Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Kołowrotek do bolonki

Recommended Posts

Guest

Cześć. 

Bardzo proszę o poradę w sprawie kolowrotka do bolonki. 

Ostatnio po powrocie z ryb zawadziłem kołowrotkiem o furtkę i niestety rozwaliłem rączkę :(   Był to jaxon satori który dobrze się sprawował, ale po przeczytaniu wielu postów i dzięki waszej pomocy stwierdziłem że znów poproszę was o opinię zanim cokolwiek kupię.

Dodam że bolonką łowiłem na przepływankę na rzece oraz na stawach. Długość wędziska 5m. Możliwe że również może służyć do jakiegoś teleskopa 3m, 3.3m gdy wyjazd na ryby będzie na rowerze.

Chciałem zapytać o waszą opinię który z 3 podanych kołowrotków był by najlepszy do tej bolonki na rzekę i na staw czyli coś bardziej uniwersalnego. 

Robinson Signum Match RD 204

Jaxon Rondon XL 200

Kołowrotek OKUMA Tactic

Tyle że okuma właśnie ta z ogłoszenia używana bo nową widziałem za 180-190zl a to stanowczo za dużo jak dla mnie w obecnym czasie.

Edited by wind
edycja linków

Pierwsze dwa mają tylny hamulec jak dla mnie odpadają na wstępie. Okuma opisana jako karpiowa może być za duża do bolonki, niestety nie podano tam nawet nazwy serii to zakup w ciemno.

Na Twoim miejscu szukałbym czegoś z przednim hamulcem wybór jest spory.

Godzinę temu, Mateusz Carp napisał:

Dodam że bolonką łowiłem na przepływankę na rzece oraz na stawach.

Ty tak na poważnie z tymi stawami, czy to jakiś żart? Jeśli to nie żart, to czy mógłbyś opisać którą odmianą przepływanki łowiłeś? Pytam, bo nie znam i nawet nie mam pojęcia o odmianie przepływanki do połowu w wodzie stojącej a warto wiedzę wzbogacić.

Do bolonki kołowrotek typu match i po kłopocie.

Ja bym do bolonki na rzeke brał centerpina....

Dorcio coś taki mało domyślny, jak sie ulokujesz na stawie podczas spuszczania wody są szanse że będzie jakiś przepływ :P

Guest

Nie no... Proszę was. No czarujcie że nie wiecie o co chodzi. Nie chodzi mi o przepływankę na stawie tylko o to że bolonką łowię zamiast np odległościówką. Zawsze się tak czepiacie??? Przecież od tego jest forum żeby wytłumaczyć. Ale ok już nie będę więcej pisał na tym forum. Pozdrawiam

Guest

Dzięki za takie forum. O co bym nie zapytał zawsze jest wyśmiewanie. Do wszystkich nowych tak macie? Jak o coś pytam to nie po to żeby ktoś się wyśmiewał ze mnie. Nie mam 10lat żeby bawić się w przedszkole. 

Rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kołowrotek typu match, ale Robinsona i Cormorana raczej omijałbym szerokim łukiem. 

Kołowrotek do metody bolońskiej na rzece wbrew pozorom nie może być byle czym i musi spełniać pewne warunki żeby móc komfortowo i przyjemnie łowić.

Powinien mieć dość dużą średnicę szpuli oraz spore przełożenie. To z racji tego że łowienie tą metodą polega na nieustannym zarzucaniu i ściąganiu zestawu. Jeśli użyjesz małego kołowroteczka o niskim  przełożeniu to większość czasu podczas łowienia poświęcisz na kręcenie korbą. Masa kołowrotka większa o 20-30 g nie ma najmniejszego znaczenia przy kijach jak długich jak bolonki.

Ja łowię na bolonkę ale taką rzeczną, ciężką.Używam shimano Exage 3000.Nie ważne zresztą co ja używam ale do takiej rzecznej bolonki to kołowrotek musi być dość mocny, dość szybki o dużym nawoju i bardzo dobrym hamulcu. Dlatego nie może być zbyt mały. Wielkość 2500-3000 myślę że będzie w sam raz. Do zabawy na stawie, gdzie nie przeżucasz co chwilę wystarczy z powyższych parametrów w zasadzie dobry hamulec. Pozdrawiam. 

Ajj i mam dylemat . Wedka zamowiona i właśnie otrzymałem informację ze sklepu ze wedka uszkodzona a nowej dostawy nie będzie ponieważ wycofali je ze sprzedaży.  Co w takim razie zakupić podobnego ?

Jeśli szukasz "coś podobnego" to najpierw napisz jakie wędzisko miałeś. Długość, masa. akcja, praca wszystkie dane.