Jump to content

Wedka gruntowa na karpie i amury

Piotr01
 Share

Recommended Posts

Kolego, łowić możesz na każdy sprzęt, ale czy ten, który podałeś jest dobry choćby na małe karpie i amury powiem, że oczywiście nie. Na początek proponuję poczytać co z czym się łączy w zestawy, bo widzę, że brakuje Tobie elementarnej wiedzy

Może nie jest to idealny zestaw na karpie i amury, ale moim zdaniem w określonych warunkach da się nim skutecznie łowić w/w gatunki ryb. Jeżeli łowiskiem będzie staw, płytka zatoka jeziora, starorzecze, głębokość łowiska w wybranym miejscu w zakresie 1-2,5m, a ryby dają się zwabić (zanętą) na odległość 8-15m od brzegu, to nie widzę przeciwwskazań. Są łowiska gdzie ryby żerują całkiem blisko brzegu, ale sztuką jest się do nich dobrać. W takich warunkach najlepiej łowić samotnie, zachowując ciszę i spokój. Zestaw mógłby wygladać następująco: przypon-30cm, śrucina na żyłce głównej tuż przy pętli przyponowej, powyżej 40-50cm dwie śruciny. Zestaw przegruntowany o długość przyponu, aby najniższa śrucina dotykała dna. Na początek haczyk nr.10, z żyłką na przyponie 0,18mm, aby dać szansę także innym gatunkom ryb. Gdy w łowisku będą tylko karpie i amury, zestaw zawsze można "pogrubić". Należy pamiętać o starannym ustawieniu hamulca kołowrotka, bo ryby zacięte blisko brzegu są wyjątkowo waleczne. Po odjęciu spławika i zamontowaniu na żyłce koszyczka lub sprężyny, można łowić na klasyczną gruntówkę. Jeżeli szczytówka wędziska (nic o nim nie wiemy), nie jest zbyt czułym wskaźnikiem brań, to zastosowanie znajdzie wspomniany w pierwszym poście sygnalizator.

No i co ja mam na takie dictum odpowiedzieć? Wybiegnij myślami w przyszłość i wyobraź sobie że ten haczyk nr.6 urwałeś. Podpowiem, że będziesz miał dwa wyjścia:

-kupić nowe haczyki (nie tylko nr.6), a przy okazji także żyłki przyponowe.

-zakończyć karierę wędkarską.

Niestety, ale z jednym haczykiem większych sukcesów Ci nie wróżę. Zresztą wędkarstwo to nie tylko haczyki, ale cała masa różnych akcesorii, maneli, drobiazgów, pierdół i pierdółek, bez których na dłuższą metę nie można się obyć.

Edited by Ozet

Ok zaopatrze się w najbliższym czasie w sprzęd nie tylko gruntowy jak i karpiowy. Mam jeszcze pytanie na stawach rekreacyjnych warto używać glin ziemi do zanęt jak i do robactwa? jaką wędke jak i kołowrotka polecacie do wędkarstwa karpiowego może Daiwa Regal wędkę??

Dzięki

Pomoże mi ktoś.

Mam jeszcze pytanie na stawach rekreacyjnych warto używać glin ziemi do zanęt jak i do robactwa?

Nie warto. Tam się sprawdzają proste metody czyli najlepiej zwykla gruntówka z koszykiem lub feeder. Na stawach prosto, łatwo, przyjemnie i bez kombinacji ;)

Tak jak radzi Woldi, ale trochę rozszerzę odpowiedź.

Jeżeli masz zamiar polować na karpie i amury, to zanęty z wszelakim rabactwem nie będą najlepszym wyborem. Nie widzę też sensu zubożania zanęty ziemią, na te konkretne gatunki ryb, czy też dociążania jej gliną w tak płytkim łowisku. Jeżeli w stawie dominują karpie i amury kilku kilogramowe, możesz nęcić zanętami firmowymi dedykowanymi na karpia, bez żadnego rozcieńczania, z dużą ilością ziaren typu: kukurydza, łubin, pszenica, wyka, gotowane konopie. Jeżeli w łowisku są karpie i amury dajmy na to od piątki w górę, warto przejść na systematyczne nęcenie samym ziarnem. Wędziskami karpiowymi nie łowię, więc nie będę się na temat Daiwy Regal wypowiadał. Myślę jednak że na początek lepszym wyborem byłby feeder z cw. do 90g. A i na haczyki i inne drobiazgi parę złotych by zostało...

• 4 weeks later...
Guest woldi

Z atraktorami zawsze warto eksperymentować tylko nie przesadź z jego ilością, bo zawsze lepiej dużo mniej niż minimalnie za dużo. Pellet możesz sobie odpuścić. Na stawy to szkoda kasy na przesadne wydziwianie no chyba, że lubisz wywalać kasę w błoto. Tak na marginesie to w ogóle nie stosuję pelletu, a wręcz uważam, że jest on tylko i wyłącznie wytworem specjalnie stworzonym i rozreklamowanym przez marketingowców :) Karpiarze to chyba najbardziej podatne na reklamę środowisko wędkarskie ;)