Jump to content
Robertxxx

Ciezarek kamien i sprezyna

Recommended Posts

Koledzy po kiju, w związku z tym, że forum jest aktywne i pooprzednio udało mi się uzyskać odpowiedzi...mam kolejne pytanie.

Wisła, spory nurt, grunt

Zastanawiałem się nad rezygnacja z koszyka/sprezyny, jednakze chcialbym zmontować zestaw z poniższymi elementami...

Ciezarek120g( kamien, z kretlikiem), mala/sama sprezyna bez obciazenia i rurki, przypon

Pytanie brzmi:)

Montowac w kolejnosci

1. sprezyna-ciezarek-przypon?

2. Ciezarek, sprezyna, przypon? Mam tu na mysli taki montaz, gdzie ciezarek lezy na dnie a sprezyna unosi sie nad nim20cm? I dalej przypon

Sklaniam sie ku opcji 2 zakladajac ze moze spoko by bylo jakby ta sprezyna lekko unosiila sie nad gruntem?

Pozdr

Moim zdaniem to nie jest żaden zestaw. Nigdy z czymś takim się nie spotkałem.

To jest kombajn. Bardzo konfliktowy w spotkaniu z nurtem. Nawet na mniejszych rzekach stosuje się zestawy proste a trzymające się dna. W tym co Ty proponujesz żaden z elementów nie spełnia warunków że o całości nawet nie wspomnę.

Zwykły ciężarek ołowiany lub koszyk z dużym obciążeniem to podstawa. Od tego można wychodzić ale Ty już jesteś z tym swoim wynalazkiem po dwóch maratonach.

Napisz jeszcze na jakich miejscówkach masz zamiar czymś takim łowić bo raczej na pewno nie w nurcie.

Edited by ryukon1975

Rozumiem,dziekuje za odpowiedz.

Wedkuje na Wisle, okolice Czerwinska.  Spory prąd, o główki, jakies zakola etc.ciezko, i tak wybieram miejscowki gdze  woda wg mnie zwalnia.

Ciezar 120g dopiero daje rade i nie splywa koszyczek, rurki jakos mi nie pasuja..

Sprezyna jest dla mnie lux, przewlekam i heja:) tylko ten prąd...

Dlategoo probuje jakos to pogodzic..sprezyn 100g nie widzialem

Pozdr

Można znaleźć ciężkie koszyki. U mnie są tylko takie jak na moje rzeki ale z zanętą i tak już sporo ponad 120 g. Jak poszukasz z pewnością znajdziesz te 120 g. Mi zajęło to na alledrogo jakieś 20 s..

DSCF6986.JPG

Łowiąc w nurcie Wisły używam trójkątnych koszyków z dociążeniem około 100g. Koszyk i tak musi znaleźć sobie " swoje" miejsce na dnie, choćby nie wiem ile ważył. Kilka lat temu miałem przyjemność wędkować w Narwi, tam płaski ciężarek 150 g zasuwał w nurcie jak bolid F1. 

1 godzinę temu, ryukon1975 napisał:

Można znaleźć ciężkie koszyki. U mnie są tylko takie jak na moje rzeki ale z zanętą i tak już sporo ponad 120 g. Jak poszukasz z pewnością znajdziesz te 120 g. Mi zajęło to na alledrogo jakieś 20 s..

DSCF6986.JPG

...20sekund..nie scigajmy sie:) ..mam na mysli sprezyne, nie koszyk, podkreslilem to w poscie.. pozdr:)

Godzinę temu, wind napisał:

Łowiąc w nurcie Wisły używam trójkątnych koszyków z dociążeniem około 100g. Koszyk i tak musi znaleźć sobie " swoje" miejsce na dnie, choćby nie wiem ile ważył. Kilka lat temu miałem przyjemność wędkować w Narwi, tam płaski ciężarek 150 g zasuwał w nurcie jak bolid F1. 

Dziekuje..zerkne na trojkatne...

Hmm czy po zarzuceniu powinienem nie zamykac kolowrotka i czekac az koszyk/sprezyna/ ciezarek...znajdzie gdzies sobie miejsce na dzie i tam sie usadowi? Ja generalnie zarzucam,napinam zylke i zamykam kolowrotek..

Sprężyna kojarzy mi się bardziej z wodami stojącymi. Na dnie rzeki nurt będzie ją turlał jak piłkę. Chyba że łowisz w spokojniejszych miejscach gdzieś między główkami.

46 minut temu, Robertxxx napisał:

mm czy po zarzuceniu powinienem nie zamykac kolowrotka i czekac az koszyk/sprezyna/ ciezarek...znajdzie gdzies sobie miejsce na dzie i tam sie usadowi? Ja generalnie zarzucam,napinam zylke i zamykam kolowrotek..

Raczej należy zamknąć. Na zamkniętym kabłąku nurt i tak da sobie radę by pchnąć ten koszyk w wybrane miejsce.

6 godzin temu, Robertxxx napisał:

Koledzy po kiju, w związku z tym, że forum jest aktywne i pooprzednio udało mi się uzyskać odpowiedzi...mam kolejne pytanie.

Wisła, spory nurt, grunt

Zastanawiałem się nad rezygnacja z koszyka/sprezyny, jednakze chcialbym zmontować zestaw z poniższymi elementami...

Ciezarek120g( kamien, z kretlikiem), mala/sama sprezyna bez obciazenia i rurki, przypon

Pytanie brzmi:)

Montowac w kolejnosci

1. sprezyna-ciezarek-przypon?

2. Ciezarek, sprezyna, przypon? Mam tu na mysli taki montaz, gdzie ciezarek lezy na dnie a sprezyna unosi sie nad nim20cm? I dalej przypon

Sklaniam sie ku opcji 2 zakladajac ze moze spoko by bylo jakby ta sprezyna lekko unosiila sie nad gruntem?

Pozdr

Ty tak na poważnie?

Po pierwsze sprężyna i grunt (powinno być nurt) to dwie sprzeczności. Tym większe im większy nurt. Jakieś zastoiska w rzece to tak ale tam nurt często jest mniejszy niż występujący w jeziorach. W wiślanym nurcie, przewiduję iż zanęta utrzyma się jakieś 15 sekund i to jest wersja optymistyczna, gdyż bardziej prawdopodobne jest, że zostanie opróżniona nim opadnie na dno.

Po drugie, ani sprężyna, ani koszyk nie będzie się unosił w nurcie. Nurt będzie dociskał zanętnik do dna, wyjątkowo silny będzie nim szarpał i podrywał co zawsze widać na szczytówce.

Po trzecie zanętnik bez obciążenia nie stanowi obciążenia zestawu lecz go zmniejsza gdyż napór wody go przesuwa i obciążenie może czegoś takiego nie utrzymać.

Po czwarte. Co masz lub miałeś z fizyki w szkole? To istotne, bo te sny stawiają wielki znak zapytania nad podstawową wiedzą.

I to by było na tyle. Wszelki i wystarczające odpowiedzi dostałeś w poprzednim wątku. Tutaj prezentujesz swoją radosną twórczość oderwaną od rzeczywistości, choć dla mnie to jawne sny oparte na braku podstawowej wiedzy z fizyki.

4 godziny temu, ryukon1975 napisał:

Raczej należy zamknąć. Na zamkniętym kabłąku nurt i tak da sobie radę by pchnąć ten koszyk w wybrane miejsce.

Nie raczej a na pewno, bo ciężarek może być na dnie a nurt wyciągnie całą żyłkę ze szpuli. :) Napięta żyłka przejmuje też część obciążenia i bardzo często mniejsze obciążenie trzyma się dzięki żyłce dna.

Edited by Docio

5 minut temu, Docio napisał:

Nie raczej a na pewno, bo ciężarek może być na dnie a nurt wyciągnie całą żyłkę ze szpuli. :) Napięta żyłka przejmuje też część obciążenia i bardzo często mniejsze obciążenie trzyma się dzięki żyłce dna.

Ja to wiem. Radosna twórczość jednak odebrała mi już siły. Ten przypadek skoryguje już tylko praktyka nad wodą. :)

Widze,ze powaznie sie zrobilo:)

Bylem 4 razy na rybach, zlowilem 2 ryby w calym swym wedkarskim zywocie,  O dziwo leszcza 1,45kg ze sprezyna obciazona 40g. Sprezyna gruntowa..wiec nie wiem czemu piszesz,ze nie nadaje sie na grunt. Czasem splywal zestaw stad pytanie:)

Zostaw sobie swoje kasliwe komentarze w kieszeni:) udanego wieczoru:)

Sparafrazuję jednego z aktorów,

Oprócz wyższego wykształcenia i świetnej znajomości fizyki :)dobrze byłoby posiadać jakieś średnie wyobrażenie,ze nie kazdy ma wieloletnie doswiadczenie w wedkowaniu i co najmniej podstawowe wychowanie

5 minut temu, Robertxxx napisał:

Sparafrazuję jednego z aktorów,

Oprócz wyższego wykształcenia i świetnej znajomości fizyki :)dobrze byłoby posiadać jakieś średnie wyobrażenie,ze nie kazdy ma wieloletnie doswiadczenie w wedkowaniu i co najmniej podstawowe wychowanie

oraz co najmniej minimalną inteligencję. Gdy kilku, w dłuższym stażem, pisze Ci, że koszyk na nurt a sprężyna na spokojną wodę, to zakładanie kolejnego wątku o sprężynie w nurcie może świadczyć albo o całkowitym braku wyobraźni, albo o dużych problemach ze zrozumieniem słowa pisanego. To, że udało Ci się złowić rybę z zestawem ze sprężyną nie czyni tego zestawu prawidłowym. Chyba prawie każdy na tym forum w swoim życiu złowił rybę na pusty haczyk podczas wyważania spławika a jednak nikt nie ośmieli się pisać, iż jest to prawidłowe.

A przy okazji. Polskie znaki diakrytyczne nie wymyślono po to aby gnębić uczniów na klasówkach. No to jakim sparafrazowanym cytatem określisz swoje niechlujstwo, które jest przejawem zaprzeczenia szacunku dla czytających?

I po co mnie Pan prowokuje:)

Mimo wszystko nadal skłaniam sie ku swojej opinii, nie o sprezynie:)

Polamania kija:) i duzo nowych forumowiczow:)

Edited by Robertxxx

Docio nie ma racji, sprężyna to grunt. Choć myślę , że chciał napisać "nurt" zamiast "grunt"

Co do zestawu, sprężyna- kamień- przypon z hakiem to moim zdaniem nurt to wszystko tak wymiksuje, że zanim rozplączesz to będzie czas najwyższy wracać do domu. No chyba, że kamień miałby z pół kilo żeby to ładnie naciągnąć w wodzie.

5 hours ago, Robertxxx said:

Pomyśl trochę. Sprężyna swoje będzie ważyła i na pewno nie będzie unosić się w wodzie. Może gdyby była pusta na napiętej żyłce choć wątpię.

Ja używam na rzece koszyczka z firmy Jaxon z dodatkowymi kolcami. U mnie na Warcie 70g daje spokojnie radę w większym nurcie.  Wiśle nigdy nie łowiłem  ale myślę że 100-150g również by wytrzymał napór wody.

Jeśli chodzi o podawanie przynęty to stosuję dwa sposoby w rzece.

Pierwszy zestaw gdy chcę podać przynętę wyżej, a drugi to tradycyjny zestaw do łowienia z gruntu.

Oby dwa zestawy z żyłką główną przelotową, bez stoperów za zestawem.

zestawy.jpg

2 godziny temu, jungu napisał:

Wiśle nigdy nie łowiłem

Gdy nastawisz się na łowienie tak jak w Odrze, to spoko dasz radę. Wisła w Dęblinie niczym nie różni się od Odry w Brzegu. Piszę o miejscach publicznie niedostępnych. ;) Poza nimi jest też tak samo. Odra we Wrocławskich Osobowicach też niczym nie różni się od Wisły na Warszawskim Tarchominie, no poza nazwą. :D Dwie bardzo podobne duże rzeki nizinne. Odra jest bardziej zadbana i dlatego w większości odcinków jest żeglowna.

Edited by Docio

13 godzin temu, jungu napisał:

Ja używam na rzece koszyczka z firmy Jaxon z dodatkowymi kolcami. U mnie na Warcie 70g daje spokojnie radę w większym nurcie.  Wiśle nigdy nie łowiłem  ale myślę że 100-150g również by wytrzymał napór wody.

Jeśli chodzi o podawanie przynęty to stosuję dwa sposoby w rzece.

Pierwszy zestaw gdy chcę podać przynętę wyżej, a drugi to tradycyjny zestaw do łowienia z gruntu.

Oby dwa zestawy z żyłką główną przelotową, bez stoperów za zestawem.

zestawy.jpg

Dziekuje za odpowiedz:)! Sprobuje wg wariantu 1. Jakiej dlugosci montuje Pan wtedy zazwyczaj przypon?

Pozdrawiam

Na to wpływa kilka czynników:

1) Pora łowienia  - nocą dłuższy, w dzień krótszy

2) Siła nurtu - mocniejszy nurt - przypon dłuższy, słabszy nurt - przypon krótszy

Ogólnie nie stosuję na Warcie przyponów długości powyżej 100m,  oraz krótszych niż 35cm.

W pierwszym zestawie musisz jeszcze wziąć pod uwagę długość żyłki z koszyczkiem i zawsze dodać do przyponu tą długość. Nurt zawsze ściąga kąski z zanęty i dobrze jest podać przynętę na haczyku za koszyczkiem.

Chyba że czujesz że ryba żerując uderza w koszyczek, wtedy przypon możesz dać takiej samej długości i przynęta będzie się znajdować nad koszyczkiem. Niestety wtedy jest sporawe ryzyko splątania zestawu przy zarzucaniu.