Skocz do zawartości

Rogatka na stawie jak wyczyścić?


Chaos03
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć, niedaleko domu mam staw, który od dwóch lat porasta roślina podobną do rogatki. Ryby są, bo kiedyś zarybiałem, ale zdychają nawet karasie…  i teraz mam pytanie jak usunąć tę roślinę, próbowałem tam wejść i ręcznie to usunąć, ale się nie da jest taki muł, że aż wciąga próbowałem tez grabiami, ale po paru dniach znów wraca myślałem tez nad amurami, ale wydaje mi się, że mogą umrzeć od braku tlenu, jak myślicie są jakieś metody?

Pozdrawiam Olek

F567EA50-DBA5-43AD-9E27-4ED586522E8D.jpeg

C90EDBD8-ACE8-4A31-886B-C2DAB8EAC5C6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2022 o 00:16, zwykły michał napisał:

Dlaczego uważasz, że będzie brakowało tlenu? Przecież tlen jest uwalniany w procesie fotosyntezy więc nie powinno zabraknąć.

Ktoś robił badania, u Ciebie miejscowo. :) Wyszło mu, że zbiorniki, które mocno zarastają są pod niesamowitą presją azotanów, co powoduje nadzwyczajny rozrost roślin. To nie koniec badań. Postawił ten sam wniosek a badania wody wskazały duży niedobór tlenu. Dalsze badania wykazały iż procesy gnilne obumarłych roślin, które trwają cały rok, pobierają z wody kilkukrotnie więcej tlenu niż produkują rośliny. W ekstremalnym przypadku, teoretycznego rozważania, doszedł do wniosku, że przy długotrwałych brakach tlenu może nastąpić wysyp bakterii, które do rozwoju nie potrzebują tlenu i wytworzenie siarkowodoru.

Także tylko koparka, potem badania wody i chemiczne zadbanie o nią, bo to będzie niezbędne.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt szczegółowa wiedzą na taki podręcznik :) 

Azot jest niezbędny do syntezy białek ale bez fosforu nie ma oddychania komórkowego. Z tego powodu jest czynnikiem minimum w przypadku eutrofizacji a taki proces zachodzi w stawie chaos03 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone, lecz naprawdę nie pamiętam czy coś było o fosforze, czy nie, co nie wyklucza żadnej opcji. No chyba, że opcją jest moja skleroza. :) A podręczniki były i zakładam, że nadal są bardzo dobre, choć to specjalistyczna wiedza nie dla wszystkich kierunków. Nie wiem dla jakiego konkretnie kierunku był to podręcznik ale na pewno nie dla ichtiologii. Z chęcią bym sprawdził ale biblioteka była dla mnie otwarta tylko przez miesiąc, w związku z trafieniem do innej książki,  moich opracowań z monografii ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się z tym spotkać w podręcznikach do fizjologii, biochemii albo nawet biologii dla maturzystów. Nie to jakaś tajemna wiedza ale dość szczegółowa i nie omawia się tego pod kątem eutrofizacji :)

Miałem to na zajęciach z ekologii jako nauki a nie filozofii życiowej.

Wracając do tematu to autor ma ograniczone możliwości działania. Szkoda, że nie da się jakoś prosto i ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2022 o 00:09, zwykły michał napisał:

Można się z tym spotkać w podręcznikach do fizjologii, biochemii albo nawet biologii dla maturzystów. Nie to jakaś tajemna wiedza ale dość szczegółowa i nie omawia się tego pod kątem eutrofizacji :)

Miałem to na zajęciach z ekologii jako nauki a nie filozofii życiowej.

Wracając do tematu to autor ma ograniczone możliwości działania. Szkoda, że nie da się jakoś prosto i ekonomicznie.

Niestety nie mam zamiaru bawić się w żadne badania oraz koparki nie opłaci mi się to i aż tak mi na tym stawie nie zależy będzie trzeba się po prostu pogodzić z tym ze staw będzie umierał…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koparka to niestety ogromny koszt. Jeżeli nie wybierzesz wszysktiego z korzeniami i osadem dalej będzie rosło. Może jest jakaś alternatywa i warto sprawdzić na jakimś innym forum gdzie będą ludzie bardziej obeznani?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...