Skocz do zawartości

Karpie,liny,leszcze, karasie - Jak się na nie zabrać


batu_han
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, chce sie wybrac na ryby, lecz nie bardzo wiem od czego zaczac. W lowisku wystepuja liny, karpie, karasie, leszcze, drapieznik taki jak sszczupak. Jest takze amur (ostatnio złowiony 15kg). Posiadam dwie karpiówki, żyłka 0,30, teraz moje pytanie. Nie mam mozliwosci necenia w jednym miejscu, jaki zalozyc koszyk? Jaki hak? Jaki przypon? Nie chce łowić tych ryb ponizej 1 kg. Myslalem nad koszykiem 20g, haczyk 4 i na niego kanapka czerwony + kuku, i dolozyc PVA z kukurydza. Co o tym sadzicie? Czy moze zabrac sie za to jakos inaczej? Moze jedna wedke zalozyc na wlos i kulke? Nie mam mozliwosci siedzenia nad woda wiecej niz od 4 rano np do 18-19. Prosze o propozycje. Dno muliste, dookoła trzciny co kawalek pomosty i 2 male plaze, akwent nie duzy.

Edytowane przez batu_han
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale jeżeli chcesz łowić systematycznie duże ryby musisz nęcić. Chyba każdy to potwierdzi. Nęć raczej grubo, czyli ziarno, hak z dużą przynętą, tak jak kombinujesz, ewentualnie zestaw włosowy. Może to być kulka, może kukurydza. Jeśli tradycyjny zestaw to na hak rosówka. Jeżeli nęcisz ziarnem to możesz odpuścić koszyk, tylko zestaw umieścić musisz dokładnie w polu nęcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a do tego jeśli planujesz łowić w dzień to bym sobie dał spokój z leszczami, bo te największe to najłatwiej nocą przechytrzyć. Ja bym się skupił na linach, karpiach i amurach, bo karasi nie łowię :P . Jak duże i głębokie jest to łowisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chłopaki tak, dwie karpióweczki, jedna ze standardowym zestawem koszyk + haczyk a na nim rosówka/kukurydza bądz kanapka, drugi zestaw samozacinający włos + kulka, nece tylko za pomoca PVA a w tym troche pelletu i kukurydza. Co wy na to ? Hak 4. Jeszcze pytanko jaki rozmiar zylki na przypon zastosowac? nie chce necic z brzegu kobrą, procą ani innym wynalazkiem, wole rzucać celnie w pewien obszar. Łowisko nie jest duże, nie znam głębokości ale myśle że 6-7 metrów. Łowisko określam jako Wielkość dużego hipermarketu :D np real czy coś. Nie mam możliwości wysądowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam możliwości wysądowania.

Jak masz wędkę, duży spławik, odpowiedni ciężarek i trochę chęci to w czym problem?

Na lina proponuję rosówkę lub pęk czerwonych robaków, ale na zestawie bez koszyka. Jak masz możliwośc to przed łowieniem wejdź do wody, zamieszaj nogami dno, wrzuć tam kilka posiekanych gnojaczków lub rasówek i....już masz łowisko przygotowane.

Na amura- gdy w łowisku masz trzcinowiska to przyjrzyj się im dokładnie, a może zobaczysz sterczące kikuty po trzcinie. Jeśli znajdziesz takie miejsce to tam łów w ciepłe dni.Amury lubią trzcinę i wyjadają ją nawet z bardzo płytkich miejsc W takich miejscami wystarczy garść lub dwie kukurydzy gotowanej rzuconej punktowo na zestaw włosowy także z kuku.

Na karpie i amury- na wrzesień wybierz miescówkę gdzieś w sąsiedztwie najgłębszego miejsca w jeziorze i tam nęć na głębokości 2-2,5m, a wraz z ochładzaniem się wody schodź coraz głębiej. Zanęcaj samym ziarnem i kulkami i łów na kulki oczywiście metodą włosową

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam mozliwosci wejscia i zanecenia lowiska.

Amurów i karpi na płytkiej wodzie przy lub wśród zielska nie trzeba wcześniej necić.To samo dotyczy lina. W pobliżu głębokiej wody też nie jest to koniecznością, choć mile widziane :), jeśli poznasz trasy ich wędrówek, bo karpie na plycizny wychodzą tylko się nażreć i wracają na głębszą wodę.

To jest jakieś łowisko specjalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wedke na wlos kulka + necenie pva kuku i kulki

Na włos kulka lub ziarno ok., ale dlaczego pva? Ja bym zanęcił choćby na delikatnym spadku dna obszar ok. 6m2, a zestawy położył od głębokiej wody na skraju nęcenia po obu stronach. Ziarno i kulki sklej kaszą manną, i takimi kulami zaneć wybrane miejsce.

Druga na haczyk rosowka necenie pva pocietymk rosowkami

Od biedy może być, ale lepiej wejść do wody, zamieszać osadami dennymi, rozsypać pocięte robale i tam łowić. Nie bój się, że to wystraszy liny, bo jest zupełnie odwrotnie :) Często w minutę czy dwie po takim zabiegu są już brania, a szczególnie w trakcie upałów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrocie: lin pod trzciny, zestaw bez koszyka z ciezarkiem 20 g, rosowka na hak, zanecic pocietymi rosowkami i patykiem pomieszac dno, jakia hak na ta rosowe?

kapr glebokosci 2 - 2,5 m, ciezarek 80 g-zestaw samozacinajacy, hak 4 wlos kukurydza (wedkarska czy jaka? ugotowana przez siebie?), necic kulami z kuku/pellet/kulki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lin przy zielsku z rosówką na haku z oczkiem nr.4(z tymi numerami to trzeba uważać, bo czasmi 4 jednej firmy jest większa od 2 innej), ale tylko gdy nie ma wiatru! Jak będzie wiało to olej lina, bo go nie złowisz i nastaw sie na karpie czy amury. Zanęć jak pisałem ale nie pelletem tylko samym ziarnem i kulkami, a na haku kulka lub ziarno na zestawie włosowym z ciężarkiem wedle potrzeby, bo nie musi być ciężki by karp sie zaciął. Łowiłem nawet z 15g. ciężarkami i ładnie się zacinały. Wielkość haczyka zależy od wielkości kulki czy ilości ziaren na włosie wiec sam musisz dobrać. Kukurydza tak jak radzi wind najlepiej podgotowana by była twarda i nie zaprosiła do stołu drobnicy :)

I najważniejsze, a co widzę nie chce ci się robić to to, że chcąc łowić duże ryby białe musisz poznać ukształtowanie dnai pod nie dobierać taktykę, a nie rzucać na chybił trafił

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam rady całej na hak zmieścić

Rosówkę przekłuwaj tylko przez pierścień i z obu stran haka zablokuj dzikunami

żyłkę do przeponu włosowego jaka polecasz?

najlepsza bedzie tonąca plecionka. Niestety nie podpowiem jakie, bo używam takich, których już nie można kupić (stare zapasy ;) )

wezel bez wezla bede robic

to nie jeste zbyt pewny węzeł :rolleyes: ja stosuję taki (delikatnie zmodyfikowany)

kulki pop up

jak w łowisku masz cwane ryby, a przy dnie będzie choćby delikatny prąd wody to możesz zapomnieć o braniu. Nie kombinuj i załóż tonącą Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem z ta rosowka

każda rosówka ma kilka centymetrów za główką pierścień, przez który przebijasz haczyk, blokujesz białymi robakami i do wody.

moowilem o wezle na haczyku a na kretliku taki jak pokazujesz

a w czym problem zastosować go przy haczyku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...