Skocz do zawartości

Wędka do połowu lina


Baburka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i przepraszam za tę Barburkę... Mam na imię Czesiek ale wszystkie odmiany tego imienia są zajęte, aże mzłżonka ma na imię Basia więc wyszło co wyszło...

Bawię się z wędką od lat dziecięcych, a stary już ze mnie człek Kiedyś było to proste nawet bardzo. Do rzeki Narew miałem 400-500 m, człowiek znał każdy jej zakamarek i zakole. Kawałek bambusa(dorabiało się czubek z jałowca), spławik z pióra, jakaś żyłka i haczyk i jazie, płocie (czasami leszcz) były zawsze w zasięgu...Na zanętę tylko groch bo na to się łowiło, ew. drobny bób

Od kilku lat wsszystko to się porąbało i stanęło na głowie, a stary facet nie ma w tyym większego rozeznania. Mój problem jest taki: Od lat mieszkam w Białymstoku i moje upodobania wędkarskie uległy przemianie. Łowię tylko na starorzeczach i stawach polując na lina, trafia się płoć czasami leszczyk. Nie mogę w żaden sposób znaleźć wędziska do połowu tych ryb i w takich warunkach. Łowię jakimś (?)  kijkiemi wnerwia mnie to, że przy holu linka czy leszcza, nawet dużej płoci wędzisko jest sztywne i ciągnie się tę rybę jak jakimś kijem....

Czytam gdzie się da o tych wszystkich akcjach, wędzskach, ugięciach, pracach i bla,bla, bla i im więcej czytam tym więcej staję się "rozumniejszy"

Prośba :

Jaki konkretnie kij, o jakich parametrach powinienem wybrać w sytuacji, gdy chcę by jego praca była fast, ew. ultra fast ale by pracował jak parabolik/półparabolik. ? Bardzo proszę o komkretny kij dostępny w sklepach, bo sama jego opisówka nic mi nie da. Może ktoś z Kolegów akurat łowi w takich warunkach i takim sprzętem i byłby łaskaw wskazać konkretne wędzisko? Cena oczywiście gra rolę, jak to u emeryt...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka cena będzie akceptowalna? Slowo "drogie" dla każdego znaczy coś innego.

Łowisz na spławik czy może grunt? Jakieś preferencje co do długości? Masz zarosnięte brzegi i trzeba dłuższego kija żeby sięgnąć za zarośla? Drzewa przy brzegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena to myślę że max 300 zł, łowienie 90 % to spławik,dł kija myślę że do 5 m, drzew raczej nie, no może na jednym stawie...Chodzi też o to, by spławikiem 3-4 g można było dorzucić kilkanaśe metrów.. bo moim patykiem nie da radyTo kolejny przyczynek, że szukam wedziska jak wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mikolaj37

No cóż. Myślę że odpowiednia byłaby wędka typu match, trzyskładowa no chyba że preferujesz np. tylko teleskopy. Myślę że 4.2m na stojącej wodzie wystarczy. Ciężar wyrzutu ok 5-20 zależy jak duże ryby łowisz. Ja mam Dragon express  4.2m 2-15g i myślę że byłaby dla Ciebie dobra tylko chyba już tylko w sprzedaży wtórnej. Jak każdy Dragon ma niedoszacowany c. w. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ryukon1975 napisał:

Nie napisałeś jaką metoda łowisz. Ma to być kij pod spławik? Tak się domyślam ale domysły mogą być błędne.

I znów komentarz jest bez przeczytania słów autora, Nie wiem czy da się jaśniej określić metodę niż pisząc " łowienie 90 % to spławik "

@Hubert Kopala tu ma rację. Robinson Stinger się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy powinny być poruszone w pierwszym zdaniu. Ja nie będę wchodził w profile i dochodził nazwisk ,nicków i innych bo to nie  moi interesie. Czytam i piszę szybko bo internet to nie życie i tu nic po sobie nie zostawię.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za podpowiedzi, ale że nie miałem do czynienia z takim kijkiem chcę się upewnić, czy:

- dam radę rzucać spławikiem do 4 g na kilka/naście m, mio cw od 19 g???

- czy faktycznie przy tej wędce da się czuć jak ktoś pisał " każdy ruch płetwy " ryby, tzn  że to sprzęt lekki ale mocny?

Czy ktoś fizycznie korzystał z takiego patyczka i czy ma on tę akcję/pracę fast i parabolik?

Sory za dociekliwość, ale stary człek jest jak lin, powącka, popzatrzy dotknie itd

Jeśli kogoś dotknęło to co napisałem (ryukon1975) to sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ryukon1975 napisał:

Takie rzeczy powinny być poruszone w pierwszym zdaniu. Ja nie będę wchodził w profile i dochodził nazwisk ,nicków i innych bo to nie  moi interesie. Czytam i piszę szybko bo internet to nie życie i tu nic po sobie nie zostawię.

Właśnie o tym pisałem w innym wątku. Piszesz jakbyś robił to za karę. W każdym wątku musisz się udzielić a nie chce Ci się przeczytać nawet tego co autor napisał. Nie pisze tego złośliwie, bo przez internet trafiamy na siebie już od kilku lat i trochę Cie poznałem. Kiedyś widać było pasje a teraz przymus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przymus. Tylko raczej znudzenie. Te same podstawowe pytania w kółko. Ja tu czyli w internecie nie muszę pisać nic. Lubię być na bieżąco w temacie tylko że ten temat niestety nie zmienia się od lat w podstawowych pytaniach. Internet jest ciekawy przez pierwsze dwa lata. Potem to ciągłe czytanie tej samej książki. Zmieniają się tylko nazwy serii wędzisk i kolory ich lakieru.

Dlatego mam własny plan na przyszły sezon i nikt mi w tym nie przeszkodzi. Zapewne coś na ten temat napiszę ale dopiero jak przyjdzie a to czas.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Baburka napisał:

Panowie, dzięki za podpowiedzi, ale że nie miałem do czynienia z takim kijkiem chcę się upewnić, czy:

- dam radę rzucać spławikiem do 4 g na kilka/naście m, mio cw od 19 g???

- czy faktycznie przy tej wędce da się czuć jak ktoś pisał " każdy ruch płetwy " ryby, tzn  że to sprzęt lekki ale mocny?

Czy ktoś fizycznie korzystał z takiego patyczka i czy ma on tę akcję/pracę fast i parabolik?

Sory za dociekliwość, ale stary człek jest jak lin, powącka, popzatrzy dotknie itd

Jeśli kogoś dotknęło to co napisałem (ryukon1975) to sorki

Nie wiem jakiego kija wcześniej używałeś ale mam wrażenie, że to był jakiś pręt zbrojeniowy skoro masz wątpliwości co do rzutów na odległości kilkanaście metrów. Kilkanaście metrów to i feederem o cw 50-180g spokojnie rzucałem. Z serii Stinger od Robinsona mam Feedera, Method Feedera i Pickera. Są to kije czułe i wytrzymałe. Oczywiście masz rację i najlepiej by było dotknąć przed zakupem bo gusta różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mikolaj37

Te same pytania bo na rynku to co było dwa lata temu zastępuje nowe, inne. Dziś polecane sprzęty dwa lata temu już czasami nie do kupienia, więc pytania od nowa. Zresztą jeśli tak to traktować to chyba już wszystko zostało powiedziane, napisane, zważone i pomalowane. Czyli co? Zamykamy forum? Koniec? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Jeśli kogoś dotknęło to co napisałem (ryukon1975) to sorki

Mnie nie dotknąłeś niczym więc się nie przejmuj. Raczej ja mogę kogoś dotknąć bo czasem piszę krótko i bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się tego wyrzutu nieco dalej przy cw od 10....Znalazłem takie coś, może to tż się nada?MIKADO EXCELLENCE MATCH 420 5-25g

Chyba że jesteście pewni tegi robinsona o cw 10-25...

Jakub...używałem jakiegoś niby dość rozsądnego kija z rynku, ale rucanie na kilkanaście mm spławikiem 3-4 g to jednak problem...Dlatego nie dziw sięże pytam...:D

P.S. Widzę, że komuś tu nadepnąłem...Ale cieszę się że są koledzy po kiju chcący odpowiedzię momuś kto nie wie pewnych rzeczy...Swoją drogą ryukon1975, też wszystkiego nie wiesz, ot choćby jaka jest najlepsza przynęta na jazie?

Edytowane przez hege
edycja linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ryukon1975 napisał:

To nie jest przymus. Tylko raczej znudzenie. Te same podstawowe pytania w kółko. Ja tu nie muszę pisać nic. Lubię być na bieżąco w temacie tylko że ten temat niestety nie zmienia się od lat w podstawowych pytaniach. Internet jest ciekawy przez pierwsze dwa lata. Potem to ciągłe czytanie tej samej książki. Zmieniają się tylko nazwy serii wędzisk i kolory ich lakieru.

Tak to już jest, każdy kiedyś zaczynał i miał głupie pytania. To samo było ze mną. Jak kupowałem pierwszą wędkę spinningową to poszedłem na bazar i tłumaczyłem sprzedawcy, że chcę kij i przynętę na srebrne ryby co na Wiśle ukleje ganiają. Nie było internetu nie miałem pojęcia jak się te ryby nazywają, nie miałem pojęcia jak się je łowi, nie miałem nawet karty wędkarskiej. Gdyby ktoś takie pytanie zadał by tu na forum to by taki pocisk z niego był, że by się do forum zraził. Początki są trudne i trzeba to zrozumieć. Po części masz rację nic nie zostawimy tu po sobie na tych forach. Ale może kiedyś dzięki jakiejś poradzie wyrośnie wędkarz ,który ją wspomni jak ja poradę tego sprzedawcy bazarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w przyszłym sezonie spróbuję tego czego jeszcze nie znam.Inne wędziska, inne przynęty inne techniki, inne firmy. Jak na tym wyjdę będę wiedział za rok. :)

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Baburka napisał:

Obawiam się tego wyrzutu nieco dalej przy cw od 10....Znalazłem takie coś, może to tż się nada?https://allegro.pl/oferta/mikado-excellence-match-420-5-25g-odleglosciowka-7390859162

Chyba że jesteście pewni tegi robinsona o cw 10-25...

Jakub...używałem jakiegoś niby dość rozsądnego kija z rynku, ale rucanie na kilkanaście mm spławikiem 3-4 g to jednak problem...Dlatego nie dziw sięże pytam...:D

P.S. Widzę, że komuś tu nadepnąłem...Ale cieszę się że są koledzy po kiju chcący odpowiedzię momuś kto nie wie pewnych rzeczy...Swoją drogą ryukon1975, też wszystkiego nie wiesz, ot choćby jaka jest najlepsza przynęta na jazie?

Jeśli chodzi o parametry tego Mikado to wyglądają rozsądnie. Pytanie tylko czy są zgodne z prawdą a tego niestety nie wiem.

Odległość rzutu to nie tylko kij. Ważny jest kołowrotek, tu przydałby się z płytką szpulą. Ważny jest też odpowiedni dobór linki. Gruba żyłka, zwłaszcza taka, która długo jest nawinięta na szpuli i się odkształciła potrafi drastycznie skrócić rzut.

Najlepszej przynęty nie ma i nie będzie, gdyby była najlepsza przynęta na jazia to automatycznie stałaby się jedyną na rynku.

 

2 godziny temu, ryukon1975 napisał:

Dlatego w przyszłym sezonie spróbuję tego czego jeszcze nie znam.Inne wędziska, inne przynęty inne techniki, inne firmy. Jak na tym wyjdę będę wiedział za rok. :)

Mi po głowie chodzą rzeki górskie... oj takie pstrągi, lipienie... na tym będę się skupiał przez dwa miesiące internetowego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Baburka said:

dam radę rzucać spławikiem do 4 g na kilka/naście m, mio cw od 19 g???

Nie bardzo. Wybierz coś z cw 5g-20g. Będzie dużo wygodniej i celniej. 

 

8 minutes ago, Baburka said:

czy faktycznie przy tej wędce da się czuć jak ktoś pisał " każdy ruch płetwy " ryby, tzn  że to sprzęt lekki ale mocny?

Przy wędzisku z cw od 5g będziesz wszystko czuł. Na oczy nie widziałem tej wędki ale parametry techniczne są w porządku. Osobiście wziął bym krótszą o 30 cm ale to tylko osobiste preferencje bo często łowie w pobliżu drzew.

Poczytaj sobie tutaj

 

20 minutes ago, Baburka said:

Jeśli kogoś dotknęło to co napisałem (ryukon1975) to sorki

Poradzi sobie z tym. Pewnie nie był ostatnio na rybach i adrenalina skacze ;) 

Mam tak samo aż Żona mnie wygania z domu żebym jechał na ryby bo chce mieć trochę spokoju :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zwykły michał napisał:

Poradzi sobie z tym. Pewnie nie był ostatnio na rybach i adrenalina skacze ;)  

Historii swojego życia tu nie będę opowiadał ale fakt gorsze rzeczy widziałem jak to co się dzieje u mnie w ciągu ostatnich tygodni z pogodą.Przeżyję nie zejdę. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przynętą na jazie chłopaki, nie macie racji...Taka przynęta istnieje,a jest nią groch moczony w ...rycynie? Dlaczego? Jaż jest jedną z najczystszych naszych ryb i skoro po takim jedzeniu rozboli go zołądek, to za potrzebą wyjdze na brzeg, bo przecież czyścioszek nie narobi wswej jadalni. Wtedy bieresz kłonicę w garść i hejże!...

Edytowane przez Baburka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, wędkarstwo z pasją said:

Kilkanaście metrów to i feederem o cw 50-180g spokojnie rzucałem

Kilkugramowym spławikiem? Powtarzalność rzutów jest nieosiągalna przy takim łowieniu. Celność też bardzo przypadkowa.

11 minutes ago, wędkarstwo z pasją said:

Jeśli chodzi o parametry tego Mikado to wyglądają rozsądnie. Pytanie tylko czy są zgodne z prawdą a tego niestety nie wiem.

Parametry są porównywalne do Robinsona. Podobna klasa cenowa więc nie będzie szalonej różnicy w jakości. Najlepiej by było obejrzeć jeden i drugi na żywo jeśli ktoś ma takie możliwości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...