Skocz do zawartości

POCZĄTKUJĄĆY SPINNING - WYBÓR PIERWSZEGO SPRZĘTU.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Tematów jest wiele, aczkolwiek żaden nie jest skonstruowany w ten sposób -

 

Łowiąc na spławik mam za sobą może 20 wypadów w życiu, jestem kompletnym amatorem. Zazwyczaj łowiąc łapię narybek, który wypuszczam spowrotem do wody, ale nie o tym.

Jako, że nie potrafię złowić nic większego na spławik, pojawiła się myśl, że spróbuję ze spinningiem.

Więc proszę kogoś o pomoc, z doborem sprzętu.

Mój budżet to 300-400 zł  (wedka + kolowrotek razem juz.) nie ukrywam, ze wolalbym kupic cos lepszego, ale uzywanego ;).

Nie wiem czy na poczatek spinningu lepiej lowic cos typu okonie czy  moze lepszym wyborem bedzie sredni zestaw bardziej uniwersalny.

Niezbyt wiem jak i co mozna zlapac na spinning, tymbardziej jaki zestaw lepiej wybrac na poczatek.

Lowic bede 50/50   rzeka / jezioro, wiec tez ciezko sie na cos zdecydowac.

 

Podsumowujac, chcialbym zaczac przygode ze spinningiem, nie jestem pazerny i w miare mozliwosci wolalbym cos mniejszego, zeby zlowic cokolwiek. Nie musi to byc od razu szczupak

Wiec zastanawiam sie czy zestaw okoniowy - jakis lekki nie bedzie dobrym wyborem, ale czy sprawdzi sie on na rzece? Chyba taki wolalbym, ale nie mam zielonego pojecia...

Licze na odpowiedzi typu - kilka mozliwosci.

Dziekuje i pozdrawiam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo odpowiedź napisałem Ci w Twoim poprzednim temacie cyt.:

W dniu 18.04.2023 o 17:59, Nastel napisał:

dodatkowo zamierzam kupić też wędkę do łowienia spinningowego a dokładnie jaxon grey stream i nie do końca wiem czy wybrać wersje 2.80 czy 2.65 (5-23g)
Oraz zastanawiam się jaki dobrać do niej kołowrotek 

"Seria Grey Stream jest oceniana dość pozytywnie, osobiście mam casta 10-35/265 na szczupaka/bolenia i po jesiennym użytkowaniu jestem zadowolony. Jeśli masz dylemat 15cm różnicy przy takich długościach, to "mały Pikuś", nie zrobi większej różnicy ani w zasięgu rzutu, ani animacji przynęty, ani holu. Jeśli będziesz spinningował z brzegu, weź ten który będzie Ci lepiej leżał w ręku po zamontowaniu kołowrotka. Osobiście wybrałbym 240cm, jest bardziej uniwersalny w użyciu można nim skutecznie wędkować zarówno z brzegu, jak i z łódki, a dynamika tego wędziska zapewni Ci wystarczający zasięg rzutów.
Jeśli chodzi o kołowrotek, również z doświadczenia w użytkowaniu polecam Konger Ultris Aqua 830 FD 5.2:1 bardzo przyzwoity technicznie i użytkowo, a co ważne w bardzo przystępnej cenie."

Taki zestaw jest bardzo zbliżony do pseudo uniwersalnego mógłbyś bez kłopotów łowić zarówno okonie na ciężko i szczupaki na lekko, a i przyłowy sandacza możliwe. Jako jedyny zestaw spinningowy byłby dobrym wyborem

Co innego jeśli chcesz się nastawić typowo na okonie i to typowo, na lekko. W tej sytuacji mogę Ci wskazać następujący zestaw:
- Grey Stream 1-7g + Ultris Aqua 820 + plecionka od kolegi Psułka Sunline Siglon 4x PE 0,4(6LB) z dużą szansą na przyłowy, wzdręgi;
lub:
- Grey Stream 2-12g + kołowrotek jak wyżej + plecionka od kolegi Psułka Sunline Siglon 4x PE 0,6(10Lb) osobiście wybrałbym ten, bo przy łowieniu okoni często zdarzają się przyłowy szczupaka.
 

 

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krystek napisał:

Oki, wraz z upływem czasu troszkę się obeznałem

Widzę że preferencje się zmieniają szybko :D oby zapał do wędkowania szybko się nie ulotnił

3 godziny temu, Krystek napisał:

raczej chciałbym coś typu okoniówka

16 godzin temu, Krystek napisał:

Niezbyt wiem jak i co mozna zlapac na spinning, tymbardziej jaki zestaw lepiej wybrac na poczatek.

Jak nie wiesz dokładnie czego chcesz to ja uważam że powinieneś zacząć "uniwersalnie" jak tylko się da. Idzie maj, będziesz biegał pewnie na początek za każdą rybą po trochu i każda będzie cieszyć. Ja bym się nie ograniczał - kijek do 10g to przynęty max 7 cm. Nie mówię - da się złowić szczupaka wymiarowego ale, no właśnie to "ale" ja bym rozpoczął na Twoim miejscu przygodę z wędziskiem o CW 4-20g, 5-25g... okonie połowisz, fakt że może mało komfortowo ale na jakieś obrotówki, wirujące ogonki, czeburaszki do 5g dasz radę. A z zapasem do 20-25g to już gumę 12 cm założysz nawet z 10g główką. Kijków cała masa w tym przedziale CW więc dobierz sobie długość (na początek coś 240cm polecam) i próbuj.

Kołowrotek wybierz sobie w rozmiarze 3000 na pewno nie większy. Ich także sporo na rynku celuj np. w Ryobi, Shimano,

W budżecie do 400 zł się zmieścisz na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...