Skocz do zawartości

Spinning - Obrotówki


Krystek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

łowie na spinning jakoś 3-4 tygodnie, mój sprzęt to:

Wędka - Iron Claw  Drop Stick  2.1 m  4 g - 18 g wyrzut

Kołowrotek Ryobi Virtus 3000

Plecionka 8 splotowa 0.06 kolor crystal

Łowię głównie na Brdzie (rzeka) w Bydgoszczy, na moim odcinku miejskim, w który uczęszczam jest tak 1.5-2-3 metry głębokości, może momentami więcej, ale wątpię.

 

 

Do tej pory używałem gum 5-7 cm oraz główek 5 g - 5.5 g, oraz podobnych twisterów.

Aczkolwiek myślę, że trochę brak mi doświadczenia, i niezbyt pewnie się czuję łowiąc na gumy ( częsty luz plecionki, zaczepy, niezbyt wiem kiedy to ryba uderzy a kiedy zaczep)

Dlatego od jakoś tygodnia używam obrotówek nr 3.

Generalnie to jest tak, że zazwyczaj idę na 4-5-6 godzin,  w tym czasie wyłowię zazwyczaj 1-2 okonie ( mi się wydaje, że to naprawdę mega mało )

Więc na pewno coś robię źle, albo nie ma ryb,  może są lepsze kolory obrotówek..

Zazwyczaj robię tak, że zarzucam i czekam 2-3-4-5 sekund, zależy i wtedy powoli zaczynam zwijać jednostajnie, powoli - trzymając szczytówkę przy tafli wody. (zwijam w przeciwnym kierunku niż płynie rzeka)

Głównie używam tej obrotówki poniżej, waży ona jakoś 6 - 6.5 gram :

big_12.jpg?lm=1657600593

 

Do tej pory wyłowiłem okolo 20 okoni ( od 10 cm do 25 cm)

 

Moje pytania

1. Czy jest ktoś mi w stanie polecić jakieś obrotówki, na które jeszcze lepiej będę łowić okonie, lub jakies, które pozwolą mi czasem złowić szczupaka lub inną rybkę jednocześnie nie tracąc możliwości złowienia okonia?  

2. Czy wynik 1-2 okonie na 5 h łowienia to normalny wynik jeśli chodzi o tego typu łowienie - rzeke typu Brda w Bydgoszczy ( PZW)?

3.Liczę też na jakieś rady jeśli chodzi o tę metodę połowu, jak prowadzić przynętę, na co zwracać uwagę.

4. Czy atraktory zapachowe coś dają, czy to mit?

Dziękuję i życzę miłego dnia :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krystek napisał:

1. Czy jest ktoś mi w stanie polecić jakieś obrotówki, na które jeszcze lepiej będę łowić okonie, lub jakies, które pozwolą mi czasem złowić szczupaka lub inną rybkę jednocześnie nie tracąc możliwości złowienia okonia?  

Tak ogólnie to okonie odpalą się na dobre na przełomie maja i czerwca (kończą tarło). Ja lubię obrotówki z Savage Gear. Rozmiar 2-3 powinien Ci wystarczyć na okonia i szczupaka.

Godzinę temu, Krystek napisał:

2. Czy wynik 1-2 okonie na 5 h łowienia to normalny wynik jeśli chodzi o tego typu łowienie - rzeke typu Brda w Bydgoszczy ( PZW)?

Ja mam czasami 2,3 wyjścia z rzędu po 2 godziny bez brania z pełnym arsenałem... witamy na PZW :D a tak serio to co wyżej pisałem - myślę, że od czerwca będzie lepiej.

Godzinę temu, Krystek napisał:

3.Liczę też na jakieś rady jeśli chodzi o tę metodę połowu, jak prowadzić przynętę, na co zwracać uwagę.

Spróbuj dropshot jak masz sporo zaczepów. A na gumki załóż haki offsetowe. Staraj się póki co blisko dna prowadzić. Czasem nawet szuram po dnie lub robię krótkie podbicia i pauza na 3-6 sekund i znów chwila zwijania/podbicia. Spróbuj na gumki typu "robak", jakieś larwy, tanty, widelnice.

Godzinę temu, Krystek napisał:

4. Czy atraktory zapachowe coś dają, czy to mit?

Nie wiem, nie stosowałem. Ale... jak przynęty śmierdzi czosnkiem to chyba u mnie lepiej zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Krystek napisał:

Kołowrotek Ryobi Virtus 3000

Moim zdaniem przy łowieniu okoni i parametrach Twojego wędziska nieco przesadziłeś z rozmiarem, w zupełności wystarczyłby 2000, tym bardziej, że stosujesz plecionkę 0,06mm.
Natomiast jeśli chodzi o szczupak, to kołowrotek byłby OK, ale kijek nieco anemiczny, a plecionka zdecydowanie zbyt słaba.

16 godzin temu, Krystek napisał:

Generalnie to jest tak, że zazwyczaj idę na 4-5-6 godzin,  w tym czasie wyłowię zazwyczaj 1-2 okonie ( mi się wydaje, że to naprawdę mega mało )

Ciesz się z tych wyników, jak na wody PZW to zupełnie niezła częstotliwość udanych połowów. W 1992 r. na Warcie poniżej zapory złowiłem 16 okoni w czasie 3 godzin. Od kilku lat w tym samym miejscu złowienie 3 okoni na przestrzeni 16 godzin jest sukcesem.

16 godzin temu, Krystek napisał:

4. Czy atraktory zapachowe coś dają, czy to mit?

Bardzo skuteczne do zasmrodzenia sobie rąk, bo ryby mają wszelkie atraktory w otworze uchodzącym niedaleko ogona.

Co do pozostałych Twoich problemów zgadzam się z @Kusym.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś pomyśleć nad urozmaiceniem rodzajów przynęt. Trzymanie się obrotówek to poważny błąd. Oczywiście rozumiem że łowi Ci się fajnie bo prowadzisz ją bez żadnej kontroli w pół wody i nie masz zaczepów czy innych problemów. Jednak to nie jest wędkarstwo.

Druga sprawa to może warto się zastanowić nad innymi technikami prowadzenia takimi jak boczy troki i inne. Wtedy da to możliwość obłowienia całej głębokości wody a nie tylko powierzchni.

Kolejna przeszkoda to wybór potencjalnych stanowisk okoniowych. Łowiąc wybierasz je świadomie czy czysto przypadkowo?

Kolejny problem to liczebność tego gatunku w danym łowisku. W rzece pływają nie tylko okonie może warto pomyśleć o innych gatunkach.

Pytanie teoretycznie proste jest bardzo trudne. Rozumiem że nie znasz odpowiedzi i nie szukasz świadomych rozwiązań skoro łowisz na spinning niecały miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę dodać swoje 3 słowa... To polecam spróbować zabawę na XUL albo UL, daje to bardzo wiele frajdy i praktycznie zawsze coś się dzieje na kiju ;) Przy zastosowaniu odpowiednio małych tant, masz spore szanse na wyszarpanie białorybu ;) Tak jak koledzy wyżej wspominali, wody PZW tak wyglądają...nie łowię długo, ale już się o tym przekonałem.

Niestety w Twoim przypadku wiąże się to z wymianą praktycznie całego zestawu... ewentualnie plecionka mogłaby zostać :P Gdybyś był zainteresowany, to napisz, to podeślę Ci potrzebne linki do przynęt/haczyków itp.

Tutaj masz kanał, gdzie możesz sobie sprawdzić jak wygląda "dłubanina" tego typu
www.youtube.com/@dominikslaskiewedkowanie

Znam Twój ból, bo miałem dokładnie tak jak Ty, ale na ten moment przeszedłem na UL ;) Mi bardzo przypasowało, a może u Ciebie też się sprawdzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lesnypatataj napisał:

ewentualnie plecionka mogłaby zostać

To zależy od tego czy do zestawu UL (3-10g) - od bidy mogłaby zostać, natomiast do XUL (<5g) to już sznurek. Dużo zależy również od tego jakiej firmy ta plecionka, bo określenie 0,06mm jest "inne" dla MIKADO Okta Braid i "inne" dla Sunline Siglon.

@lesnypatataj, jestem nieco innego zdania. Po pierwsze, ponieważ @Krystek dopiero zaczyna zabawę spinningiem, to wędzisko 4-18g jakie wybrał będzie zdecydowanie lepsze niż UL/XUL, po prostu bardziej zbliżone do uniwersalnego. Złowi na niego zarówno okonia, jak i wymiarowego szczupaczka (jak pisałem, z tym ostrożnie) jako przyłów. Po drugie, z tego co się orientuję i chyba się nie mylę Brda nie jest rzeką o leniwym nurcie, więc i w tym zakresie nieco mocniejsze wędzisko będzie bardziej optymalne.

@Krystek, jak pisałem zmieniłbym jedynie kołowrotek, przy czym polecam z doświadczenia ULTRIS Aqua 820FD cena śmieszna, a kołowrotek zaskakująco przyzwoity (w użyciu 3 sezony), lub Black Rock FD520i również przyzwoity, ale używany dopiero 1 sezon, więc stawiam go na drugim miejscu, choć doskonale współpracuje z wędziskiem OKUMA Black Rock 3-18g.

Połamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kusy Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, a powiedz mi jak ten dropshot wypada jeśli chodzi o skuteczność względem obrotówki? Ewentualnie jaki kolor oraz rodzaj przynęt przynosi Ci najlepsze okoniowe rezultaty w drop shot?

Wiem, że ciężko powiedzieć, ale tak obiektywnie i "średnio".

Pozdrawiam!!!

@ryukon1975

1. Myśle zeby sprobowac tej metody drop shot, aczkolwiek nie wiem czy jest ona skuteczna względem obrotówki

2.  Obrotówka to tez rodzaj przynęty, to czemu tak mówisz negatywnie, jakbym kurczę polował z harpunem na te ryby haha.:lol:

3. Na początku mojej przygody (haha nie tak dawno) rzucałem przed siebie jak najdalej w srodek rzeki i tyle, aczkolwiek z czasem zauważyłem, że prowadząc obrotówkę z linią glonów  - wtedy one kąsają najwięcej, dlatego teraz jak rzucam to staram się pod różnym kątem wywabiać je z tych glonów. Dodatkowo "obławiam wszelkie drzewka, metalowe konstrukcje itp itd. Także staram się znajdywać takie miejsca gdzie są lekkie "zakręty" dzięki czemu po prostu mam jak rzucać w ten sposób o którym powiedziałem. Dodatkowo gdy kompletnie nie biorą staram się rozglądać za drobnicą - za kółeczkami na wodzie lub po prostu za ich widokiem przy brzegu, wtedy staram się tam łowić. Część tych rzeczy wyczytałem w internecie, część nauczyłem się sam. Bo jednak niektóre rzeczy mimo, że dobrze opisane, to jednak trzeba na własnej skórze wypróbować i zrozumieć.

Na pewno dużo rzeczy robię źle, aczkolwiek czytam, staram się, oraz co najważniejsze - łowię!

Pozdrawiam!

 

@Alexspin

Dziękuję za odpowiedź, no z wyborem sprzętu doradzał mi kolega, który otrzymał ode mnie hasło  - "coś uniwersalnego, do wszystkiego, nie mam pojęcia co robie" więc myślę, że i tak w miare dobrze doradził.

Narazie niestety brak funduszy na jakiekolwiek zmiany... no ale ten kij i kołowrotek jako tako się sprawuje, nie mam porównania dlatego ciężko mi coś powiedzieć, no może faktycznie trochę jest mało czuły, ale no niektórzy zaczynają od kija i sznurka, a ja jednak mam tutaj jakieś sensowne wędzisko..

Tak, mimo, że rzeka nie jest ani szeroka ani głęboka to ma całkiem szybki nurt, często gęsto aż przynęta bezwładnie z nią leci hehe.

Plecionkę mam chyba dobrą.. a mianowicie -

" Whiplash 8 firmy Berkley" /  0.06 mm / 10.9 kg udźwigu / kolor CRYSTAL 150m

Pozdrawiam!

 

@lesnypatataj

Cześć, aktualnie niestety nie mogę sobie pozwolić na drugie wędzisko.. więc zostaję przy tym co mam, aczkolwiek myślałem o tym już przy wyborze pierwszej wędki, aczkolwiek przez to, że niezbyt wiedziałem co robię to kupiłem coś uniwersalnego - z polecenia znajomego. Aczkolwiek jak kiedyś (hehe moze już niedługo:lol: ) będę szukał takich rzeczy to na bank się do Ciebie odezwę, dziękuje!

 

Podsumowując Panowie

Wczoraj był fenomenalny dzień, zmieniłem odcinek rzeki  (z odludzia na bardziej miejski < odziwo > )

Wszystkie na tą obrotówkę, którą widzicie w moim poście!

uwaga 11 okonków + 5 pustych brań  ( w tym mój rekordowy 23 cm ) :D było super!

Narazie zostanę przy obrotówce - daje mi najlepsze wyniki .. i po prostu trochę nie potrafię łowić na te gumy.. no jakoś tak nie wiem.. czy to główki za duże, czy źle zwijam.. czy co.. no coś  robię źle i wiem o tym, za 2 tygodnie widzę się z moim znajomym który łowi na gumy z 10 lat, i wiem, że on mi pokaże co i jak. Do tego czasu będę łowić na obrotówki lub ewentualnie spróbuję drop shota. Liczę na kontynuacje tematu,

Pozdrawiam wszystkich i czekam na wasze odpowiedzi.

Poniżej wczorajszy gigant :rolleyes:

okon.thumb.jpg.61543bd750049782901c695e7597abe4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Krystek napisał:

" Whiplash 8 firmy Berkley" /  0.06 mm / 10.9 kg udźwigu / kolor CRYSTAL 150m

Jeżeli producent/dystrybutor pisze, że plecionka 0.06mm ma wytrzymałość 10,9kg, to takiej plecionki nawet nie dotknąłbym. Dla porównania jedna z najlepszych plecionek na rynku Sunline Siglon deklaruje wytrzymałość 11kg dla plecionki 0,21mm, to ten Berkley na pewno jest daleki od grubości 0,06mm. Przykładowo Siglon dla plecionki 0,076mm deklaruje wytrzymałość 1,6kg, a chińska KastKing Hot dla 0,07mm deklaruje 2,7kg. Zatem te 10,9kg/0,06mm może tylko spowodować atak śmiechu, jest albo wielokrotnie grubsza, albo wielokrotnie słabsza - obstawiałbym to pierwsze.

Rozumiem, że nabycie nowego zestawu nie wchodzi w rachubę ze względów finansowych i posiadany przez Ciebie zestaw spełnia swoje zadanie, to tylko przemyśl perspektywicznie zakup jednego z tych wskazanych przeze mnie kołowrotków, tym bardziej że są one technicznie dobre, a ceny są bardzo atrakcyjne.

Gratuluję połowu!:brawa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Krystek napisał:

. Myśle zeby sprobowac tej metody drop shot, aczkolwiek nie wiem czy jest ona skuteczna względem obrotówki

2.  Obrotówka to tez rodzaj przynęty, to czemu tak mówisz negatywnie, jakbym kurczę polował z harpunem na te ryby haha.:lol:

Obrotówka do drop shot się nie nadaje.

Sam sobie odpowiedziałeś wyżej dlaczego piszę negatywnie. Obrotówka to ograniczenie. Odpadają techniki odpadają miejscówki bo nie wszędzie da się łowić małą i lekką obrotówką. Sam sobie psujesz możliwości. Dlaczego nie korzystać z pełnej palety przynęt? Wygląda to tak jakby wędkarz gruntowy powiedział że będę łowi tylko na haki nr 4. Wędkarze nie po to pracowali przez pokolenia nad sprzętem żeby z niego nie korzystać. Ogólnie nie mam nic do obrotówki tylko do faktu ograniczenia się tylko do niej.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2023 o 21:32, Krystek napisał:

... Plecionka 8 splotowa 0.06 kolor crystal ...

Dlatego od jakoś tygodnia używam obrotówek nr 3.

Więc na pewno coś robię źle, albo nie ma ryb,  może są lepsze kolory obrotówek..

Zazwyczaj robię tak, że zarzucam i czekam 2-3-4-5 sekund, zależy i wtedy powoli zaczynam zwijać jednostajnie, powoli - trzymając szczytówkę przy tafli wody. (zwijam w przeciwnym kierunku niż płynie rzeka)

Moje pytania

1. Czy jest ktoś mi w stanie polecić jakieś obrotówki, na które jeszcze lepiej będę łowić okonie, lub jakies, które pozwolą mi czasem złowić szczupaka lub inną rybkę jednocześnie nie tracąc możliwości złowienia okonia?  

3.Liczę też na jakieś rady jeśli chodzi o tę metodę połowu, jak prowadzić przynętę, na co zwracać uwagę.

 

 

Pal sześć z opisami średnic, ale wytrzymałość linki sugeruje, że średnio się nadaje do dłubania okoni. Jestem prawie pewien, że faktyczna wytrzymałość, to jakieś 75 % deklarowanej - więc musi być grubo. 

Pokombinuj z innymi rozmiarami - np. nr 1, 2. Kombinuj - matowe, ciemne w słoneczny dzień, jasne, błyszczące w pochmurny. Chociaż nie musi być to regułą. Na zdjęciu pokazałeś obrotówkę z paletką a'la Aglia. Zawsze możesz spróbować wersji "long"

Tu masz link do fajnych obrotówek w rozsądnej cenie. Polecam Cobrę i Insecta.

Nie bój się poprowadzić blaszki z prądem, zmieniaj szybkość zwijania, ale tak, żeby paletka cały czas pracowała. Warto!

Osobiście, to właśnie na obrotówki złowiłem najwięcej okazałych okoni.

Edytowane przez Ubertroll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ubertroll napisał:

Osobiście, to właśnie na obrotówki złowiłem najwięcej okazałych okoni.

i ja także :D najwięcej na koncie mam na obrotówki i wirujące ogonki.

W dniu 11.05.2023 o 08:58, Krystek napisał:

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, a powiedz mi jak ten dropshot wypada jeśli chodzi o skuteczność względem obrotówki? Ewentualnie jaki kolor oraz rodzaj przynęt przynosi Ci najlepsze okoniowe rezultaty w drop shot?

Co do dropshota to różnie bywa. Mam zestaw typowo pod tę metodę, ale czy jakieś super sukcesy to nie wiem. Między przynętą a ciężarkiem zostawiam 30-45 cm. Na hak głównie zakładam (najskuteczniejsze) dokładnie takie przynęty (to właśnie śmierdzi czosnkiem :)), spróbuj także na coś takiego szczególnie kolor herbatki. Stosuje także widelnice oraz małe kopytka. Ogólnie wolę klasycznie na spinning. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd ale wydaje mi się że na rzekę dropshot to średni pomysł - na wodzie stojącej na pewno efektywniejszy wydaje mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...