Skocz do zawartości

Pielęgnacja i konserwacja wędki


Wędkarz Niedzielny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Zabierzmy nasze Panie do spa! Każda będzie zadowolona i na pewno nam się odwdzięczy w nasz ulubiony sposób :Obraz:
Chciałbym zaprosić Was na mój nowy film o pielęgnacji naszych najukochańszych... wędek!
Zachęcam do oglądania, zostawienia komentarza i łapki w górę :) subik też nie zaszkodzi.
Wodom Cześć!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie jak mycie ale to smarowanie "wynalazkami" korkowego dolnika według mnie całkiem niepraktyczny pomysł. Widziałem już dolniki malowane i cudowane na różne sposoby. Korek musi oddychać inaczej po zamoknięciu będzie się psuł. Zamoknięcie wędki raczej nieuniknione i zdarza się dość często. Jest wielu producentów wędzisk ale żaden takich rzeczy nie robi i są ku temu powody.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ryukon1975 napisał:

Mycie jak mycie ale to smarowanie "wynalazkami" korkowego dolnika według mnie całkiem niepraktyczny pomysł. Widziałem już dolniki malowane i cudowane na różne sposoby. Korek musi oddychać inaczej po zamoknięciu będzie się psuł. Zamoknięcie wędki raczej nieuniknione i zdarza się dość często. Jest wielu producentów wędzisk ale żaden takich rzeczy nie robi i są ku temu powody.

Cześć.

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Stearyna ze świeczki nie pokrywa korka jak folia. Proces jest bardziej zbliżony do olejowania lub woskowania i zabezpiecza korek (z resztą każde drewno) przed wilgocią. A wilgoć jest największym wrogiem naszego korka. Co więcej warstwa jest cienka, a dzięki podgrzaniu równomiernie rozprowadzona na powierzchni. Będzie się więc z czasem wycierała. Dlatego proces należy co jakiś czas powtarzać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wędkarz Niedzielny napisał:

A wilgoć jest największym wrogiem naszego korka

Gdyby wilgoć była wrogiem korka to ten materiał nie miałby prawa istnienia w wędkarstwie. Oczywiście rozumiem że korek może ulec uszkodzeniu przy długotrwałym kontakcie z wodą. Może się to stać przy jakimś ogromnym zaniedbaniu a nie w normalnych warunkach wędkowania, wędka która leży na podpórkach czasem nawet kilka dób w deszczu ,mgle itp. nie zostanie uszkodzona. Sprawa bardziej drażliwa to fakt co jest korkiem. W drogich wędkach korek można spotkać. W tańszych to tylko półprodukt nawet do niego niepodobny. Dlatego czasem warto wybrać kij w którym użyto pianki EVA. Znacznie bardziej praktyczna i trwała.

Oczywiście to tylko moje zdanie każdy ma prawo do własnego wyboru i postępowania z swoim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ryukon1975 napisał:

Oczywiście to tylko moje zdanie każdy ma prawo do własnego wyboru i postępowania z swoim sprzętem.

I to podejście do konserwacji najlepiej mi się podoba. Osobiście nie mam problemu ze sprzętem, a konkretnie jego czystością, gdyż wszystkie problemy rozwiązują dwie szmatki, małe ręczniczki. Jeden wilgotny na wszelkie zabrudzenia rąk po wyhaczeniu ryby lub po nabijaniu koszyczka ewentualnie po lepieniu kul. Wygoda, nie muszę schylać się każdorazowo do wody. Suchy natomiast służy do wytarcia do sucha już czystych rąk.

Co do świeczek, to mam mieszane uczucia. Bez rozpisywania, jeśli producenci różnych rzeczy z korka tego nie robią to na pewno mają ku temu powody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ryukon1975 napisał:

Gdyby wilgoć była wrogiem korka to ten materiał nie miałby prawa istnienia w wędkarstwie. Oczywiście rozumiem że korek może ulec uszkodzeniu przy długotrwałym kontakcie z wodą. Może się to stać przy jakimś ogromnym zaniedbaniu a nie w normalnych warunkach wędkowania, wędka która leży na podpórkach czasem nawet kilka dób w deszczu ,mgle itp. nie zostanie uszkodzona. Sprawa bardziej drażliwa to fakt co jest korkiem. W drogich wędkach korek można spotkać. W tańszych to tylko półprodukt nawet do niego niepodobny. Dlatego czasem warto wybrać kij w którym użyto pianki EVA. Znacznie bardziej praktyczna i trwała.

Oczywiście to tylko moje zdanie każdy ma prawo do własnego wyboru i postępowania z swoim sprzętem.

Witam,

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że żadna rękojeść nie jest zbudowana z "surowego" korka. Gdyby tak było to faktycznie teoria o "bezsensowności istnienia korka w wędkarstwie" mogłaby być prawdziwa. Materiał ten zawsze jest impregnowany, a tenże nie jest wieczny, dlatego warto go odświeżyć po jakimś czasie.

W tańszych wedkach również jest stosowany korek, ale zazwyczaj "mielony", niemniej jest to taki sam materiał jak przy kijach droższych.

Zwracam jednak uwagę, że do celu odświeżenia impregnatu istnieją na rynku dedykowane środki. Osobiście zalecam ich stosowanie, zwłaszcza w wędziskach kilkuletnich. A można to nawet uznać za konieczność. Moja propozycja jest metodą alternatywną dla środków dostępnych na rynku, przy czym tańsza, a podobnie skuteczna.

Zgadzam się z faktem, że każdy może robić ze swoim sprzętem co chce, niemniej ja będę zachęcał do dbania i konserwacji. Po pierwsze ze względów czysto ekonomicznych, a po drugie utylizacja materiałów, z jakich wykonane są wędki, jest skrajnie nieekologiczna. Toteż zachęcam do przemyślenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2022 o 21:47, Wędkarz Niedzielny napisał:

a po drugie utylizacja materiałów, z jakich wykonane są wędki, jest skrajnie nieekologiczna. Toteż zachęcam do przemyślenia.

Bambus w stanie niezdatnym do łowienia przynajmniej dało się wykorzystać jako paliki do pomidorów czy po połupaniu na antenki do spławików.
Czysta ekologia i o zgrozo da się tym skutecznie łowię do dziś :P
Tylko marketingowcy cudownie wmówili szerokiej rzeszy wędkarzy postęp.
PS korka nie zabezpieczam nieudolne próby wiele lat temu okazały sie strzałem w kolano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...