Skocz do zawartości

Porównanie kołowrotków


Piotr Sałek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Jestem nowy na Forum i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat konkretnych kołowrotków. Mają służyć do średniego feedera i na karpia na niedużych zbiornikach (bez wywózek czy "kilometrowych" wyrzutów. ;-) Chciałbym, żeby to trochę posłużyło :-) Mam na oku takie kręcioły:

Daiwa Emcast BR LT 4000-C

Daiwa Emcast BR LT 3000 

Shimano Baitrunner DL 4000FB

Daiwa Black Widow BR 3500A (nie ma zapasowej szpuli)

Shimano Baitrunner DL 2500 FB

Shimano Baitrunner X-Aero 4000 FB

Może ktoś z Was ma i może polecić albo kategorycznie odradzić? 

Z góry dziękuję za opinie!

Połamania kija :-)

 

edytowałem posta: ostatni kołowrotek miał być Baitrunner X-Aero (trochę poza budżetem ale moooże... ;-)

 

 

 

 

Edytowane przez Piotr Sałek
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla siebie kupiłbym Shimano w rozmiarze 4000, podwójna korbka to tylko dla wygody. Użytkuje od kilku sezonów i nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania ani kultury pracy.

Edytowane przez zwykły michał
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przez większość czasu będziesz  używał go do feedera to zrezygnowalbym z wolnego biegu. Poszukałbym kołowrotka z Quick Dragiem, co w sytuacji gdy będziesz używał go do karpiówki posłuży za wolny bieg bo w ułamku sekundy jesteś wstanie przekręcić przedni hamulec z betonu na swobodne wyciąganie żyłki. Warto zaznaczyć ze te z wolnym biegiem zazwyczaj są cięższe i zdarzają się ze ten sam model posiada inne łożyska, tak ma np. Daiwa w niektórych modelach. Napisz jakie masz wędzisko i do jakiej kwoty szukasz sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę szkoda, że posty muszą zostać zatwierdzone przez Moderatora i trwa to tak długo... :-( 

Trochę poczytałem i porównałem i skłaniam się do Baitrunnera DL 4000 FB albo DAIWA EMCAST BR LT 4000-C. Daiwa jest sporo lżejsza, ma tyle samo łożysk kulkowych i mocniejszy hamulec. Ale co z trwałością? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sałek napisał:

trochę szkoda, że posty muszą zostać zatwierdzone przez Moderatora i trwa to tak długo... :-( 

Niestety ale jest to powodowane aktywnością miłośników diety karasi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Piotr Sałek said:

Ale co z trwałością? 

W jaki sposób rozumiesz trwałość kołowrotka którego szukasz?

Chcesz łowić w niewielkim zbiorniku czyli dużo zwijać nie będzie i ogromną większość czasu spędzi na podpórkach. Ciężko będzie żeby się zepsuł przy takim użytkowaniu ;)

Gdybym wybierał to zwrócił bym uwagę na wielkość, przełożenie, moc hamulca i to zwyczajnie odpowiada mi wygląd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Piotr Sałek napisał:

Ale co z trwałością? 

Wymieniłeś listę kołowrotków bardzo małych jeśli chodzi o metodę gruntową i o dużym przełożeniu. Chcesz ich użyć do ciężkiej gruntówki więc na trwałość nie licz. Poszukaj kołowrotka większego i o znacznie mniejszym przełożeniu.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, zwykły michał napisał:

Przełożenie 4.8:1 to obecnie standard w kołowrotkach karpiowych.

Michał ja cię szanuje ale jednak takiej mh pomyłki sie nie spodziewałem poważne kołowrotki karpiowe maja przełożenia rzędu 1:4,0 do 1:4,5 odbiega od tego niestety okuma dlatego się na nią nie zdecydowałem. Kołowrotki z wyższym przełożeniem nadają się do łowienia karpi ale w specyficzny sposób np. kula wodna, metoda ale z lekkimi podajnikami.

W dniu 24.11.2022 o 15:04, Piotr Sałek napisał:

mają służyć do średniego feedera i na karpia na niedużych zbiornikach

Ale co oznacza średni feeder?  Ale zakładając wędzisko 3-4 metry i cw 50-100 coś mniejszego   cosik większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikolaj łódzki napisał:

Ale co oznacza średni feeder?

Dokładnie to co autor wchłonął od "znafców z YouTuba", czyli nie ma pojęcia. Wybór kołowrotków iście też od nich a z czytaniem naszego forum to czysta ściema, bo wielokrotnie były opisane parametry kołowrotka gruntowego. Na YT jednak niezmiernie rzadko można spotkać tę nazwę ale "znafcy" preferują kołowrotki do feedera lub method feeder z przełożeniem 5.2:1.

Jak dla mnie osobnik stracony przez reklamy i szkoda czasu, chyba że wykaże się silną wolą, zapomni co usłyszał w mediach i naprawdę poczyta forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu więc bierzcie śmiało kołowrotki gruntowe z przełożeniem dm. W handlówce tak, ale zawsze można wybrać dobrze. Karpie po 20kg i kołowrotek 1 kg z zapasem żyłki 800 m czy to co wyżej? Kołowrotek marności 2500?

 

 

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2022 o 15:04, Piotr Sałek napisał:

Cześć! 

Jestem nowy na Forum i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat konkretnych kołowrotków. Mają służyć do średniego feedera i na karpia na niedużych zbiornikach (bez wywózek czy "kilometrowych" wyrzutów. ;-) Chciałbym, żeby to trochę posłużyło :-) Mam na oku takie kręcioły:

Daiwa Emcast BR LT 4000-C

Daiwa Emcast BR LT 3000 

Shimano Baitrunner DL 4000FB

Daiwa Black Widow BR 3500A (nie ma zapasowej szpuli)

Shimano Baitrunner DL 2500 FB

Shimano Baitrunner X-Aero 4000 FB

Może ktoś z Was ma i może polecić albo kategorycznie odradzić? 

Z góry dziękuję za opinie!

Połamania kija :-)

 

edytowałem posta: ostatni kołowrotek miał być Baitrunner X-Aero (trochę poza budżetem ale moooże... ;-)

 

 

 

 

To ja tak trochę wywrotowo.

Łowię karpie feederami do 120 g, niby mocnymi, ale i tak nie wykorzystuję ich możliwości, bo żyłka licha (0.26 - 0.28 mm). Podpinam do nich kołowrotki rozmiaru 2000 o przełożeniu 5.1. Nie potrzebuję rzucać po 50> metrów. Nie łowię ryb wybitnych, bo metra nie udało mi się przekroczyć. Nie przypominam sobie, żeby jakaś z nich wyciągnęła mi więcej niż 40 m. linki, więc nie potrzebuję 800 metrowego zapasu żyłki. Holuję wędziskiem, więc co najwyżej hamulec dostaje po zaworach. W sumie to 100m wystarcza. Kołowrotek tani, ale konstrukcję ma wytrzymałą.

Nie twierdzę, że to jest odpowiednia droga. Ale taki zestaw (tam gdzie i jak łowię) w zupełności wystarcza. 

Jak dużych ryb się spodziewasz? Jak trudne technicznie jest łowisko? Być może sprzęt rozmiaru 3000-4000 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Docio napisał:

Dokładnie to co autor wchłonął od "znafców z YouTuba", czyli nie ma pojęcia. Wybór kołowrotków iście też od nich a z czytaniem naszego forum to czysta ściema, bo wielokrotnie były opisane parametry kołowrotka gruntowego. Na YT jednak niezmiernie rzadko można spotkać tę nazwę ale "znafcy" preferują kołowrotki do feedera lub method feeder z przełożeniem 5.2:1.

Jak dla mnie osobnik stracony przez reklamy i szkoda czasu, chyba że wykaże się silną wolą, zapomni co usłyszał w mediach i naprawdę poczyta forum.

No to mi dowaliłeś. Nie pozbieram się do końca życia. Tak na marginesie to preferuję zwracanie się do mnie bezpośrednio a nie per "on" tym bardzie nie "on debil" . Fajnie, że jesteś prawdziwym znawcą i bogiem wędkarstwa a reszta to przegrywy ale jako, że nie wnosisz nic do sprawy, daruj sobie dalsze wypowiedzi pod moim postem, bo po nich jestem jeszcze głupszy niż przed (choć trudno Ci to pewnie sobie wyobrazić)... 
Wracając do tematu: 
Zamówiłem kilka kołowrotków z listy, bo to o ich ocenę prosiłem Pomacam, pokręcę i zdecyduję. Dzięki wszystkim za przeczytanie i próby pomocy. Szczerze. 

 

@SzybkiOkoń odpisałem na tego posta z pytaniem o wędkę już dawno ale moja odpowiedź nie doczekała się aprobaty moderatora, ten system z zatwierdzeniami każdego jednego posta przed opublikowaniem jest do bani, cenzura jak w Korei Północnej ;-)

 

Temat uważam za zamknięty.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, mikolaj łódzki said:

Michał ja cię szanuje ale jednak takiej mh pomyłki sie nie spodziewałem poważne kołowrotki karpiowe maja przełożenia rzędu 1:4,0 do 1:4,5 odbiega od tego niestety okuma dlatego się na nią nie zdecydowałem. Kołowrotki z wyższym przełożeniem nadają się do łowienia karpi ale w specyficzny sposób np. kula wodna, metoda ale z lekkimi podajnikami.

Nie interesują mnie karpie w żadnej formie ale czytam sporo i takie parametry widuje dość często. Posłużę się przykładem FOX EOS 10000, pojemność 320m żyłki 0.33 mm a przełożenie zaledwie 5.5:1 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...