Jump to content

przypon i haczyk.


Rosjin
 Share

Recommended Posts

Witajcie koledzy. Mam do was pytanie. niektórzy łowią na wędkę spławikową z przyponem. Co to daje? Trzeba do tego kupić jakiś specjalny haczyk żeby założyć przypon? W tej sprawie nic nie wiem więc proszę o pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Można oczywiście wiązać haczyk bezpośrednio do linki głównej (żyłki, plecionki), ale korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. przyponu. Jest to końcowy odcinek zestawu wędkowego, wykonany zwykle z linki nieco cieńszej niż główna. (Wyjątkiem są przypony na drapieżniki). Korzyści są następujące:

1. Rybie trudniej dostrzec cieńszą linkę niż grubszą, więc jest większa szansa na branie.

2. W przypadku zaczepu (uwadu), zrywasz tylko ów przypon, nie tracąc całego zestawu spławikowego, lub gruntowego. Czasem najsłabszym ogniwem zestawu wędkowego, okazuje się... wędzisko. A to boli szczególnie.

3. Łatwo i szybko można wymienić przypon, wraz z przywiązanym do niego haczykiem. Np. wtedy gdy przed chwilą zerwałeś go na zaczepie, albo chcesz zmienić wielkość czy typ haczyka, lub zmienić średnicę przyponu.

Oczywiście żeby dokonać szybkiej wymiany tego elementu zestawu, należy już w domu nawiązać odpowiednią ich ilość. O różnych średnicach, długościach, z różnej wielkości haczykami, aby być przygotowanym na zmienne często fanaberie ryb.

Ps. Do żyłki przyponowej wiąż takie same haczyki jakie wiązałeś do żyłki głównej. Żadne tam specjalne jak sugerujesz. Oczywiście rozmiar haczyka stosowny do wielkości przynęty.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...