Jump to content

Recommended Posts

Posiadam 3 tygodniową Daiwę BG 4000, wczoraj, rolka zaczęła hałasować, rozkręciłem ją i zabrudzeń nie ma, za to jest luz na złotym elemencie ze zdjęcia co jest powodem szmeru. Pytanie czy jest dobry sposób na wypełnienie tego luzu? Jesli tak to jakiego materialu użyć? Może wyciąć takie kółeczko z gumy? No i czy wypełnienie tego luzu mogłoby uszkodzić mechanizm, np zwiększając możliwość zabrudzenia?

IMAG0093.jpg

Ta rolka to element ruchomy.Musi mieć luz żeby się kręcić. Jeśli przesadzisz z tym "uszczelnianiem" zepsujesz kołowrotek.

Jeśli już robić coś na wzór "kółeczka" o jakim piszesz to z twardego materiału i niezbyt gruby. Najlepiej zostawić jakie jest.

Może kropla oleju maszynowego. Jak na trzy tygodniowy kołowrotek to strasznie zapaskudzony.

Smar tam jest, jednak ten złoty element porusza się wzdłuż trzonu śrubki jakieś 0,8mm co podczas kręcenia się rolki wywołuje hałas, a podejrzewam, że nie powinno tak być bo przecież napór będzie się rozkładać nierównomiernie. Zastanawia mnie co mogło to spowodować, te potężne pistolety, które wyciągnąłem czy te metrówki, których nie było.

Ten ruch tej rolki jest normalny przy każdym kołowrotku. Szukasz tragedii tam gdzie jej nie ma.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to brak podkładki lub to że ją zgubiłeś. Mówię o tej widocznej na zdjęciu, Jednak pomimo że u mnie ona jest ruch rolki jest taki sam. Czy ruch tak małego elementu powoduje szum? Nie sądzę.

DSCF6974.JPG

Kołowrotek ma 3 tygodnie, więc jest na gwarancji i po problemie.

Użytkownik każdego kołowrotka powinien mieć pod ręką taki olej do smarowania delikatnych elementów. Rozkręć rolkę kapnij kropelkę, załóż rolkę z łożyskiem, kapnij 3 kropelki i skręć. To jest normalna konserwacja tego elementu. A to, że wg ciebie jest tam smar, to pikuś. Ten element smaruje się 3-4 razy w sezonie w sposób, który ci zapodałem, inaczej to musi hałasować. I nie ma innego sposobu by to wyciszyć. A taki luz jest i musi być w każdej rolce bez wyjątku.

Zastanawiam się jakim cudem ten luz powstał, bo nagle zaczął hałasować podczas rzucania 17g główką z łódki. Rozkręciłem ten element i skręciłem na nowo jednak luz nadal jest, a nie było tam widać uszkodzonego czy wyrobionego elementu