Skocz do zawartości

Jaką wędkę wybrać na początek?


sebaseba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem nową osobą w temacie wędkarstwa spiningowego.

Szukam swojej pierwszej wędki do tej metody, chciałbym aby była to wędka którą bedzie można złowić okonia oraz niewielkiego szczupaka.

Jeżeli chodzi o budżet to fajnie było by gdyby kij kosztował nie wiecej niż 150zł, natomiast kołowrotek do 100zł.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sebaseba napisał:

(...)Szukam swojej pierwszej wędki do tej metody, chciałbym aby była to wędka którą bedzie można złowić okonia oraz niewielkiego szczupaka.(...)

Szukaj wśród wędzisk z ciężarem wyrzutu od 3-18g do 5-25g. Poczytaj trochę Forum, ostatnio było bardzo dużo tematów w tym zakresie.

8 godzin temu, sebaseba napisał:

(...)Jeżeli chodzi o budżet to fajnie było by gdyby kij kosztował nie wiecej niż 150zł, natomiast kołowrotek do 100zł.  

Jeżeli chodzi o wędzisko, to jest szansa żebyś zmieścił się w 150. Natomiast kołowrotek do 100.- to może okazać się jednorazówka, chociaż są wyjątki.

Nie napisałeś gdzie będziesz próbował łowienia (rzeczka, rzeka, staw, jezioro), nie wiadomo też czy z brzegu, czy z łódki, więc trudno zaproponować Ci coś konkretnego. Na Twoim miejscu rozejrzałbym się wśród wędzisk Jaxona z serii Grey Stream i kołowrotków Kongera z serii Ultris Aqua lub Dragona z serii Black Rock FD500i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz łowił najprawdopodobniej z brzegu. Dlatego kij powinien mieć minimum 2,4 m do nawet 2,7 m.

Chcesz połączyć dwa trochę różne gatunki. Wędzisko powinno być szybkie, cięte i dynamiczne nie lejąca się klucha.  Wszystko w tym temacie zależy od materiału z jakiego będzie wykonane. Jednak jego ugięcie pod obydwoma gatunkami sprawdzi się jak będzie głębokie. Minimum półparabola czy już stare dobre progresywne.

Ciężar wyrzutowy powinien wynosić 25-30 g. Jeśli wybierzesz dobrze kij to przy takim cw obsłuży on w miarę swobodnie przynęty w zakresie 4-25g. Większych raczej na początku nie będziesz potrzebował.

Do zagadnienia "niewielkich szczupaków" trudno się odnieść dlatego że znaczna większość chce łowić ryby duże więc nie rozumiem. :)

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno szukałem sprzętu dla siebie i poszedłem za radą @Alexspin
Wybrałem 
Dragon Black Rock FD520i - Kołowrotek ~100 zł
DRAGON BLACK ROCK - kijek akurat w pomocji 160 zł
sklepu nie znam linki przypadkowe, nie szukałem za bardzo :)
Akurat masz takiego 2.13m w promocji za 160zł(zwykle są w cenach ~250 zł) i wygląda na to, że byś się zmieścił w budżecie, sam dla siebie kupowałem 1.98m, ale może faktycznie warto poszukać czegoś nieco dłuższego jak pisał @ryukon1975

Zestaw pięknie spasowany, kijek nie jest kluchą, jak w przypadku Jaxona Wild Horse, którego kupiłem wcześniej ;) Mi Jaxon kompletnie nie podszedł...ale to już indywidualne preferencje :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że względu na cenę nie proponowałem, bo bez promocji kijek DRAGON Black Rock to grubo ponad 200, ale w tej cenie to rewelacja. Dynamika tego kijka pozwala uzyskiwać odległości porównywalne z >240-cm 

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "promocje" to jest ich sporo. Można mierzyć znacznie wyżej. Wędziska z grudnia które kosztowały po 500-700 zł a zostały wycofane z katalogów/ofert na bieżący rok można kupić za pół ceny.

Temat ciekawy ale wiem że z góry przebije go hasło "nowość 2023". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...