Skocz do zawartości

Spławik normalny a odległościowy


Kuba568
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spławik odległościowy ma wbudowanie obciążenie. Albo jest one regulowane, w postaci małych talerzyków do zdejmowania albo stałe (wbudowane). Spławik odległościowy ma czasem wymienne antenki. Do tego zazwyczaj mają nieco inne kształty, bardziej opływowe pozwalające na bardzo dalekie rzuty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny to np taki? Krótki korpus, kil i antenka. Mocowany dwupunktowo przy pomocy koszulki igielitowej na kilu i przewlekania żyłki przez oczko lub rurkę w korpusie. 

Spławik odległościowy tzw waggler jest mocowany jednopunktowo za krętlik pod korpusem. Mogą być wstępnie obciążone ale nie muszą. Nisko położony środek ciężkości i długa antenka.

Niektóre modele mogą mieć kil ale to zdecydowanie niewielka grupa. Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle to widzę. Coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kuba568 napisał:

Może mi  ktoś wytłumaczyć czym różni się normalny spławik od odległościowego?

Nim coś napiszę to poproszę o zdefiniowanie, co uważasz za spławik normalny, a co za odległościowy.

Dla mnie wszystkie są normalne tylko używane w różnych technikach. Na pewno jest podział na spławiki do połowu w spokojnej wodzie i do połowu w nurcie. Kolejne podziały też istnieją ale chyba nie ma sensu rozpisywać się o podstawach, które znajdują się w każdej książce o wędkarstwie spławikowym a są to podziały ściśle związane z technikami spławikowymi.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sandacz70 napisał:

Ja w pytaniu rozumiem że umownie zwany spławik normalny to spławik inny niż odległościowy z wyłączeniem wszystkich wynalazków typu listek, żagiel i inne wynalazki. 

A mi życie i praktyka z forum podpowiada, że autorzy którzy nie potrafią wyrazić poprawnie swoich myśli mogą pisać określenia zupełnie nieadekwatne do nazw powszechnie przyjętych, tak jak i teraz się to odbywa. Według Twojego określenia, notabene mieszczącego się w tym co napisałem powyżej, łowienie odległościowe wymaga jedynie cięższego spławika a dopiero technika angielska wymaga spławika typu waggler. To, że wędkarze chętnie używają spławików waggler do połowu nawet na długość wędziska świadczy jedynie o popularności tych spławików i nieumiejętności składania zestawów.

To utwierdza mnie w słuszności mojego pytania gdyż jest kilka zasadniczych różnic w technice odległościowej a angielskiej, tak powszechnie błędnie określanych wymiennie jako tożsame, a nie mam zamiaru domyślać się "co autor miał na myśli" gdy może to napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...