Skocz do zawartości

Dobieram sprzęt


Rafalsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, w tym roku postanowiłem sobie że minimum dwa razy w miesiącu będę robił wypad z wędką :D

Prawda jest taka że nigdy nie miałem swojej wędki, zawsze brałem od ojca, wybrałem sobie sprzęt i bardzo Was proszę o opinie i poradę w tej kwestii.

Jestem totalnym amatorem, wydaje mi się ze sprzęt nie będzie mocno eksploatowany, tak jak napisałem wcześniej, planuje robić wypad dwa razy w miesiącu, jak wyjdzie zobaczymy... :)

KIj:

Robinson Stinger Zander Spin 2,10m 10-45g

Kołowrotek:

JAXON CAYMAN CRI 300

JAXON CAYMAN CRI 200

Jaka jest różnica między nimi?

Przypon:

DRAGON CLASSIC SURFSTRAND 7X7 - [9kg/30cm]

Plecionka:

OCTA BRAID FLUO ŻÓŁTA 0,20mm/150m 18,1kg

 

Sprzęt raczej tani, ale nie chce wydawać milion monet ponieważ trzeba dokupić podbierak i kilka gumek,a  chce też zrobić sobie oddzielną wędkę spławikową.

Proszę o wyrozumiałość :) i  sugestie.

 

Pozdrawiam Rafał

Edytowane przez hege
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotki różnią się wielkością/ pojemnością szpuli a zarazem wagą. Kij i plecionka sugerują grube łowy, ciężkimi przynętami. Obawiam się, że ten młynek może nie wytrzymać. Chyba, że to kij i plecionka są dobrane z wielkim zapasem. Napisz jakie ryby chcesz łowić i gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jeziora, kanał Żerański i Zalew Zegrzyński.

Jeżeli chodzi o sprzęt z zapasem, dobierałem bazując na informacjach które znalazłem gdzieś w necie o sprzęcie dla amatorów i na tym co mi się podoba :diabelek:, jednak moim zdaniem zapas może się przydać żeby nie obawiać się że "coś rypnie" przez brak umiejętności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecionka 0,20 to moim zdaniem przesada nawet na sandacza czy szczupaka. 0,14 powinna w zupełności wystarczyć. Przy 0,20 zasięg rzutu będzie mniejszy przy lżejszych przynętach no i może wykluczyć brania gatunków jak okoń, jaź, kleń czy boleń. Tego nie przestraszy się szczupak ewentualnie sandacz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie wiemy na jakie ryby się nastawiasz i z jakimi przynętami się wybierasz nad wodę.  Być może Twój "zapas" jest o wiele nad wyrost. Kije z serii Stinger dobrze znam i ten Cie nie zawiedzie choć nie jestem pewien czy nie wystarczył by Stinger Pike Spin. Jeśli chodzi o młynek to nie znam tego modelu i moje słowa mogą być krzywdzące ale nie wróżę mu wytrwania do 2021r. I nie chodzi tu o nazwę firmy a cenę. O ile przy łowieniu okoni czy jazi mógłbym go sobie wyobrazić o tyle przy łowieniu przy górnym cw kija a więc przynętami o wadze 40g zajedziesz go w moment. Ogólnie radziłbym kupno kołowrotka droższego niż kij. To młynek wykonuje więcej roboty i jest narażony na przeciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ryby, to myślę że skupię się na szczupaku i okoniu. 

Przynęty...hmm blaszka, guma i może wobler, myślę że przynęty max do 19 cm

Zawsze łowiłem tylko blachą i gumą, więc może spróbuje również z woblerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Rafalsky said:

Myślisz że ten młynek to słaby wybór?

Pomyśl sobie ile może kosztować zrobienie takiego sprzętu. W hurcie kosztuje około 45 - 50zl. W tym jest koszt zakupu, transport z kraju produkcji (bo nie składają tego w Poznaniu) i zarobek dystrybutora. Później sklep i jeszcze allegro pobiera prowizję od sprzedaży. Wszystko składa się na cenę detaliczną.

Pewne koszty są stale i nie mają wpływu na cenę końcową. Montaż każdego kołowrotka zajmuje mniej więcej tyle samo czasu i energii. Koszt transportu nie zależy od wartości przedmiotu i nie będzie drożej.

Płacisz przede wszystkim za jakość użytych materiałów i wykonania. Sam sobie odpowiedz czy warto dołożyć.

Edytowane przez zwykły michał
Literówka że aż mi wstyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, jeśli chcesz skupić się na szczupakach i okoniach, to będzie to trudne do połączenia jednym wędziskiem, a już niemal niewykonalne wędziskiem o CW 10-40g. Dolna granica CW praktycznie pozbawi Cię możliwości użycia lżejszych przynęt na okonie. Jeśli miałbym się ograniczyć do jednego zestawu na te dwie ryby, wybrałbym wędzisko o CW 3-18g, a co najwyżej 5-20g. Wobec tego takim zestawem, który mógłby ogarnąć Twoje potrzeby byłby:

- wędzisko Black Rock 3-18g lub maksymalnie Black Rock 4-21g, nie obawiaj się ich niewielkiej długości, te wędziska są bardzo dynamiczne i odległości rzutowe dorównują wędziskom 240cm innych firm;

- kołowrotek Ultris Aqua 830 FD lub Ultris Pro 930 FD, bez problemów poradzą sobie w tej konfiguracji.

Z plecionką również nie przesadzaj, ryby w wodach PZW bardzo rzadko osiągają rekordowe rozmiary, więc Konger 0,12mm, lub maksymalnie Konger 0,14mm w pełni zaspokoją Twoje potrzeby.

Powyższe zestawy nie nadwyrężą zbytni budżetu, a jednocześnie jakościowo spełnią oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszelką pomoc, 

Składam w takim razie taki zestaw:

- wędzisko Black Rock 3-18g 

- kołowrotek  Ultris Pro 930 FD

plecionka  Konger 0,14mm 

Teraz poszukam przynęt i podbieraka.

Jeszcze raz, dzięki za pomoc !

 

Witam ponownie Panowie, tak jak mówiłem zamówiłem już powyższy zestaw, jednak sytuacja trochę się rozwinęła.

Poszedłem z dziećmi na rolki i okazało się że kilka ulic dalej sąsiad robił wyprzedaż garażową i zakupiłem wędkę i plecionkę za 40zł :faja:

- ROBINSON STINGER PERCH SPIN 2,10m 3-15g https://allegro.pl/oferta/wedka-robinson-stinger-perch-spin-2-10m-3-15g-9242662079

- Robinson Plecionka Titan Power GA X4 0,16mm 100m https://allegro.pl/oferta/robinson-plecionka-titan-power-ga-x4-0-16mm-100m-8926936555?fromVariant=8926934029

 

Pytanie teraz jaki kołowrotek do tego dobrać?

Skoro będę miał dwa zestawy to może zrobić jeden na szczupaka i jeden typowo na okonia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam Ultris, który Ci wskazałem wcześniej.

Plecionka trochę zbyt gruba, przynajmniej jak na okonie. Poza tym nie wiadomo jak dawno była zakupiona, może być zleżała i nie trzymać parametrów. Plecionki utrzymują parametry zdecydowanie dłużej niż żyłki, ale nie w nieskończoność... Nie ryzykowałbym jej użycia.

Wędzisko też nie budzi szczególnego zaufania, ale jak na pierwszy spinning, od bidy i za takie pieniądze wystarczy. W razie czegoś nie będzie żal wyrzucić, a co najwyżej postawić do kąta jako awaryjne/zastępcze.

Nie rezygnuj ze swojego zamówienia, choć jeśli możesz, zmień plecionkę na 0,12mm, będzie bardziej odpowiadać obydwu wędziskom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...