Skocz do zawartości

Poradnik dla początkującego (Pytania)


Zywer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jestem nowy, chciałem się zapytać czy można tutaj dostać różne porady od zawodowych osób w sprawie wędkarstwa? Chciałbym zadać parę pytań które mnie nurtują. Jestem początkującym i chciałbym się dowiedzieć czegoś.

1. Mianowicie, czy wie ktoś czego warto się nauczyć w tym roku na kartę wędkarską? (Typu jakie ryby wypuszczać itp) 

Drugie nurtujące mnie pytanie to, czy w każdym starostwie trzeba pisać testy na kartę wędkarską? 
Pytanie nr. 3, jeśli już się zdobędzie kartę wędkarską, na ile wędek można łowić? 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli napisałem w złym temacie lub kategorii na stronie, jestem tutaj nowy. Przepraszam za amotorstwo, liczę na pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Jak zwykle, wszystkiego co obowiązuje a czego dowiesz się w najbliższym Kole PZW.

Ad 2. Kartę Wedkarską zdajesz w Kole PZW lub w Okręgu PZW a nie w starostwie. Po egzaminie dostajesz potwierdzenie zdania egzaminu i dopiero w tym zaświadczeniem udajesz się do starostwa i składasz wymagane dokumenty oraz dokonujesz opłaty.

Ad 3. "Zdobędzie"!? Masz zamiar włamać się do starostwa lub kupić fałszywy dokument?

Gdy zdasz egzamin to będziesz wiedział na ile wędek wolno Ci będzie łowić, ze szczegółami odnośnie metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zywer napisał:

Cześć! Jestem nowy, chciałem się zapytać czy można tutaj dostać różne porady od zawodowych osób w sprawie wędkarstwa? Chciałbym zadać parę pytań które mnie nurtują. Jestem początkującym i chciałbym się dowiedzieć czegoś.

1. Mianowicie, czy wie ktoś czego warto się nauczyć w tym roku na kartę wędkarską? (Typu jakie ryby wypuszczać itp) 

Drugie nurtujące mnie pytanie to, czy w każdym starostwie trzeba pisać testy na kartę wędkarską? 
Pytanie nr. 3, jeśli już się zdobędzie kartę wędkarską, na ile wędek można łowić? 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli napisałem w złym temacie lub kategorii na stronie, jestem tutaj nowy. Przepraszam za amotorstwo, liczę na pomoc. 

1 Najważniejsze to ustawa o rybactwie śródlądowym plus rozporzedzenia ministrów. Do tego Regulamin Amatorskiego połowu ryb (RAPR)

2 Teoretycznie wszędzie aby wyrobić kartę trzeba zdawać egzamin w praktyce w małych kołach nie trzeba

3 można łowić na jedną wędkę w metodach spinning i mucha lub dwie w spławiku i gruncie ( tak z grubsza)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Zywer said:

Mianowicie, czy wie ktoś czego warto się nauczyć w tym roku na kartę wędkarską? (Typu jakie ryby wypuszczać itp) 

Dostajesz pytania z dostępnej puli i nikt Ci nie powie co będzie bo to loteria. Im więcej będziesz umiał na egzamin tym mniej problemów później ;)

3 hours ago, Zywer said:

Drugie nurtujące mnie pytanie to, czy w każdym starostwie trzeba pisać testy na kartę wędkarską

Czasami można zaśpiewać ale to zależy od miejsca. Zapytaj w kole jakie opcje są dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Do tego Regulamin Amatorskiego połowu ryb (RAPR)

A to z jakiego powodu? To nie jest dokument prawnie obowiązujący, to zbiór zasad stowarzyszenia, które obowiązują wyłącznie w PZW. Od roku to nawet trudno ten dokument nazwać regulaminem połowu. 

Za to ustawa o ochronie przyrody, prawo wodne, ustawa o ochronie środowiska lub o lasach już jak najbardziej są dokumentami państwowymi i obowiązującymi. O tym jednak powinien dowiedzieć się z materiałów przygotowawczych przed egzaminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Docio napisał:

A to z jakiego powodu? To nie jest dokument prawnie obowiązujący, to zbiór zasad stowarzyszenia, które obowiązują wyłącznie w PZW. Od roku to nawet trudno ten dokument nazwać regulaminem połowu. 

Za to ustawa o ochronie przyrody, prawo wodne, ustawa o ochronie środowiska lub o lasach już jak najbardziej są dokumentami państwowymi i obowiązującymi. O tym jednak powinien dowiedzieć się z materiałów przygotowawczych przed egzaminem.

Z takiego powodu, że najczęściej  egzaminy zdaje się w kole przed komisją złożoną z członków PZW i często pytają o prawa , obowiazki i kto może kontrolować. Wiem, wiem... karta to nie to samo co legitymacja PZW, zupełni inne instytucje. Ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Z takiego powodu, że najczęściej  egzaminy zdaje się w kole przed komisją złożoną z członków PZW

To rozumiem i nie przeczę ale w RAPR PZW nie ma nic o połowie, jakichkolwiek zasad połowu. Kilka punktów dotyczących nieletnich i to wszystko.

Oficjalny RAPR PZW

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...