Jump to content

Boleń (aspius aspius)


Hubi
 Share

Recommended Posts

 

Boleń Aspius aspius

 

 

 Boleń zwany bardzo często rapą, jest typowym rzecznymdrapieżnikiem. Już w drugim roku życia zaczyna polować na ryby, które stanowiągłówny składnik jego pożywienia. Zazwyczaj są to niezbyt duże, najwyżej8-centymetrowe ukleje, choć nie gardzi i narybkiem innych gatunków. Rzeczcharakterystyczna, że boleń  zaliczany doryb drapieżnych, nie ma zębów. Boleń nie czai się tak jak szczupak, nie polujegromadnie jak okoń, nie atakuje ryb jak sum czy węgorz, lecz wybiera sobiedogodne do ataku miejsca i wypływa z głębin błyskawicznie niczym pocisk napłycizny pełne uklejek. Takiemu atakowi towarzyszy zazwyczaj głośny plusk, po czymwoda znowu się uspokaja i ryba znika w nurcie. Bywa że boleń atakuje wbezpośrednim sąsiedztwie wędkarza wypatrującego zdobyczy. Boleń choć łatwozdradza swoją obecność, jest trudny w połowie na wędkę, wymaga bowiem odwędkarza zarówno cierpliwości jak i wiedzy. Jest to ryba bardzo ostrożna, płochliwa,ale też nagroda za wytrwałość satysfakcjonuje.

Warunki bytowania

 Boleń jest typową rybą dużych rzek. Jest to ryba o

stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na tlenowym, nic też dziwnego że najlepiejczuje się w nurcie, gdzie woda jest dobrze natleniona, unika miejsc płytkich, zarośniętychwybierając wody głębokie, rozległe, trzymając się chętnie na obrzeżach prądu,tuż za osłoną przykos, główek, filarów mostów, ale zawsze w pobliżu swoich spiżarni– ławic uklejowych. Boleń ma na ogół wybrany rejon swojego pobytu, lecz bez „stałegomiejsca zamieszkania”, chętnie przemieszcza się z jednego rewiru do drugiego.

Sposoby łowienia

Spinning

 Wąskie nieduże wahadłówki, obrotówki, woblery i ripery ozabarwieniu przypominającym jego główna ofiarę czyli uklejkę. Rzuty wykonujemydalekie, przynętę prowadzimy szybko to znów naśladując zachowanie uklei wnurcie, która to przystaje, to rusza, opada, by za chwilę przyspieszyć. Dotakiego spinningowania potrzebowali będziemy lekkiego, dość sztywnego wędziska.Jego długość należy dobrać według upodobania i możliwości spinningującego.Kołowrotek oczywiście spinningowy ze 100 m zapasem cienkiej żyłki 0,20-0,25 mm.Nie bójmy się używać cienkich żyłek. Rzuty wykonujemy w poprzek nurtu , czasemlekkim skosem rzucamy przynętą pod prąd. Boleń atakuje zdecydowanie , pozacięciu stara się uciekać i wówczas należy popuszczać żyłkę. Bywa że wostatniej fazie holowania boleń zrywa się do ucieczki i spina się z haczyka.Warto o tym pamiętać i odpuścić hamulec gdy ryba jest już pod naszymi nogami.

Żywcówka

 Jest to metoda stosowana z powodzeniem przez wytrawnychłowców boleni. Sprzęt stanowi wędzisko niezbyt sztywne(może być dłuższestosowane do połowów gruntowych jeśli nie mamy innego w zapasie) o długości3-3,5 m.  Kołowrotek spinningowy z dobrymhamulcem i zapasem 100 m żyłki grubości 0,25-0,30 mm. Przypon o 0,05 mm cieńszyi pojedynczy hak lub podwójna kotwiczka. Żywca zakładamy za grzbiet i bezobciążenia puszczamy z prądem wody w miejsce żerowania bolenia. Ważnymszczegółem jest to aby żyłka nie tonęła w wodzie.

 

post-511-0-90980000-1363370842_thumb.jpgpost-511-0-52191000-1363370863_thumb.jpg

 

 

Tekst zaczerpnięty ze starej książki wędkarskiej "Wszystko o wędkarstwie" z 1992 r

Pozdrawiam i połamania 

Edited by Hubi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...