Skocz do zawartości

Kompletowanie pierwszego wędziska


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanowne grono!

Pierwszy post, jednakże niezwykle dla mnie istotny. Jakiś czas temu wybrałem się z kumplem na ryby, miałem okazję łowić na batach 6 i 8m na łowisku komercyjnym. Pierwszy połów i oprócz uklei i płoci, udało się wyciągnąć karpia 2,4kg. Ciągle mnie ciągnie do łowienia, no więc ponowne spotkanie już w szerszym gronie też na komercji się szykuje. Nie chcę wiecznie sprzętu pożyczać od kupli, więc szukam czegoś w rozsądnych cenach. Za jakieś 2-3latka będę mieszkać blisko ww. łowiska więc będę częstszym bywalcem, dlatego szukam czegoś pod tamtejsze rybki, później będę też kombinować nad kartą żeby wyjść z komercji - ale to z czasem. Tu mój problem się pojawia...naczytałem się kupę porad artykułów i każdy jeden co innego pisze. Upatrzyłem poniższe oferty:

Wędki:

Jaxon Zafira match TX  3,6m 

Konger Primax Match 3,6m

Konger Carbomaxx Match 3,9m

Kołowrotki:

Dragon Black Rock FD300

Consensus FD3000

Jaxon Spark 200

Konger Ultris Aqua 820 FD

Rybki na łowisku:

karp sazan, lustrzeń, karaś złoty, karaś srebrny (japonka), krąp, płoć, wzdręga, ukleja, amur, leszcz, lin, kiełb, piskorz, jesiotr, różanka, słonecznica, tołpyga, pstrąg jeziorowy,
drapieżniki: okoń, szczupak, sandacz, jazgarz, węgorz
 
Nie ukrywam, że chciałbym iść w większe ryby, drobnica fajna, jednak walka z takim karpikiem dla mnie jako amatora było czymś co mnie zafascynowało. Łowienie z brzegu w ramach informacji ;)
Proszę Was o radę co wybrać? Ewentualnie macie inne typy? Każda opinia mile widziana!

 

Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz iść w spinning i kijem do spławika łowić ryby spokojnego żeru? Gdybyś raz o tym spinningu wspomniał pomyslalbym że to przejęzyczenie ale dwa razy to już nieznajomość podstaw zdaje się. Co w końcu chcesz łowić i jaką metodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mój błąd, paprawiony post i temat. Fakt, doradzano spinning ale zestaw pod spławik. Tak jak wspomniałem - nowicjusz. :( Jakie ryby? Ciężko określić. Dopiero wchodzę w ten temat, z pewnością chciałbym łowić średnie ryby, nie sprawiające większych problemów dla początkujących - żeby się nie zniechęcić, a jedynie bardziej wciągnąć.

Edytowane przez BlueFish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Chcesz iść w spinning i kijem do spławika łowić ryby spokojnego żeru? Gdybyś raz o tym spinningu wspomniał pomyslalbym że to przejęzyczenie ale dwa razy to już nieznajomość podstaw zdaje się. Co w końcu chcesz łowić i jaką metodą?

:D  zapomniał wół jak cielęciem był :D moze masz w ofercie teleskop 3,2 m 20-40 g i poradzi sobie wakcyjnie z tym wszystkim ... nie każdy szuka pęczka wędek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś łowisko i metodę łowienia. Tego się trzymaj. Cały rybostan jaki wymieniłeś będzie poza zasięgiem ale znaczną jego część będziesz mógł łowić. Na to że skompletujesz jeden zestaw pod wszystkie gatunki raczej nie licz.

Z sprzętu który wskazałeś wybrałbym wędzisko Konger Primax i kołowrotek Jaxon Spark. Takim sprzętem będziesz mógł spokojnie łowić ryby  o masie 2-3 kg. Jeśli warunki łowiska pozwolą nawet trochę większe.

Jeśli zaś chcesz próbować z tymi największymi trzeba będzie zmienić metodę ale myślę że na to jest stanowczo za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zrozumienie GLONU! Co do wypowiedzi ryukon jestem w pełni świadom że nie da się dobrać wędziska na które złapie wszystko, byłoby zbyt pięknie. Chodzi właśnie a możliwość łapania średnich ryb, to, co mnie właśnie najbardziej wciągnęło do tej pory. W miarę upływu czasu i łowienia nabiorę doświadczenia i wiedzy, więc później pewnie i predyspozycje się zmieniają, jednak na start nie chce iść na rybę i styl który będzie ponad moje siły - wiadomo, skończyłoby się to pewnie tym, że zestaw wylądowałbym na stałe w piwnicy... 

Dobrze, przy okazji zapytam, wybierałem w wędkach typu match, bo niby są lepsze od teleskopów, zgadzacie się? Czy coś w teleskopach też zerknąć?

Edytowane przez BlueFish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, BlueFish napisał:

Dobrze, przy okazji zapytam, wybierałem w wędkach typu match, bo niby są lepsze od teleskopów, zgadzacie się? Czy coś w teleskopach też zerknąć?

Match na pewno Cię przerośnie, gdyż w nim nie tylko o samo wędzisko chodzi. Szukaj wędziska float 10-30, 10-40 i dasz radę, gdyż do niego spokojnie dopasujesz kołowrotek i zestawy spławikowe jak i gruntowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ryby to słusznie piszesz. Najlepiej iść na początku w średnią rybę. Będą brania i coś się będzie działo. Nie każdy jest stworzony by czekać na branie dużej ryby przez wiele godzin.

Jeśli chodzi o to co napisał wyżej Docio to jak najbardziej tak. Match to bardzo trudna metoda. Jednak ja miałem na myśli bardziej sam kij do łowienia na początek nie zagłębianie się w metodę. Tak naprawdę dla Ciebie jako początkującego niewielkie znaczenie ma czy na blanku będzie napis Match, Float czy nawet Bolognese. Każdy z nich to tylko kij pod metodę spławikową. Na specjalizacje przyjdzie czas.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Docio napisał:

Match na pewno Cię przerośnie, gdyż w nim nie tylko o samo wędzisko chodzi. Szukaj wędziska float 10-30, 10-40 i dasz radę, gdyż do niego spokojnie dopasujesz kołowrotek i zestawy spławikowe jak i gruntowe.

Mistrall Zino tele float 3,6m

Czy

Cormoran Sport Line Float Trout

Jedna z ww. i kołowrotek Jaxon Spark będzie ok? Jeżeli tak to która lepsza? No chyba że jednak zostać przy kiju Konger Primax? Przepraszam za natłok pytań ale naprawdę nie chce żałować zakupu a dopasować go tak, żeby czerpać przyjemność z łowienia. 

Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym Mistrall. Firma niby tania i budżetowa ale ma w swojej ofercie niedoceniane perełki. Cormoran niestety dawno stracił swoją świetność a do tego nie ma u nas w kraju jego serwisu. Dlatego jak będą kłopoty z wędziskiem to z jego wymianą na nowe są kłopoty i jest to bardzo czasochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam wątpliwości co do węgla i dość delikatnych kołowrotków dla początkujących. Optowałbym raczej za kompozytem i kołowrotkiem ze zdecydowanie mniejszym przełożeniem, niemniej wspomniane mistrall i spark nie jest poważnym błędem, choć zdecydowanie nie w moim guście i przeciw wiedzy. Musisz w tym zestawieniu wziąć poprawkę na grubość żyłki. Gdy zastosujesz dedykowaną 0,18 mm to będzie ci pękać na węzłach przy każdej wspomnianej "handlówce". Gdy nauczysz się holować i ustawiać hamulec, to możesz iść w taki wyczyn, obecnie zdecydowanie proponuję 0,22-0,25 mm o wytrzymałości 4-5 kg. Kilogram stracisz na węźle, który będzie taki jaki będzie i spokojnie można liczyć na stratę kilograma z wytrzymałości. Nie, nie uważam Cię za jakąś niemotę ale wszystkiego trzeba się nauczyć a w robieniu węzłów bez przeciągnięć, które bardzo mocno osłabiają żyłkę, trzeba dojść do perfekcji, a to potrwa.

Inną sprawą jest fakt, że wspomniałeś o nauce i przyszłości. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś przyzwyczai się mocno do krótkich wędzisk to bardzo trudno mu przestawić się na coś dłuższego. Pisałeś, że łowiłeś na baty kolegów i nie rozumiem, czemu tak bardzo schodzisz z długości. Dłuższym wędziskiem holuje się o wiele bardziej komfortowo, o niebo lepiej kontroluje się zestaw, o wiele wygodnie podaje się zestaw, no dla mnie same plusy. Wędzisko 4,0-4,5 m jest właśnie takim wędziskiem uniwersalnym, które sprawdza się na 95% wód i warunków na łowisku. Niestety budżet jaki narzuciłeś mocno ogranicza wybór i znośne wędziska są o 20-50 pln droższe. Jednak nie zostawię Cię z samymi niewiadomymi. Nie sugeruj się sklepem, to tylko propozycje wędzisk.

kompozyt taki sobie, średni lub nawet lekko poniżej, 420 cm.

kompozyt taki jak wyżej, 420 cm zw do 40 g.

kompozyt o klasę wyższy niż te wyżej, 420 cm.

Co do kołowrotków to jest spory wybór i takim przykładem może być:

wersja 525 lub 530

wersja 520

wersja 2000

wersja 61193

No dobra, napisałem co miałem napisać i to była ta łatwiejsza część. Ta trudniejsza należy do Ciebie, czyli przemyślenie wszystkiego i wybór. :) 

 

7 godzin temu, zwykły michał napisał:

Jeśli masz wybór to zrezygnuj z teleskopu. Jedyna zaleta to łatwiejszy transport. 

Ale mogę się nie zgodzić? ;) Póki co ani bolonek, ani batów, ani tyczek składanych nie opracowano a sprawdzają się i to znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezgoda jest mile widziana bo napędza dyskusję ;) Sam mam trzy baty i bolonkę, teleskopowe oczywiście. Teleskopowy feeder, odległościówka albo spinning to mimo wszystko nieporozumienie. Czasami nie ma wyjścia ale warto omijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie naprawdę dziękuję za tak aktywną dyskusję! :cheers: jak już kolega powyżej wspomniał, muszę trochę pomyśleć... Już dużo mnie nakierowaliście. Dam oczywiście na dniach znać na co postawiłem. No i z pewnością będę mieć jeszcze wiele innych pytań, ale to na spokojnie i na bieżąco. Mimo wszystko jeżeli jeszcze ktoś ma jakieś uwagi i pomysły, nadal mile widziane! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wind napisał:

Co do wędzisk Cormorana mam dobre doświadczenia, za to kołowrotki omijam z daleka. Podobnie Robinsona

W tym temacie nie tylko te dwie firmy mają przypadłości. Patrząc ogólnie na rynek wędkarski to wychodzi że o wiele łatwiej dziś zrobić przyzwoite wędzisko za rozsądne pieniądze jak naprawdę dobry kołowrotek. Jakoś nie mam zamiaru dochodzić przyczyn tego ale tak jest. Dotyczy to nie tylko firm z niższej półki cenowej. Tania półka cenowa w dobrych i drogich firmach (czyli tania ale już droga :)) też nie powala.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest, moim zdaniem, dość oczywista. Budżet się nie spina i trzeba oszczędzać na materiałach żeby sprzedać w cenie jakiej oczekuje klient i jeszcze zarobić. Ludzie chcą kupować tanio ale jeszcze musi być dobrej jakości. Tak się nie da.

Chińczycy sprzedają wędziska za śmieszne pieniądze co można łatwo sprawdzić na aliexpress.com albo alibaba.com Kołowrotki już takie tanie nie są i ceny są podobne do europejskich.

Druga sprawa to koszt transportu kontenera pełnego kołowrotków lub wędzisk będzie taki sam ale ilość diametralnie rożna. Transport z Azji to duża część kosztów zakupu. Wszystko musi być zawarte w cenie końcowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie, chyba już wybór padł. Jeszcze tylko proszę o waszą opinię. 

Mikado X-Plode Match 3,90m 10-40g

Oraz 

DAIWA KOŁOWROTEK RX LT 3000-C

Trochę naciągnięty budżet, liczę na to że słusznie. Jak myślicie? 

Edytowane przez hege
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie znam tego wędziska i kołowrotka. Ogólne dane techniczne dobre. Rozmiarami, mocą jak i ciężarem pasują do siebie jak najbardziej. Dlatego uważam że powinny stworzyć przyzwoity i sprawny zestaw.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...