Skocz do zawartości

Jaka wędka na karpia i nie tylko?


Daniello92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję powiększyć swój zestaw wędkarski, o wędkę do połowu karpi, leszczy, karasi czy płotek. Łowić będę z brzegu na wodach płynących jak i stojących. Metodą połowu będzie spławik i grunt, nie wiem czy da się pójść na taki kompromis. Jeśli nie to jakie wędzisko na spławik a jakie na grunt. Również potrzebuje jakiegoś kołowrotka. Głownie łowie na spinning wiec na innym sprzęcie się nie znam. Budżet jaki mogę przeznaczyć na sama wędkę to 180-220zł, na kołowrotek 150-180zł. Proszę Was o rady.

Z góry Dziękuje i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, każdemu według potrzeb. Mnie się wydawało, że na karpie używa się duzych, ciężkich wędzisk (karpiówek), jak to na duże, silne ryby. Z kolei przeciętnie łowione płotki raczej do wielgasów nie należą, więc na te rybki raczej sprzęt delikatny (spławik). No, ale to już zależy od wędkarza. Najlepiej będzie, jak autor tematu napisze o rozmiarach tych ryb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

feederki sa to uniwersalne wedki tylko kurde za te piniazki co tutaj pan chce kupic sobie wedke to tylko ladnie wyglada w reku.

Wada tych wedek za te piniadze jest zle ustawienie przelotek co powoduje ze czesto przy rzucie lub zwijaniu zylka zawija sie na czybku lub owija sie wokol przelotek. Nie wiem jak to wyglada z plecionkami ale jezeli chcesz zamontowac tam zylke to odradzam (tym bardziej ze to nie moze byc za gruba zylka ze wzgledu na to jakie ryby chcesz lowic a mianowicie plotki).

A co do kołowrotke to wlacz allegro albo idz do sklepu wedkarskiego :D Patrz na firme okuma ktora oferuje kołowrotki w dobrej cenie z gwarancja na 5 lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woldi, feeder na karpie - jak najbardziej. Leszcze, karasie - też spoko. No ale bez przesady. Feedery to duże wędziska na denne ryby, a jak wiadomo najczęściej, tylko podkreślam NAJCZĘŚCIEJ, denne ryby to okazy. Wcale nie twierdze, że łowienie płotek feederem będzie niemożliwe, ale specjalne nastawianie się na płotki z feederem, to tak jak odkuwanie betonu młotem pneumatycznym, albo malowanie obrazu wałkiem do ścian. Chyba, że te "płotki", to takie po 40cm :rolleyes:

Dobra, już się nie czepiam ;) . Niech autor podejmie decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra. Owszem, feeder jest metodą do łowienia ryb z dna, ale te płotki po 40 cm to przesada. Wielokrotnie nastawiałem się na płotki z feederem i udawało mi się wyciągnąć kilkanaście sztuk w ciągu 2 godzin. Moim zdaniem, feeder jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod wędkarskich, ponieważ jednym kijem można śmiało obsłużyć małe płotki czy uklejki oraz duże leszcze, karasie czy karpie. Wielokrotnie widziałem, jak chłopaki na rzekach łowiąc leszczyki wyciągali piękne brzany. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, każdy z Was ma poniekąd rację. Można łowić feederem i piękne karpie i drobne płotki. Kwestia dobrania sprzętu. Autor tematu konkretnie określił, że oczekuje porady odnośnie wędki do łowienia z gruntu jak i na spławik. Jak już wcześniej gdzieś ustaliliśmy feederem od biedy da się połowić na spławik.

Proponuję przejrzeć te propozycje. Co do kołowrotków podzielam opinię Liszka o Okumie. Chociaż na dzień dzisiejszy już wiele innych firm oferuje 5 letnią gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy picker nie będzie zbyt delikatny na karpie?

Właśnie też się tego obawiam. Można to zniwelować odpowiednią długością i c.w. w górnych granicach określających pickera. ale obstawałbym raczej przy feederze o c.w. do 120g.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowiłem drobne, "żywcowe" płotki na feeder. Kwestia dobrania odpowiedniej szczytówki.

Może powinniśmy się zabrać na tym forum i wydać swoje własne wędzisko, takie dobre na wszystko? ;)

I co będziemy z górą kasy robić? Przepić się nie da :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

czesc

wędka na karpika... ja zdecydowanie preferuję Kongera do tego kołowrotek z wolnym biegiem też oczywiście kongera( przyzwyczaiłem sie do firmy i kasy którą na nie trzeba wydać:)) jeśli chodzi o pozostałe nazwijmy to mniejsze rybki to używam feederków bo w zależności od założonej końcówki fajnie czuc rybę którą sie prowadzi... Dlatego proponuje na karpia zakup karpiówki z kołowrotkiem z wolnym biegiem konger za komplet by ciebie wyniósł około 180 zł feeder troche tańszy ( pisze tylko o kongerze bo tylko to posiadam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...