Skocz do zawartości

Kołowrotek do odległościówki


m4ko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Konkretnego modelu nie polecę, ale poradzę omijać szerokim łukiem Robinsona i Cormorana. Dobre opinie zbierają budżetowe modele Jaxona, sam takiego używam ale dopiero jeden sezon, to stanowczo za mało na jakąś wiążącą opinię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale z tego co wiem ona ma stałą szpulę. Trochę to było by uciążliwe. 

Zastanawiałem się nad:

https://sklepwedkarski.pl/product-pol-33272-Kolowrotek-Jaxon-Uran-TRI-3-1bb.html

albo

https://sklepwedkarski.pl/product-pol-84563-Kolowrotek-Jaxon-Harmony-HTX-5-1bb.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wind napisał:

Konkretnego modelu nie polecę, ale poradzę omijać szerokim łukiem Robinsona i Cormorana. Dobre opinie zbierają budżetowe modele Jaxona, sam takiego używam ale dopiero jeden sezon, to stanowczo za mało na jakąś wiążącą opinię. 

Jakieś konkrety? Przykłady? Mam aktualnie 12 kołowrotków Robinsona. Tylko jeden poszedł na emeryturę bo przeleżał pod wodą przeszło miesiąc. Kilka z nich ma już więcej niż 6 lat a więc są rok po gwarancji i nadal się trzymają. Żadnego nie musiałem odsyłać do serwisu. A zaznaczam że nie jestem majsterkowiczem i nie rozkręcam młynków nawet do smarowania czy czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, mikolaj łódzki napisał:

Te kołowrotki które podałeś też mają stałą szpulę. Czy chodziło ci o głęboką szpulę?

Tak masz rację. Moje niedopatrzenie

 

52 minuty temu, zwykły michał napisał:

Jeden i drugi ważą tyle samo, takie samo przełożenie i rozmiar szpuli. Jedyna oczywista różnica to kolor i zdobienia bez wpływu na jakość kołowrotka ;)

 

czyli nie ma potrzeby inwestować w droższy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 120 zł masz VDE-R Tournament, 6 łożysk, płytka szpula matchowa. Przełożenie 6.2:1 Ma podwójną korbę co nie wszyscy lubią

VDE-R Tournament

Trochę tańszy jest VDE-R Team High Speed, również płytka matchowa szpula, tylko przełożenie większe bo 7.1:1 Jeśli zamierzasz łowić na prawdziwą odległościówkę to takie przełożenie się przydaje bo nie musisz kręcić 5 min korbą żeby ściągnąć zestaw z odległości

VDE-R Team High Speed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie zaczyna się prawdziwa odległościówka ale takie przełożenie ułatwia zwijanie zestawu.

Łowienie kilkadziesiąt metrów od brzegu wymaga sporych umiejętności i dobrze dobranego sprzętu. Wydaje mi się że m4ko skupi się na odległości nie większej niż 15-20 m. W takiej stefie żeruje wiele ryb i bez problemu można połowić. Woda zniekształca odległość i wszystkim nam wydaje się że łowimy daleko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak: 

Kołowrotek Jaxon Uran.

Zestaw planuję dość lekki tzn. spławik 3 + 2g. Nie wiem dlaczego ale wolę używać lekkich zestawów. Budowa zestawu to idąc od wędki to tak:

Stoper, spławik, stoper gumowy, obciążenia 8x 0.2 g, przerwa i zaraz przed krętlikiem jeszcze raz 0.2g. później krętlik i przypon. 

 

Dajcie znać czy taki zestaw się sprawdzi. 

PS: Wzorowałem się na zestawie z książki pt. "Wędkarstwo gruntowe cz.1" Jacka Kolendowicza i Tadeusza Zalewskiego. Tytuł trochę dziwny ale z całą pewnością odnosi się do łowienia z brzegu. 

Edytowane przez m4ko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, m4ko napisał:

No to tak: 

Kołowrotek Jaxon Uran.

Zestaw planuję dość lekki tzn. spławik 3 + 2g. Nie wiem dlaczego ale wolę używać lekkich zestawów. Budowa zestawu to idąc od wędki to tak:

Stoper, spławik, stoper gumowy, obciążenia 8x 0.2 g, przerwa i zaraz przed krętlikiem jeszcze raz 0.2g. później krętlik i przypon. 

 

Dajcie znać czy taki zestaw się sprawdzi. 

PS: Wzorowałem się na zestawie z książki pt. "Wędkarstwo gruntowe cz.1" Jacka Kolendowicza i Tadeusza Zalewskiego. Tytuł trochę dziwny ale z całą pewnością odnosi się do łowienia z brzegu. 

5 g to już nie lekki spławik. ;) Tyle ma moja jeziorowa przystawka lub zestaw do połowu na kilku metrach (5-8), z dość silnym podwodnym nurtem. Opisany zestaw jest do połowu z opadu na specyficznych wodach pod względem brań, na ryby które żerują w toni a nie przy dnie. Nie wiem na jaki gatunek się nastawiasz ale rozłożenie śrucin, poprawne, to już wyższa szkoła jazdy. Jeśli źle rozłożysz śruciny, a żadnej nie zakładasz na przypon, to haczyk będzie zaczepiał o pierwszą śrucinę. Z Twojego opisu wynika, że tak będzie i to dość często.

Musisz też liczyć ciężar krętlika jako 0,1 g albo więcej, w zależności od jego wielkości i trzymać się ustalonej długości przyponu. W zestawie z opadu nie ma miejsca na eksperymenty ze zmianą długości przyponu - bo będzie się plątał i czepiał.

Do czytania polecam książkę Tadeusza Andrzejczyka "Wędkarstwo jeziorowe", które ma zastosowanie we wszelkich wodach stojących. Nie krytykuję pozycji, którą podałeś ale łatwiej mi wyobrazić sobie irlandzkiego skrzata niż Kolendowicza ze spławikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowiska to róznie. Zazwyczaj w okolicy 3-4 m. Woda stojąca. Ryby to ogólnie białoryb, jakieś karasie, płocie, może wzdręgi. Może podacie jakieś propozycje zestawu, bo ja dopiero zaczynam i nie mam jako takiej wiedzy praktycznej?

Edytowane przez m4ko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz łowić ryby żerujące przy dnie na zestaw z opadu. W toni będzie raczej drobnica a większe przy dnie. Od Ciebie zależy jakiej wielkości ryby chcesz łowić i do tego dobierz zestaw. 

Moje łowisko ma jakieś 2m głębokości a waggler to 2ld+2g. Lubię spławiki z paskami na antenie żeby dobrze widzieć brania podnoszone. Spławik zablokowany z dwóch stron, większość obciążenia skupiona około 50 cm nad dnem, poniżej śrucina sygnalizacyjna powyżej krętlika. Łowię głównie liny, zestaw mało książkowy ale nabierają się ;) Widać brania podnoszone a jeśli ma zatonąć to chyba oczywiste.

Zdarza mi się łowić z opadu ale spławik to 1ld+1g albo 1ld+0.5g i śruciny rozłożone na żyłce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozkładasz tą "większość obciążenia", w sensie w jakich odstępach i czy np. w oliwce? I jak długi przypon stosujesz bo jak 50 cm nad dnem to jeśli przypon ma 40 cm długości to główne obciążenie jest tylko nieco powyżej przyponu. Z tego co rozumiem oczywiście. Bo nie mam zamiaru łowić z opadu. Czyli z tego co zrozumiałem powinienem skupić większość obciążenia w jednym miejscu, a śrucinę sygnalizacyjną zamocować powyżej krętlika?

Edytowane przez m4ko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiam obciążenie żeby szybko sprowadzić zestaw do strefy w której łowię. Obciążenie obok siebie żeby się nie plątało, śrucina sygnalizacyjna powyżej krętlika. Zwykle używam śrucin, może być oliwka. Przypon 0,16 mm o długości około 30-40 cm na początek. 

Czasami warto łowić z opadu kiedy nic nie bierze z dna. Bardzo skuteczna metoda na płocie. Używam spławika typu driftbeater z węglową antenką i brania są bardzo widowiskowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, wędkarstwo z pasją napisał:

VDE-R Tournament, 6 łożysk, płytka szpula matchowa.

Mam ten kołowrotek, nierówno nawija żyłkę, często wciąga pod szpulę, ale nie jest nawinięta zbyt obficie.  Do tego rączka ma tendencje do odkręcania się. W sumie bardzo nietrafiony zakup chociaż wciąż w użytkowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2021 o 17:42, wind napisał:
W dniu 28.03.2021 o 22:38, wędkarstwo z pasją napisał:

DE-R Tournament, 6 łożysk, płytka szpula matchowa.

Mam ten kołowrotek, nierówno nawija żyłkę, często wciąga pod szpulę, ale nie jest nawinięta zbyt obficie.  Do tego rączka ma tendencje do odkręcania się. W sumie bardzo nietrafiony zakup chociaż wciąż w użytkowaniu.

Mi osobiście wydaję się że takie różne opinie są przez to że chińczykowi zrobiło się raz lepiej a raz gorzej. Co jest częste w wyrobach poniżej 200 zł i mam tu na myśli wyroby nie tylko wędkarskie. Jest to ważna uwaga przy ocinaniu opinii. Wiem odkryłem Amerykę po raz 1385.;)

Edytowane przez mikolaj łódzki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...