Skocz do zawartości

Kołowrotek do spinningu max. 200zł


olko11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że takich tematów było dużo,lecz nie mogę sobie poradzi ,iż jestem początkujący.Mam problem jaki kołowrotek wybrać do wędki Carbomaxx Konger 270/35,Mieszkam niedaleko Wisły więc tam będę łowił. Proszę o pom

oc. Planuje wydać na kołowrotek około 90zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzisko to jedno a ryby, na które chcesz zapolować, to zupełnie co innego.

Samo wędzisko jest krótkie, mocne i sztywne, czyli zupełnie jak do połowu szczupaka z łodzi za pomocą przynęt średniej ciężkości. Ty jednak piszesz, że masz w pobliżu Wisłę a to jak dla mnie wędzisko powinno mieć co najmniej pół metra więcej.

Jaki kołowrotek? Ciężkie wędzisko, rzeka i przynęty 10-20g to dość spore obciążenie dla kołowrotka, który będzie się ciągle kręcił. Żyłka odpowiednia dla przynęt to 0,22 - 0,25, gdyż trzeba wziąść pod uwagę zaczepy w rzece, wszelkie zatopione konary i gruzowiska. Trzeba też uwzględnić wielkość ryb, bo jeśli są w rejonie duże, to zapewne któraś się skusi i niekoniecznie musi to być szczupak. Równie dobrze może uderzyć boleń, kleń, czy kilogramowy jaź i po zacięciu trzeba je przytrzymać aby nie spłynęły do swojej kryjówki, która jest przyozdobiona wszelkimi przynętami wiązanymi do zbyt cienkich żyłek.

Osobiście, na podstawie powyższej analizy, szukałbym kołowrotka metalowego o wielkości 300. Jednak kwota jaką podałeś niestety nie rokuje szansy na taki zakup. Samej marki nie jestem w stanie podać, gdyż na wybór ma wpływ tyle czynników, że jest to po prostu niemożliwe. Charakterystyka danego kołowrotka dla jednego to plusy, dla drugiego minusy a upodobania i sentyment tworzą kolejne bariery nie do przeskoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nie do 100zł to jaki kołowrotek polecacie powiedzmy w granicach do 200zł?

Sam wytypowałem parę modeli i proszę o pomoc który z nich nadaje się dla mnie najlepiej.

* Jaxon Bravo BT 400

*Cormoran Bull Fighter 3SF 200

*Cormoran Bull Fighter 3SF 400

*Shimano Alivio 3000SRC

Wiem że nie poszaleje tym sprzętem lecz na początek do nauki któryś się zda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzisko które ma 270 cm jest krótkie? :o Ja nie zabrałbym takiego kija na łódkę...

Jako dwuręczny spinning szczupakowy do połowu w rzece z brzegu - jest krótki. :) Upodobań, czy byś zabrał, czy nie, się nie komentuje. :) Jednak zamiast rozprawiać, czy krótkie, czy długie, może pomożesz koledze w doborze kołowrotka.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dwuręczny spinning szczupakowy do połowu w rzece z brzegu - jest krótki.

Tu się zgodzę.

Mimo wszystko z twojej wypowiedzi można wyczytać, że uważasz iż kij o długości 270 cm jest dobry na szczupaki z łódki, z czym się już nie zgodzę. Chciałbym poznać twoje zdanie na ten temat.

Wracając do tematu. Do 200 zł... :rolleyes:

Do głowy przychodzi mi tylko Catana... W rozmiarze 3000 lub 4000 powinna być okej.

Z kołowrotków z tej niższej półki miałem jeszcze Mistralla Siro Spin, ale nie wiem czy da radę pod przynętami do (powiedzmy) 30 g.

ps. Alivio sobie odpuść, moim zdaniem to nie jest kołowrotek do spinningu.

Edytowane przez szymonxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko się nie zgadza. :) Nie chodzi o każde wędzisko a o to konkretne, które wymienił autor wątku. :)

Potwierdzam iż wędzisko 270cm do połowu szczupaka jest dla mnie wędziskiem krótkim. Tak naprawdę to jeszcze trzeba odliczyć 40-50cm na rękojeść poniżej uchwytu i choć może się wydawać, że te 2 metry z hakiem jest wystarczające do polowania na szczupaki, to faktycznie manewrowanie i kontrola zaciętej ryby jest prawie żadna, i wymaga sporej otwartej przestrzeni - jak na łodzi. :)

Konieczne jest uwzględnienie cw wędziska, które do najniższych nie należy, a minimum 10g oraz masa 226g sugeruje, że to przysłowiowa "pała". Gdyby wędzisko miało cw 5-12g to zapewne bym się nie czepiał, bo i masa wynosiłaby ze 170g. Klasyfikacja wędziska byłaby inna jak i wędzisko byłoby aktywne przy przytrzymaniu ryby jak i jej holu, a także przynęty byłyby o wiele lżejsze a możliwość spokojnego prowadzenia w pół toni jak najbardziej możliwe. W tym przypadku tego nie przewiduję. Co więcej, oby nie, ale podczas połowu w Wiśle przysporzy posiadaczowi wiele problemów z ciężką przynętą nagminnie sunącą po dnie. Wisła to poważnie zawalona drewnem i kamieniami rzeka a prowadzenie przynęty przy dnie rzadko kiedy kończy się szczęśliwie. Przy dnie, gdyż na połów w nurcie jest za słabe i pozostaje rejon spokojnej wody, gdzie głębokość rzadko przekracza dwa metry. Można oczywiście zastosować wobki pływające co rozwiązałoby problem zaczepów ale nadal pozostaje kwestia przytrzymania ryby po zacięciu, bo jak pójdzie pod burtę brzegową...

Zdania nie zmieniam. Wędzisko 270cm szczupakowe o podanej charakterystyce to sztywna pała, którą manewrowanie bardziej przypomina odganianie się kijem od wilków, niż kontrolę ryby. :) Na pewno wędzisko sprawdzi się z łodzi przy połowie szczupaków ciężkimi wahadłówkami na 6-8 metrach, które normalnie nie są dostępne z brzegu. Na dwóch metrach spokojnej Wisły raczej czarno to widzę.

Nie musimy się zgadzać, miło, że wymieniliśmy własne poglądy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z wcześniej wymienionych nie da się czegoś wybrać??

Techniki prowadzenia przynęt różnią się, często zasadniczo. Inaczej prowadzi się twisterka, inaczej obrotówkę, inaczej blaszkę, a zupełnie inaczej boleniówkę - cokolwiek by to nie było. Niestety ma to wpływ na dobór kołowrotka, w którym nazwa to najmniejszy problem. Ważne jest przełożenie, jego wielkość i materiały z jakich został wykonany. Prawda jest taka, że jak nie zaliczysz ze dwóch samodzielnie, to nigdy nie będziesz wiedział jaki Ci jest potrzebny, gdyż tylko Ty będziesz wiedział jakie techniki prowadzenia Ci odpowiadają. :) Nie gniewaj się, że tak to wygląda, ale gdy okaże się, że masz efekty tylko przy bardzo szybkim prowadzeniu przynęt, to doradzenie kołowrotka z przełożeniem 4,2:1, choćby najlepszego, będzie radą nietrafną.

Jak pisałem nazwa to najmniejszy problem. O wiele lepiej dopasować kołowrotek, gdy wiadomo jakie ryby chcesz łowić i na jakie przynęty. Każdy gatunek wymaga nieco innego podejścia i w takim przypadku o wiele łatwiej o pokuszenie się na doradztwo, choć i tak jest to ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie kołowrotka do spiningu nie pomogę. Nie wędkuję tą metodą i nie znam produktów, które wymieniłeś. Ale poradzę, abyś przemyślał wszystkie rady "na zimno" i z rozwagą uczynił zakup. Sam kupując pierwszy "poważny" kołowrotek do feedera zastanawiałem się kilka miesięcy zanim wybrałem. Przejrzałem wiele katalogów i sklepów wędkarskich, wiele modeli miałem w rękach, szukałem rady u bardziej doświadczonych wędkarzy. W końcu wybrałem i już wiele lat kołowrotek mi służy, nie mam do niego żadnych uwag, nie żałuję wyboru. Tym bardziej, ze masz ograniczony budżet powinieneś wyborowi poświęcić więcej czasu, żeby później nie żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra przemyślałęm to i lepiej kupić lepszy kołowrotek. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu kołowrotka SHIMANO CATANA 4000 i CORMORAN RED MASTER 8PIF 4000 to zauważylem że przełożenie to 5,2 gdzie w kołowrotku MIKADO NEMESIS to 4,8. Wydaje mi się że to ma duże znaczenie w metodzie spinningowej, wieć który z nich lepiej wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mikado nie brał, bo mam złe doświadczenia z kręciołami tej firmy, a do tego jestem zwolennikiem odchudzania zestawu i wziąłbym o numer mniejszy i nie patrz na przełożenie, bo akurat przy połowie szczupaka ma drugorzędne znaczenie :)

P.S.

Z Catany będziesz zadowolony. Mam dwie i są fajowe ;)

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do połowu szczupaka nie potrzeba masywnego kołowrotka z dużą ilością żyłki no chyba, że chcesz łowić np. dużymi woblerami typu rapala magnum. W tym przypadku przydaje się masywniejszy i sam używałem nawet takiego wielkości 6000 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...