Jump to content

Świeży stawik około 0.5ha.

koniu1994
 Share

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

Tydzień temu zostały zakończone prace nad moim marzeniem / stawem. Staw ma około 0.6ha, do 3m głębokości. Większość linii brzegowej to ił, brzeg który jest torfowy został umociony dwu piętrową faszyną. Torf z dna został wybrany aż do iłu. 

Czytam masę wątków na forum odnośnie tego jak to dalej popchnąć, ale postanowiłem założyć nowy wątek, może ktoś poświęci chwilę czasu i mi podpowie będę mega wdzięczny za wszystkie rady. Nie chcę czegoś zepsuć już na starcie.

Plan na teraz to:

Obsianie dna i skarp zbożem ozimym.

Zwapnowanie stawu i okolicy stawu.

Zasianie trawy parkowej wkoło stawu.

Na wiosnę pastuch na owce w koło stawu mam nadzieję że to powstrzyma wydry.

Zastanawiam się nad zasadzeniem kilku wierzb/ brzóz. Czy można to zrobić nad samym stawem czy lepiej dalej? Czy opadające liście zrobią takiemu stawowi wielką krzywdę?

Zakładam, że na wiosnę staw będzie wystarczająco pełen wody żeby wpuścić ryby. Już widać wodę sączącą się ze skarp, każdy taki mini strumyk osadza brunatny nalot prawdopodobnie jakieś tlenki żelaza. Czy można będzie już zarybiać na wiosnę? Czytam i czytam, ale jeszcze nie zdeterminowałem ile i jakich ryb mógłbym wpuścić na raz. Narybek nad którym myślałem to: karaś pospolity, lin, karp, czy od razu powinienem wpuszczać szczupaki? Chciałbym wpuścić narybek 10-20cm. Po ile sztuk wyżej wymienionych ryb byście sami wpuścili, co dodali? O czym zapomniałem?

pnKMnbnyj

pmsc9xp5j