasady takiego zestawu, o jaki mi chodzi.

link

Dzwoniłem do sklepu, wędka w wersji 2.55 m ma 9 przelotek, zatem całkiem sporo i gęsto. Ponoć ktoś inny kupował je tam też pod multika właśnie i nie narzekał. Jeśli wszystko będzie tak jak to sobie wyobrażam, to jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba, to przesiądę się na taką Daiwę (z opisu wynika, że jest przystosowana również pod multiki).

link2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, marudnymietek said:

Dzwoniłem do sklepu, wędka w wersji 2.55 m ma 9 przelotek, zatem całkiem sporo i gęsto. Ponoć ktoś inny kupował je tam też pod multika właśnie i nie narzekał.

Poszukaj opinii wśród użytkowników. Sprzedawca będzie mówił to co chcesz usłyszeć. Zwłaszcza opinia że ktoś kupował i nie narzekał jest moim zdaniem mało wiarygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...