Jump to content
boogyman_ 4497

Ilość segmentów a odległość rzutu

Recommended Posts

Cześć wszystkim kolegom wędkarzom.

Mam pytanie odnośnie ilości segmentów wędziska a odległością rzutów jakie możemy uzyskać. Przymierzam się do zakupu wędki do nęcenia spombem i planuję kupić kij o długości 3,9m 5lbs. Kwestia jest taka, że jest on w 3 składzie. Czy to ma jakieś znaczenie odnośnie odległości rzutu? Czy warto poszukać czegoś w dwuskładzie i ewentualnie co byście polecali do 250zł?

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi:)

Nie wiem. ja do spoda używam stary damoski teleskop co od taty dostałem a on go w latach 90 kupił i 100m bez problemu lata. Ogólnie uważam że do spoda szkoda wydawać duże pieniadze, lepiej dołożyć do sprzętu na misie.jakiś teleskop za 5 dych starczy. A jak chcesz koniecznie dobry kij to daiwa albo prologic robi dobre kije. ja polecam daiwa Black widow.

Temat był przerabiany na forum, SPOMB. Dziwię się Hubertowi, że tak lekko zapewnia o swobodnym rozwiązaniu, które właściwie nie istnieje. Te 100 m też chciałbym zobaczyć, bo choć nie mam podstaw nie wierzyć, to czuję radosną twórczość. Ale aby nie było tylko krytyki, to zapodam garść danych do przemyślenia.

Na rynku są trzy wielkości spombów, które nieznacznie różnią się w zależności od producenta. Oczywiście można też trafić na wyroby stricte chińskie, które odbiegają wielkością od rynkowych standardów. Jednak najpopularniejsze są trzy: mały, średni i duży. Podział, że klękajta narody ;) jednak nie nazwy lecz ciężar nas interesuje. Załadowany spomb suchym pelletem waży:

mały ok 70 g

średni ok 130 g

duży ok 180 g

Gdy będzie to gotowane kuku albo inna namoczona zanęta to waga drastycznie wzrośnie, nawet trzykrotnie. I tu jest problem z doborem wędziska, gdyż spomba nikt nie używa do nęcenia na 25 m tylko sporo dalej. Złota zasada, że obciążenie nie powinno przekraczać 60% cw wędziska jest obowiązująca dla rzutów dynamicznych. Do tego odpowiedniej wytrzymałości linka, właściwy kołowrotek do dalekich rzutów oraz wędzisko z takim samym przeznaczeniem. To właśnie wzbudza mój aktywny sprzeciw dla tych 100 m Huberta, gdyż nie znam takiego teleskopu, który miałby odpowiednio ustawione przelotki oraz ich taką ilość aby nie tworzyły się "balony" pomiędzy przelotkami, które skutecznie hamują zestaw.

Obecne na rynku wędziska, które z zasady służą do siłowych dalekich rzutów są właściwie dwa rodzaje. Najmocniejsze karpiówki i najmocniejsze surfcastingi. Jeśli ktoś nie łowił na grunt, ciężki grunt, to nie ma pojęcia jak się zarzuca takim ciężarem i powinien wpierw potrenować na sucho, gdzieś na boisku lub łące jeśli ma takie szczęście. Siłowy rzut wędziskiem 3,9 - 4,5 m z obciążeniem 100 g to już nie igraszka, samo nie leci. Potrzeba miejsca i siły wędkarza a szczególnie silnych rąk, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Najlepiej na początek poszukać filmików na YT o rzutach surfcastingiem z plaży i rzetelna ocena własnych możliwości.

Przepraszam w takim razie za nowy temat, faktycznie mogłem lepiej poszukać już istniejące. Mniej więcej rozumiem zasady dynamiki rzutów i rzuty na dalekie odległości, tak samo jestem świadomy tego jakie przeciążenia występują przy dalekich rzutach ciężkimi spombami czy innymi ciężkimi zestawami. Bardziej nie byłem pewnym czy np kupując wędkę do spombowania 5lbs/5,5lbs jest drastyczna różnica w odległości między trzy- a dwuskładem. Rozumiem również że technika rzutu ma ogromne znaczenie, jednak chciałbym się skupić na właściwościach związanych z cechą jaką jest ilość składów.

Wędziska do najdalszych siłowych rzutów to surfcastingi. Może są dwuskłady ale nie spotkałem, za to trzyskładów jest mnóstwo. I nie daj się nabrać na jakieś teleskopy, które też kiedyś widziałem jako surfcasty a jedyny efekt to opluty monitor. :) To jednak wędziska 4,2 - 4,5 m. Karpiówki generalnie kończą się na 3,9 m i kilka dni temu był również podobny temat. Wtedy nie wiedziałem o dwuskładach tej długości, dziś wiem. I kolejna generalna zasada. Każde łączenie jest osłabieniem blanku a także usztywnieniem. Przy rzutach siłowych nie tylko siła ma znaczenie ale również energia jaka podczas rzutu odłoży się w blanku. Sztywny zmagazynuje jej mniej. Wniosek - dwuskład powinien być efektywniejszy.

Myślę że wędka tgpowy spod np Tandem Baits lub Shimano Bx które mam są sporo mocniejsze od surfcastingowych wędek i jednak lepsze. Ja łowię też sporadycznie na surfcasting. Może nie mam wędek z jakiejś górnej ale te które mam nie wzbudzają aż takiego zaufania. Na surfa mam wędki do 200 i 250g c.w. a spod 5.5 lb i spodem rzucam 300g ołowiu i 25 cm krąpia w rzeczny nurt i nawet nie jęknie. Tamtymi wędkami chyba bym się bał takie ciężary rzucać. 

On 10/31/2020 at 10:10 PM, Hubert Kopala said:

Nie wiem. ja do spoda używam stary damoski teleskop co od taty dostałem a on go w latach 90 kupił i 100m bez problemu lata.

W jaki sposób zmierzyłeś te 100m?