Skocz do zawartości

Nowicjusz prosi o poradę-wędzisko na pstrąga.


Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę krótko bo sprawa jest dwojaka. Jeśli dostęp z brzegu jest przynajmniej dobry to szukaj wegla. Jeśli jednak będziesz łowił w krzakach, a tak najczęściej przy pstrągach bywa, to niestety ale namęczysz się szukając pełnego szkła. Szkło, bo węglówki nadzyczaj łatwo niszczą się na gałęziach. Nawet nie wiesz jak szybko, co odczuli moi kumple. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymonxx zasadniczo tak i to tym bardziej mocniejszych, im prawdopodobieństwo trafienia szczupaka i troci rośnie. Jednak jeśli ktoś nastawia się na nizinne ciurki i zdecydowanie małe przynęty, to wklejanka nie jest błędem, szczególnie gdy uciąg wody nie jest powalający. Tak, kluczowy jest także uciąg, gdyż przy typowym wklejanka, nawet mocna, nie spełni oczekiwań, gdyż przynęta będzie stawiać wielki opór w wodzie.

Kumple, po kolejnym "trafionym" węglu, już kilka ładnych lat temu, dość intensywnie poszukiwali wędzisk z pełnego szkła. Nie łowili na jakiejś Syberi lecz u nas na Roztoczu lub Wkrze. Krzaki jednak wszędzie są tak samo mocne. Zaskakujące jest to, choć może nie dla wszystkich, że faktycznie najlepiej sprawdzała się Germina z lat 80-tych. Nawet w bardzo trudnych warunkach pozwala na przytrzymanie ryby i walkę choćby z krzaków wystawała jedynie szczytówka. A komfort psychiczny przy takiej sytuacji jest niezastąpiony, można skupić się na holu a nie na krzakach by nie strzelił kolejny węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w piwnicy leży sobie kijek germiny, ale w dzisiejszych czasach łowienie tak ciężkim kijkiem w pstrągowych ciurkach byłoby, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem :) tym bardziej, że pstrągowe kije węglowe nie są aż tak drogie, a z tą ich delikatnością to też deczko przesadzasz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczciwie napisałem, że to odczucia kumpli. Rozmawialiśmy o tym nie raz i nie dwa. Wiem czego szukali, wiem co dałem jednemu. A czy węglówki nie są aż tak delikatne? Sam odczułem i odczuło wielu nim nauczyli się je transportować.Każdy ma jednak niezaprzeczalne prawo do własnej opinii i zdania, i ja to szanuję. :) Nie staram się nikogo do niczego przekonać, nie handluję sprzętem ani żadnego nie reklamuję. :) Staram się jedynie podzielić tym co mi wiadomo i choć brzmi to arogancko, wiem nieco więcej niż przeciętny wedkarz. :D 

Z mojej osobistej praktyki, nigdy nie obciążę węgla więcej niż 3/4 cw jeśli potrzebuję miotnąć dalej. Jeśli jednak muszę tę granicę przekroczyć to nie ma siły aby mnie zmusić do wykorzystania mocy wędziska. Pękło Ci kiedyś wędzisko podczas zarzucania? Jak tak to wiesz o czym piszę, a o połamanych wędziskach rozmawia się częściej niż o jakichś rewelacyjnych okazjach, gdyż te muszą popracować u ludzi z rok, aby nabrać jakiejkolwiek opinii. Ktoś, kto po zakupie oświadcza, że jakiś kijek jest dobry lub zły, mówiąc delikatnie nie wie o czym mówi. O pękających szczytówkach węglowych feederów nawet nie wspominam. Już dawno przestałem je liczyć, bo szklane posiadam wszystkie, nawet te najstarsze.

Drugim bardzo ważnym weryfikatorem sprzętu są serwisy. Jak ktoś ma dostęp do ich wiedzy, to jest po prostu "Pan". Nigdy nie kupi trefnego badziewia.

Trzecim weryfikatorem jest grupa "wariatów" (w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu), którzy z czystej ciekawości kupują nowości by je testować lub są wprost sprzedawcami i lubią testować to czym handlują, by w razie potrzeby móc wiarygodnie doradzić. To tylko grupka, która niejednokrotnie i na niejednym forum została zakrzyczana przez teoretyków.

Może teraz naruszę czyjś spokój ale widziałem tu na forum wypowiedź JKarp. Jeśli to człowiek z Legionowa to serdecznie Cię pozdrawiam Januszku. :) Waszą rolą jest nakłonienie go do "zeznań", które posiada z pierwszej ręki, gdyż jest sprzedawcą-testerem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pękło Ci kiedyś wędzisko podczas zarzucania?

Nigdy i to pomimo, że sprzętu zbytnio nie szanuję i nie oszczędzam :)

O pękających szczytówkach węglowych feederów nawet nie wspominam

Ja z tym problemów nie miałem kompletnie żadnych :rolleyes:

Może teraz naruszę czyjś spokój ale widziałem tu na forum wypowiedź JKarp. Jeśli to człowiek z Legionowa to serdecznie Cię pozdrawiam Januszku. :) Waszą rolą jest nakłonienie go do "zeznań", które posiada z pierwszej ręki, gdyż jest sprzedawcą-testerem.

Teraz to poszalałeś, bo nawet w tym palce maczałem i akurat coś na ten temat wiem ;)  i właśnie dlatego tego typu testerom nie daję najmniejszej wiary no chyba, że w nieoficjalnych rozmowach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma niby wyglądać taka nieoficjalna rozmowa? :) Szepty na ucho? :D Forum jest tak bardzo nieoficjalne, jak fakt nieistnienia w nim sklepu zainteresowanego. :) Uważasz, ze ta grupa testerów-zapaleńców, wydających swoje własne pieniądze oparła swój biznes na sporadycznych poradach w necie? :D Genialne! Tylko jak ściągnąć ludzi z całej Polski do takiego sklepu? :D :D :D 

Przepraszam Woldi ale dawno już nikt mnie tak nie rozweselił. :) 

A może zamiast snuć teorie spiskowe, to może spowodować by zaufanie takich testerów wobec forum wzrosło? Może zamieszczą zdjęcia ze swoich wypraw i będzie można podejrzeć sprzęt lub wprost o niego się dopytać. Wzajemne zaufanie buduje się małymi kroczkami, nie ma sensu od razu grodzić się drutem kolczastym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie wędzisko polecacie dla nowicjusza ?  ;)

 

Ja polecam:

 

Konger World Champion Dancer 2,70m 3-14g 

Team Dragon 2,75m 3-14g

Savage Gear Parabellum 3-16g ale to drozsze 

Shimano Catana dobra klucha na pstrąga się nada w dobrej cenie 

 

To są moje propozycje i chciałem dodać ,że jeszcze wędki nie złamałem chyba że klapą od bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...