Skocz do zawartości

SPŁAWIK ** wędka + kołowrotek **


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , potrzebuję pomocy w doborze wędki.

- budżet: za komplet ok. 500-600zł.

- miejsce wędkowania: jeziora (z brzegu) , rzeki (raczej wąskie i nie głębokie)

- ryby: leszcze , liny , płocie , klenie

- CW: raczej do 20-25g  

Napiszcie coś o parametrach wędziska i dlaczego akurat wybraliście takie cechy wędki.

Dziękuje za wszystkie wskazówki :) :cheers:

Edytowane przez Cypiskowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny dobór kija nie będzie stanowił problemu poza jego długością. Szukasz kija uniwersalnego. Na rzeki wypada lekko dłuższy na wody stojące już niekoniecznie.

Jak wąskie są te wąskie rzeki? Wszystko zależy od tego czy wystarczy Ci kij 4,5 m czy może coś dłuższego 5 m? Te długości obsłużyłyby obydwa typy łowisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolonka 5m będzie dobrym wyborem żeby pogodzić wszystkie łowiska. W sumie to pokazywałeś cały zestaw z kołowrotkiem, spławikami i całą osprzętu na rzekę. Sprawdzony w boju, pokazałeś trochę zdjęć ma dowód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąskie na 6-7m. Co do długości myślałem o czymś krótszym , co uważacie tak do 4 m?

Nigdy nie łowiłem wędziskiem dłuższym niż 3m. I z tego powodu mam lekką obawę co do kijów ponad 4 metrowych ,że będę miał jakieś trudności w łowieniu. Jakie zalety ma używanie długich wędzisk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te rzeki są tak wąskie jak piszesz to standardowe kije 3,6m lub 3,9 m spokojnie wystarczą. Szczególnie jeśli są tam jeszcze drzewa. Żeby to jednak pogodzić z większymi powierzchniowo jeziorami wybrałbym 3,9 m.

Zaletą długiego wędziska jest fakt że się łatwo i w stu procentach panuje nad zestawem. Za pomocą króciaka od spinningu jest to niemożliwe.

Wyszłoby na to że trzeba szukać w kijach typu match. Przynajmniej ja bym tak zrobił.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , więc długość 3,9 m.  Teraz jakie wędzisko wybrać ?

Browning black magic cfx match 3.9m/20g  cena 200

Robinson VDE-R Team Nanocore Tele Match 3.9m/8-20g   cena: 181

Trabucco Precision RPL Match Plus 3.9m/25g   cena 300

Daiwa Exceler Float 3,9m/10-30g   cena 350

To moje propozycje , co sądzicie ?

Jaka powinna być akcja wędziska ?   

Edytowane przez Cypiskowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z rybą na takich małych ciekach i przy użyciu cienkich żyłek jakich wymaga metoda spławikowa nie jest łatwa. Szukałbym kija o szybkiej akcji i sporym ugięciu podczas pracy (progresywne, pół paraboliczne, )by móc nim amortyzować walkę ryby. Na jakieś odjazdy na hamulcu trudno liczyć bo nie ma na to miejsca. Oczywiście zdaję sobie sprawę że na takiej wodzie nie będzie ryb o masie 10-20 kg ale wystarczy taka 2-3 kg by narobić szumu w takiej rzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę Twoje wymagania szukał bym podobnie jak @ryukon1795 kija o szczytowej akcji i ugięciu przechodzącym w parabolę. Właśnie taki kij to Twoja druga propozycja czyli Robinson VDE-R Nanocore tele match. Choć osobiscie preferuje kije składowe a nie teleskopy. W razie czego z tej serii jest również kij 3 składowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...