Skocz do zawartości

Porada dla początkującego


Jasiek Vogel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wędkuje ponad 10 lat można powiedzieć że cały czas tylko spinning kilka razy zdarzyło się na spławik . Od jakiegoś czasu chciałem spróbować czegoś nowego pomyślałem o metodzie gruntowej . Chciałbym połowić jakieś brzany z gruntu sandacze na trupka szczupaki na żywca . I tutaj mam pytanie czy mógłby ktoś polecić mi jakąś wędkę do 150 zł abym mógł łowić z gruntu przykładowo brzany i sandacze ? Od razu mówię nie jestem jakimś profesjonalnym wędkarzem nie potrzebuje niewiadomo jakiego sprzętu gdyż będę się dopiero uczył ale mimo wszystko chciałbym mieć już solidnego kija aby móc łowić bez problemowo. Jest masa sklepów ale nie chcę kupować na ślepo czy po gwiazdkach która wędka ma 5 gwiazdek . Proszę o opinie doświadczonych wędkarzy i przede  wszystkimi o wyrozumiałość . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wartburg napisał:

Inaczej szuka sie brzan na Sanie a inaczej na środkowej Wiśle.

O właśnie. Czytałem post autora kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy, i cały czas mi czegoś brakowało, co uniemożliwiało mi jakąkolwiek podpowiedź.

Jakub, jak na 10-cio letnią praktykę to w ogóle nic nie napisałeś w jakich warunkach to wędzisko ma pracować i pod jakim obciążeniem. Jedno co mogę ogólnie doradzić to jednak nie karpiówka a raczej jakieś wędzisko typu float.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Docio napisał:

O właśnie. Czytałem post autora kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy, i cały czas mi czegoś brakowało, co uniemożliwiało mi jakąkolwiek podpowiedź.

Jakub, jak na 10-cio letnią praktykę to w ogóle nic nie napisałeś w jakich warunkach to wędzisko ma pracować i pod jakim obciążeniem. Jedno co mogę ogólnie doradzić to jednak nie karpiówka a raczej jakieś wędzisko typu float.

Jeśli chodzi o brzany to stoją w dość płytkiej wodzie . 2-3 metry woda spokojna bardzo delikatny nurt . Natomiast sandacze 3-5 metra też spokojna woda i na innym zbiorniku Sieniawa i Solina to tam już jest ponad 10m . Co do obciążenia to nie wiem pod jakim łowić na takich głębokościach nie znam się . Także może ustalmy że głębokość w jakieś będę łowił to do 10 metrów . Jeśli chodzi o spining używam takiego kija  Abu Garcia Devil Spinning 15-40 g 137 cm - 274 cm może tym łowić z gruntu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spokojnej wodzie głębokość ma drugorzędne znaczenie a i przynęty będą tak duże, że o przechwytywaniu w locie przez drobnicę mowy być nie może.

Moim zdaniem float z cw ok 40 g długość 360 cm powinno wyczerpać Twoje wymagania. Przynęty nie będą ciężkie a obciążenie nie powinno przekroczyć 20 g, czyli wędzisko np F.CAMR364.

Jeśli jednak, tak z rozpędu, chciałbyś zacząć stawiać (pod spławik) żywczyka lub trupka słuszniejszych rozmiarów (tak 10-15 cm), to zdecydowanie polecam coś mocniejszego lecz również w standardowej długości, np F.CAFO36.

Pamiętać musisz o akcesoriach do gruntówki, bo to nie feeder i nie mają te wędziska własnych wskaźników. Nie jest to jednak problem i idąc śladem budżetowym ograniczyłbym się do tego w ilości 2-3 szt. Przy połowach nocnych świetlik mniej drażni i łatwiej odróżnić prawdziwe branie od przypadkowego zahaczenia żyłki przez przepływającą rybę a mocowanie świetlika najprostsze o takie.

To wszystko przykłady w żaden sposób nie obligujące Cię do tych konkretnych modeli. Potraktuj je jako punkt wyjściowy i wyszukaj podobne według swoich preferencji. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Docio napisał:

Przy spokojnej wodzie głębokość ma drugorzędne znaczenie a i przynęty będą tak duże, że o przechwytywaniu w locie przez drobnicę mowy być nie może.

Moim zdaniem float z cw ok 40 g długość 360 cm powinno wyczerpać Twoje wymagania. Przynęty nie będą ciężkie a obciążenie nie powinno przekroczyć 20 g, czyli wędzisko np F.CAMR364.

Jeśli jednak, tak z rozpędu, chciałbyś zacząć stawiać (pod spławik) żywczyka lub trupka słuszniejszych rozmiarów (tak 10-15 cm), to zdecydowanie polecam coś mocniejszego lecz również w standardowej długości, np F.CAFO36.

Pamiętać musisz o akcesoriach do gruntówki, bo to nie feeder i nie mają te wędziska własnych wskaźników. Nie jest to jednak problem i idąc śladem budżetowym ograniczyłbym się do tego w ilości 2-3 szt. Przy połowach nocnych świetlik mniej drażni i łatwiej odróżnić prawdziwe branie od przypadkowego zahaczenia żyłki przez przepływającą rybę a mocowanie świetlika najprostsze o takie.

To wszystko przykłady w żaden sposób nie obligujące Cię do tych konkretnych modeli. Potraktuj je jako punkt wyjściowy i wyszukaj podobne według swoich preferencji. :) 

Czyli z karpiowkami dać sobie spokój ? Te wędziska które Pan mi pokazał mogę używać to łapania na żywca trupka jak i również brzany z gruntu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z karpiówkami nie musisz dawać sobie spokoju. Wędziska te są zdecydowanie sztywniejsze i naprawdę trudno znaleźć jakieś o krzywej ugięcia mniejszej niż 2 lb a to w wielkim uproszczeniu odpowiada cw 30-70 g. Takie wędzisko odpowiada drugiemu linkowanemu jednak pod większe żywce lub trupki a to zdecydowanie wyklucza brzany. Dla brzan takie wędzisko może być zdecydowanie zbyt sztywne co spowoduje naprawdę ciężki i trudny hol oraz kilka innych komplikacji. Gdy wędzisko nie wspomaga zestawu przy nagłych odjazdach jakie lubi robić brzana, to żyłki w zestawie muszą być zdecydowanie mocniejsze.

Na dalszą część pytania nie odpowiem, bo to by było powielenie tego co już napisałem. Czytaj uważnie ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Docio napisał:

Z karpiówkami nie musisz dawać sobie spokoju. Wędziska te są zdecydowanie sztywniejsze i naprawdę trudno znaleźć jakieś o krzywej ugięcia mniejszej niż 2 lb a to w wielkim uproszczeniu odpowiada cw 30-70 g. Takie wędzisko odpowiada drugiemu linkowanemu jednak pod większe żywce lub trupki a to zdecydowanie wyklucza brzany. Dla brzan takie wędzisko może być zdecydowanie zbyt sztywne co spowoduje naprawdę ciężki i trudny hol oraz kilka innych komplikacji. Gdy wędzisko nie wspomaga zestawu przy nagłych odjazdach jakie lubi robić brzana, to żyłki w zestawie muszą być zdecydowanie mocniejsze.

Na dalszą część pytania nie odpowiem, bo to by było powielenie tego co już napisałem. Czytaj uważnie ze zrozumieniem.

Popytam też po prostu w sklepach w mojej okolicy chociaż wolałem usłyszeć opinie innego wędkarza bo wiadomo jak to w sklepach zobaczą młodego gówniarza który nie ma pojęcia o temacie to wciśnie co bądź byle sprzedać. Bardzo mi Pan pomógł .  Dziękuję i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem pogodzić wymagania i nadal wędzisko z cw 40 g będzie, moim zdaniem, najodpowiedniejsze. Na grunt obciążenie 10 g może być za mało przy małym nurcie. 20 g powinno wystarczyć. Standardowo dla brzany łowionej na spławik, czy to na przepływankę, czy przystawkę, stosuje się wędziska z cw 5-30 g lub 10-40 g. Żyłki dobrane odpowiednio do warunków i zestawu a wędzisko zdecydowanie pomaga przy nagłych odjazdach. Sztywne wędzisko (większe cw), nie pomoże i żyłki muszą być grubsze a to wpływa na prezentację przynęty.

Brzana to waleczna ryba i wykorzysta każdy błąd wędkarza. Od tego właśnie powinieneś zacząć przygotowywać się do połowu brzany. Gdzie i jak żeruje oraz czym się odżywia a nie od szukania wędziska, gdyż może okazać się, że w 
Twoich warunkach, które opisałeś dość pobieżnie jak na grunt, połów gruntowy może okazać się niemożliwy standardowym sprzętem.

A brzany łowi się tak... Autor - Spławik66

 

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...