Skocz do zawartości

Prosta, niedroga a skuteczna zanęta na karasia.


batu_han
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja 5 lat temu przestałem kupować gotowce i zanęty robię sam. Wychodzi taka sama cena a zanęty jest 2-3 razy więcej i są "własne" składniki :)

I wszystkim to proponuję ;)

Karasi nie łowię, ale na duże leszcze to ziarno, ziarno no i ziarno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Tak na leszcza ziarna albo płatki owsiane(całe!), tylko trzeba uważać żeby nie przesadzić bo strasznie sycą.

W nowym sezonie spróbuj mieszać płatki owsiane z płatkami jęczmiennymi w proporcji 1:1. :) Płatki jęczmienne są mniejsze, niemal białe i nie kleją. :) Nie będą tak sycić ryb, choć w rzece to praktycznie niemożliwe.

 

Zanęty - temat rzeka, szczególnie te, które wykonuje się samodzielnie, a których skład i spoistość można niemal idealnie dopasować do łowiska. Moja zanęta uniwersalna do koszyczka to: paczka (400g) płatków owsianych, paczka (400g) płatków jęczmiennych, paczka (500g) ugotowanego makaronu gwiazdki, 2 pudełka (standardowe) białych robaków, 125g (pół szklanki) parzonego pęczaku i 40g (2 opakowania) granulowanego czosnku. Ważna sprawa, pęczak do zanęty dodaje się wystudzony bo inaczej zacznie się zanęta poważnie, sama z siebie dzięki płatkom owsianym, kleić.

Na kule zanętowe "pod spławiczek" jest prawie to samo z tym, że dodaję paczkę (250g) otręb pszennych/żytnich, zmniejszam ilość płatków owsianych całych do połowy, za to drugą połowę mielę w młynku elektrycznym do kawy (u mnie wyłącznie do zanęt :) ) i dodaję zamiast kleju. Również pęczak dodaję od razu po zaparzeniu a gorąca woda wyraźnie wspomaga klejenie przez mielone płatki. Kule można lepić od razu a zlepione pozostawić na wierzchu aby nieco podeschły.

 

W ogóle zabawa ze sklejaniem zanęt przynosi wędkarzowi korzyści. Nie zawsze tak jest, ze można bezkarnie wrzucić całą kulę, nawet małą, w łowisko. Często, gdy dno jest muliste, jest potrzeba aby zanęta doleciała te kilkanaście metrów cała i rozbiła się "na drobne" o taflę wody. Wtedy nie ugrzęźnie w mule kilkanaście centymetrów, lub głebiej, poniżej jego powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piękny zapach dają prażone płatki kokosowe, zmielone po wyprażeniu (ideał na leszcze-krapia), ale nie za dużo bo to dodatek mocno pracujący. Kolejny dodatek mocno pachnący to prażony słonecznik, ale baaaardzo mocno pachnie i również mocno pracuje. Dla kogoś kto chce zwiekszyc ilość zanęt, proponuje prażoną bułkę tartą (uwaga, łatwo spalić) dodatek na płocie-koniecznie prażone siemie lniane (nie spalić, uwaga strzela, również mocno pracujacy dodatek.)

 

A najlepsze dodatki smakowo -zapachowe to syropy oraz aromaty (koncentraty) kupowane w hurtowniach piekarniczych. Kupować na bazie olei, nie alkoholu bo olej dłużej zostanie w naszych kulach, alkohol szybciej popłynie z pradem.

Dla najlepszych efektów wszystkie składniki prażymy, to podkreśla ich zapach i mniej przy okazji syci.

Warto przemysleć jakie składniki dodajemy i jak je mieszam, gdyż każdy składnik ma inną cechę: klejącą, pracującą-windujacą do góry częstki zanęty oraz neutralne (ja znam tylko bułkę tartą).

Kiedś sam robiłem zanęty (czasami), ale doszedłem do wniosku że za takie same pieniądze mam tanie zanęty, które sam tuninguje i mniej roboty przy tym. Same przygotowanie gotowej zanęty to min. 1,5h jak bym miał sam to całość robić lekko pół dnia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego Batu-han podam Ci bardzo prosty przepis na zanętę karasiową. Jest tania i skuteczna. Weź bochenek chleba, namocz go przez noc. Następnego dnia odciśnij nadmiar wody. Przetrzyj dwukrotnie przez rzadkie sito (np. 4x4). Dodaj po garści pinki i pociętych gnojaków. Dla zapachu czubata łyżka kozieradki.( kupuję w sklepie zielarskim) I możesz jechać na wiosenne karasie. Latem dodaj pęczaku, pszenicy czy makaronu, co tam sie u was sprawdza. W tym przypadku, zapach wanilia, albo wanilia + anyż. Zanęta na płytkim łowisku, ma sie rozbić o powierzchnię wody, Pytałeś też o tanią zanętę na leszcza. Do powyższej, dodaj biszkopt i kopro- melasę, kolendrę dla zapachu i masz niezłą zanętę na leszcza. Oczywiście mam na myśli łowienie indywidualne, bo zawody to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...