Skocz do zawartości

Druga wędka dla amatora.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post na forum, ale trochę już poczytałem i jak zawsze przy natłoku informacji przychodzi lekki mętlik w głowie. Chciałbym zakupić drugą wędkę do metody odległosciowej, swoją przygodę z wędkarstwem dopiero zaczynam, więc każda porada będzie na wagę złota.

Kupiłem kiedyś jaxona tele trip arcadia 3,6m 10-30, potrzebowałem małej wędki do splawika i ta wydała mi się optymalna.

Kołowrotek Mikado INTRO RUNNER 3004 RD

próbowałem ostatnio łowic na większych dystansach waglerami do 8+2 i efekt nie był zadowalający.

Żyłka 0,20 xps match sinking  trabucco

 

Myślałem o dokupieniu drugiej wędki typowo odległościowej, zaciekawiła mnie:

Wędka Jaxon Firebird Tele Match 5-12 g 92 cm - 420 cm

Robinson Bluebird Match 4,20m cw 5-24g

Lub

Wędka Mikado Nihonto Mimi Float 5-25 g 74 cm - 420 cm

Pasowałaby mi do pokrowca (100cm), jednak zagłębiając się w temat znalazłem dużo opinii polecających do odgległościówki wędkę składaną, co niestety wiąże się z większym kosztem i dodatkową wymianą pokrowca. Czy różnica między teleskopem, a 3 częściową jest aż taka duża?

Jeżeli tak polecicie jakąś wędkę 420 w granicach 150-200zl w rozmiarze transportowym do 130cm? A może teleskopy wymienione wyżej też się nadadzą?

Do wędki kołowrotek, znalazłem takie, nadaja się?

Kołowrotek Okuma Carbonite V2 Match CBV-40MFD 6.2:1

Kołowrotek Mistrall Agus RD30 5.5:1

Kołowrotek York MATCH-X 6.2:1

KOŁOWROTEK MIKADO APERIO 6007 FD MATCH.

Powinny mieć przełożenie powyżej 5:1 i  płytką szpule? Nie do końca rozumiem jaką wielkość szpuli wybrać. Wydaje mi się, że nie potrzebowałbym więcej niż 150m 0,16, a im płytsza szpula tym mniejszy opór żyłki? 

Przy moim starym kołowrotku gdzie szpula jest w miarę głęboka żyłka zaczęła się delikatnie zaczepiać o kołowrotek co powodowało problem z wyrzutem, wcześniej się to nie pojawiało, wina zniszczonej żyłki lub jej zbyt małej ilości? Miał ktoś podobnie?

 

Do nowej wędki żyłka tonąca 0,16 z przyponem 0,14.

Wyczytałem, że cieńsze dalej lecą. Tutaj trochę mam mętlik w głowie jedni piszą że musi być cieńka by dalej rzucać i odchudzonym zestawem o wiele lepiej im się łowi, drudzy żyłka 0,20-0,25, bo może wlecieć gruba ryba. Jakiś złoty środek? Co stosujecie i dlaczego?

A przypon mniejszy o 0,02 wystarczy? Zestaw nie bedzie zbyt delikatny?

Do tej pory łowiłem na wagglery 3+2 do 8+2 (chciałem być sprytny,  by każdy miał 2g na żyłce i nie trzeba było zmieniać po wymianie splawika :P ) plus zwykle splawiczki od 2-3,5g.  Wyczytałem,  że do dużego gruntu używa się sliderów, mógłby ktoś zahaczyć temat i krótko opisać kiedy stosuje waglery, a kiedy slidery? 

 

Za wszelkie rady, opinie i podzielenie sie wlasnym doswiadczeniem z góry dziękuję i zapraszam do dyskusji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za materiały, poczytane :D. Parę swoich błędów wyhaczyłem.

Prawdopodobnie wybiorę:

Wędka Jaxon Eclatis 420 cm 5-20

+

Kołowrotek Okuma Carbonite V2 Match CBV-40MRSDH 6.2:1

Żyłka Mikado Tsubame Match 0.16 + przypon 0,14

Chciałbym sprawdzić różnicę między teleskopem i składaną, więc wybór padł na 3 częściową. Wydaje mi się, że to będzie dobry zestaw. Używał ktoś tej wędki i jest chętny podzielić się opinią? 

Strasznie podobają mi się splawiki z cieniutką antenką, znalazłem duzo opinii polecających tę markę, więc dodatkowo w koszyku spławiki Cralusso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zwykły michał napisał:

Cieniutka antenka czyli z włókna węglowego? Mają ujemny minus bo mniej się nadają do cięższych przynęt jak kukurydza ze względu na czułość trzeba często poprawiać wyważenie. 

Tak, właśnie z włókna węglowego. Czyli jak rozumiem na cięższych przynętach lepiej pozostać na zwykłych lekko grubszych antenkach?

A ogólnie polecasz takie spławiki zwykły michale, czy może masz jakieś ulubione godne polecenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie spławiki są świetne ale mają swoje ograniczenia i warto o tym wiedzieć. Antenka jest bardzo czuła a czerwony robak albo kukurydza swoje waży, każda inaczej i czasami trzeba od nowa wyważać zestaw. Nic strasznego :)

Antenka węglowa albo pomalowana w paski z poliwęglanu. Bardzo dobrze widać kiedy ryba przytapia albo podnosi przynętę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tamaryndowiec napisał:

Tak, właśnie z włókna węglowego. Czyli jak rozumiem na cięższych przynętach lepiej pozostać na zwykłych lekko grubszych antenkach?

Niekoniecznie. Zasadniczo zgadzam się z Michałem o ile łowi się z toni i trzeba liczyć obciążenie wraz z przynętą. Jeśli jednak z premedytacją kładzie się przynętę na gruncie, to najczęściej (jak mawia Spławik66), jak tylko ryba pomyśli o braniu to spławik już je wskazuje. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...